Lenovo Vibe P1m - tartós, de gyenge elem

Hirdetés

Hardver, szoftverezettség

A Vibe P1m lelke egy 28 nanométeres gyártástechnológiájú, 64 bites MediaTek 6735P rendszerchip. Az ARMv8 utasításkészlettel rendelkező processzorában négy darab 1 gigahertzes Cortex-A53-as processzormag vívja meg a mindennapos csatákat, a grafikus számításokhoz segítséget a Mali-T720MP2 nyújt, az alkalmazások futtatását pedig 2 gigabájtnyi rendszermemória segíti. Igencsak visszataszító tény, hogy a papíron 16 gigabájtos adattárolóból mindössze 7,47 gigabájt ténylegesen szabad, a többit az operációs rendszer, valamint az „egyéb" fájlként kezelt adatok foglalják el. Ugyan van microSD támogatás, maximum 32 gigabájtos kártyát kezel a telefon, de alkalmazásokat nem lehet arra telepíteni. A hardveres részhez csak lazán kapcsolódik, de fontos elmondani, hogy a rezgőmotor erős, a jelzéseket könnyedén megérezzük még akkor is, ha a mobilt zsebre tesszük.

A bal oldalon található gombbal az energiatakarékos módot aktiválhatjuk
A bal oldalon található gombbal az energiatakarékos módot aktiválhatjuk [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Lenovo Vibe P1m Meizu m2 LG K10 4G Doogee X5 Pro
Rendszerchip MediaTek MT6735P MediaTek MT6735 Snapdragon 410 MediaTek MT6735P
AnTuTu 6.x Benchmark 24373 pont 30553 pont 28039 pont n/a
Vellamo Browser 1932 pont 2593 pont 2247 pont 1875 pont
Vellamo Metal 860 pont 1000 pont 891 pont 812 pont
Geekbench 3 (single) 485 pont 621 pont 478 pont 484 pont
Geekbench 3 (multi) 1354 pont 1676 pont 1462 pont 1350 pont
GFXBench Manhattan onscreen 3,5 fps 5,8 fps 4,1 fps 3,5 fps
Manhattan offscreen 1080p 1,7 fps 2,8 fps 1,8 fps 1,7 fps
GFXBench T-Rex onscreen 8,5 fps 14 fps 9,6 fps 8,5 fps
T-Rex offscreen 1080p 5,0 fps 8,5 fps 5,2 fps 5,0 fps

A pontszámokból jól látszik, hogy kár volt még a sima MT6735-öt is butítva beletenni, mert a processzormagok órajele így alacsonyabb, mint lehetne, ez pedig kihat az értékekre. A rendszersebesség viszont a gyengécske hardver ellenére is megfelelő, az alapfeladatok ellátása, egyszerűbb programok megnyitása során nem ütközünk megakadásokba, lassulásokba. Gyorsan megváltozik viszont a helyzet, ha valamit éppen telepítünk és közben szeretnénk feladatokat végrehajtani a telefonon, ilyenkor már képes szétesni a folyamatos működés. Az alkalmazásváltás sem megy pillanatok alatt, de a 2 gigabájtnyi RAM-nak hála, legalább nem lövögeti ki túl agresszíven a programokat a rendszer. A játékokkal nagyon csínján kell bánni, egy Angry Birds még nem okoz gondot, egy komolyabb autós játék már igen. Melegedés viszont sem töltés, sem terhelés alatt nem tapasztalható.

A főképernyő és a témázási lehetőségek A főképernyő és a témázási lehetőségek
A főképernyő és a témázási lehetőségek [+]

A P1m fedélzetén az Android 5.1 operációs rendszer teljesít szolgálatot, a Vibe UI felülettel együtt, egyelőre nem lehet arról hallani, hogy frissíthető lesz-e Marshmallow-ra. Nincs klasszikus értelemben vett menü, mindent (widgeteket, gyorsikonokat) a főoldalakról érünk el. Felülről lehúzható az információs függöny, ami az értesítéseken túlmenően a gyorsbeállítások kapcsolóit is tartalmazza. Számos modul választható ki ezen keresztül, legyenek azok az adatkommunikációs eszközök, az elforgatás zárolása, a zseblámpa, vagy éppen a repülőgépes üzemmód. A rendszer témázható, összesen hatféle ruhába öltöztethetjük, ilyenkor az ikonkészlet teljesen megváltozik, a működés viszont nem.

A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő
A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő [+]

A telefonkönyvben könnyedén elérhetők a névjegyek (ezekhez telefonszám, kép, e-mail, csengőhang, cím, jegyzet társítható), létrehozhatunk csoportokat, kedvenceket, működik a prediktív keresés, tárcsázáskor két gomb jelzi, hogy melyik SIM-ről szeretnénk hívást indítani. Az üzenetkezelőben szálakra bontva láthatjuk az SMS-eket, a beszélgetések buborékos formában jelennek meg, az elküldött szövegről kézbesítési jelentés kérhető. Az e-mail kliens a POP3, IMAP és Exchange fiókokat kezeli, bepipálhatjuk, hogy törléshez vagy küldéshez legyen megerősítés, a maximális letöltött levélszám nem adható meg, a szerveren azonban lehet keresni. Van fájlkezelő, jegyzet, adott a teljes Google felhozatal (Drive, Térkép, YouTube stb.), valamint nem maradt ki a számológép, a hangrögzítő és az ébresztőóra sem.

A SYNCit és a SHAREit A SYNCit és a SHAREit
A SYNCit és a SHAREit [+]

Extra a Navigate, amelynek a nevéből is látszik, hogy egy navigációs program, harminc napig ingyenes, utána már fizetni kell a használatért. Egyedi program a SHAREit, amivel alkalmazás, fénykép, zene és névjegy továbbítható más Lenovo készülékekre, a SYNCit pedig a névjegyekről, az SMS-ekről és a híváslistáról tud biztonsági mentés készíteni. A közösségi programok közül előre telepítésre került a Facebook, a Skype, a Twitter, a munka mappában pedig a WPS Office-t és a CamScannert találjuk, előbbi dokumentumok olvasását és szerkesztését teszi lehetővé, utóbbival pedig a kamerán keresztül PDF fájlba szkennelhetünk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés