Lenovo ThinkPad Tablet - másképp gondolkodik

Bevezető, tartozékok

Ez a tablet egy kicsit más mint a többi. Ez mondjuk már a hatalmas méretű doboz kicsomagolásánál is egyértelmű volt, aztán később a szoftverezettség kapcsán pláne nem maradt kétség. A Lenovo ugyanis nem elsősorban a divatos, vékony, impozáns külsejű csúcsgépekkel akarja felvenni a versenyt, hanem hordozható munkaeszközt készített, amely elsősorban a vállalati szférában számíthat sikerre. A design tipikus ThinkPad, ez nem arra van, hogy villogjunk vele a villamoson, hanem elsősorban céges tárgyalások és prezentációk komoly kelléke lehet.

Lenovo ThinkPad Tablet
[+]

Ezzel a törekvéssel egyébként a ThinkPad Tablet nincs egyedül a piacon, pár hónappal ezelőtt a Cisco Cius hazai premierjén járva is azt tapasztaltuk, hogy létezik a mainstream, tartalomfogyasztásra kihegyezett táblagépek mellett egy másik irányzat is, az üzleti modellek szűk, de izgalmas szegmense. Amikor a ketyere szervesen illeszkedik a vállalati infrastruktúrába, amikor a felhő alapú szolgáltatások kerülnek masszívan előtérbe, s amikor a táblagép tényleg elsődlegesen azt a célt szolgálja, hogy az irodaépületben, meetingről meetingre szaladva az irodai felhasználó mindig, minden adatot és információt magával tudjon úgy vinni, hogy egész nap bírja az akkumulátor és mindenhonnan eléri a céges információkat. Ehhez tökéletesen passzol a robusztusabb, szögletesebb kialakítás, a hatalmas pakk pedig olyan tartozékokat rejt, amivel a ThinkPad Tablet tényleg teljes értékű munkaállomássá válhat.

Lenovo ThinkPad Tablet
[+]

A jókora dobozban a gépen kívül három fontos kellék kapott helyet. Mindenképpen figyelmet érdemel a toll, amely kapacitív, van rajta egy oldalsó gomb a plusz funckiókhoz. Ennek van helye a gépben, kis zsinórral hozzá is tudjuk kötni a masinához. A következő kis dobozban a dokkoló lapul, amely egyrészt tölti a készüléket, másrészt van rajta jack kimenet és külön mikrofon bemenet, valamint egy microUSB csatlakozó. Nem kérdés, hogy mindenféle IP telefonálásra is fel van tehát készítve az eszköz. A legnagyobb tartozék a bőrtokkal egybekötött külső billentyűzet, amin értinős pöcökegér (!) is van, valamint bal és jobb egérgomb; utóbbi a távoli asztalelérést megvalósító alkalmazások futtatásakor jöhet jól. Kár hogy ennek nincs világítása és akkumulátor sem került alá, így viszont igen kompakt a méret, összecsukva az egész kábé akkora, mint egy jól megtermett notesz. A tollban egy gombelem dolgozik, a többi tartozék nem igényel külső áramforrást. A dokkoló és a gombsor hagyományos USB csatlakozón keresztül kapcsolódik, tölteni két módon lehet a masinát. Vagy simán a tablet USB-n kap áramot, vagy a dokkoló hátsójába kell bedugni a gyártó notebookjairól ismert töltőt. Ha viszont az eszköz a billentyűzetes tokban ücsörög, akkor nincs mód a töltésre, ez furcsa, s megítélésünk szerint elhibázott megoldás.

Lenovo ThinkPad Tablet
[+]

Külső

A Lenovo másképp gondolkodott a készülék megalkotásakor, mint amit a konkurencia esetében megszoktunk. A mérnökök ugyanis figyelmen kívül hagyták a manapság divatos minél könnyebb és vékonyabb, annál jobb trendeket, a 260,4 x 181,7 x 14 milliméteres méretekkel és 756,1 grammos tömeggel rendelkező gép ugyanis nem mondható kecsesnek. Persze csúnyának sem mondanánk, a célcsoportnak pedig igazából mindegy, hogyan néz ki a gép, a fókusz a szoftveres és biztonsági képességeken van. A masina egyébként nagyon össze van rakva, minden szorosan illeszkedik, a gombok és a toll sem lötyög.

Lenovo ThinkPad Tablet
[+]

Az előlap felépítése elsőre szokatlan lehet. Míg az átlagos tabletek fektetett, azaz landscape orientációs kezelésre vannak berendezve, a Lenovo megoldása állított (angolul portrait) orientációs használatot sugall, így ezentúl mi is így hivatkozunk rá. A jobb felső sarokban egy 2 megapixeles másodlagos kamerát találunk, alul pedig négy fizikai billentyű kapott helyet. A megszokott kínálattól eltérően a Lenovo egy vissza, egy főképernyő és egy böngésző gombokkal élt, melyeket egy, a képernyő forgatását tiltó és engedélyező billentyűvel egészített ki. Az előlap közepén természetesen az IPS technológiát használó Gorilla Glass üveggel védett kijelző terpeszkedik, amely 10,1 hüvelykes képátlóval és 1280 x 800 képpontos felbontással operál. A betekintési szögek nagyok, a gépet oldalra fordítva is jól olvashatóak a szövegek, a színek viszont lehetnének egy fokkal élénkebbek.

Lenovo ThinkPad Tablet
[+]

A hátlap puha tapintású fekete műanyagból van, amely a ThinkPad notebookok anyaghasználatát idézi. A díszítőelemekkel szűkmarkúan bántak, mindössze egy Lenovo és egy ThinkPad logotípia jelzi a táblagép típusát, valamint a kapacitív toll piros teteje kandikál ki a jobb alsó sarokban. Az elsődleges kamera pedig a jobb felső sarokban található.

Lenovo ThinkPad Tablet
[+]

A Lenovo mérnökei kitettek magukért, a készülék oldalán a külső interfészek és gombok hada fogad minket. Jobboldalt találjuk a 3,5 milliméteres kimenetet, a microUSB-aljzatot, a miniHDMI-csatlakozót, valamint a speciális ThinkPad-dokkoló foglalata is itt található. Mellettük egy műanyag ajtócska található, amely a SIM-kártya és az SD-kártya foglalatait védi. A hangerőt a bal oldalon szabályozhatjuk, ugyanitt alul pedig a már említett kapacitív tollal futhatunk össze. A ki- és bekapcsológomb legfelül tanyázik, a billentyű a képernyő lezárására és feloldására is használható. Alul egy USB-aljzattal futhatunk szembe, valamint a külső hangszóró is ide került; utóbbi jó hangos, a hangerő feltornászásával viszont a recsegésfaktor is nő.

Lenovo ThinkPad Tablet
[+]

Hardver, rendszer, felhasználói felület

Míg a ThinkPad Tablet borítása ellentmond a trendeknek, az alatta dübörgő hardver szépen illeszkedik a honeycombos táblagépek sorába. A számítási műveletért egy NVIDIA Tegra 2 250 SoC felel, amely egy kétmagos, magonként 1GHz órajelen pörgő, ARMv7 utasításkészletű processzort és egy GeForce ULP grafikus gyorsítót tartalmaz. Emellett 1 GB LP-DDR2 RAM és a kiviteltől függően 16, 32 vagy 64 GB belső tárhely áll a felhasználók rendelkezésére, utóbbit egy SD-kártya segítségével bővíthetjük. A működési sebesség a szokásos honeycombos szintet hozza: általában elég gyors és folyamatos, ám néhol hajlamos megakadni egy-egy pillanatra. A masina a tegnapi MobilarenaTV főszerepét is elvállalta, a felvételen a külső, a tartozékok és a működés is megcsodálható.

Szintetikus tesztek
Benchmark ThinkPad Tablet Meizu MX Samsung Galaxy Tab 10.1V
Linpack for Android (single) 31,234 MFLOPS / 2,68 s 67,881 MFLOPS / 1,23 s 32,182 MFLOPS / 2,61 s
Linpack for Android (multi) 59,119 MFLOPS / 2,85 s 74,979 MFLOPS / 2,26 s 58,362 MFLOPS / 2,89 s
Smartbench 2012 Prod.  2168 pont 2812 pont 2180 pont
Smartbench 2012 Games  1333 pont 1564 pont 1315 pont
AnTuTu Benchmark 5149 pont 6631 pont 4622 pont

A gépen az Android rendszer táblagépekre szabott változata, a Honeycomb fut, annak is a 3.1-es verziója. Ez már bőven nem a legújabb variáns, a táblagépes vonalon már a 3.2.2 is elérhető, nemrég pedig a 4.0 is napvilágot látott. A frissítési lehetőségekről nincs információnk, azonban az biztos, hogy a masina hardveres képességei bőven elegendőek az Ice Cream Sandwich futtatásához. További információért az Android fejlődéstörténetét összefoglaló irományunkat ajánljuk, amely egyes Android verziókban eszközölt változtatásokat mutatja be.

Lenovo ThinkPad Tablet Lenovo ThinkPad Tablet

A Lenovo némiképp belenyúlt a felhasználói felületbe is, ám a változtatások elsősorban csak a grafikát érintették, a funkcionalitás csak minimálisan módosult. Lecserélték bal alsó sarokban található vissza, főképernyő és alkalmazásváltó gombokat, az alsó vezérlősávot pedig egy új elemmel egészítették ki, amely hat szabadon választott alkalmazás gyors elindítására használható. A gyári minialkalmazás-kínálatot jócskán megfejelték extra widgetekkel. Többek között egy egyedi email-klienst, három naptárat, egy zenevezérlőt, egy időjárás-jelentőt, egy közösségi appot és két könyvjelző-kezelőt kapunk.

Szoftverek, kamera

A Lenovo mérnökei nem nyúltak a honecombos szoftverkínálathoz, így az alapfeladatok elvégzésére a már ismerős alkalmazásokat kapjuk. Ezek bemutatására már szenteltünk egy külön irományt, így ettől most eltekintünk; további információért az említett cikket ajánljuk. Extra szoftverekben viszont nincs hiány, a gyártó rengeteg bónusz programot mellékelt a táblagéphez. A hasznos alkalmazások mellett viszont olyan programok is helyet kaptak a fedélzeten, melyeket sajnos nem lehet kiradírozni a rendszerből.

Lenovo ThinkPad Tablet Lenovo ThinkPad Tablet

Az AccuWeather személyében egy időjárás-jelentőt tisztelhetünk, az Amazon Kindle és az Amazon MP3 pedig két webshopot takar. Találunk még egy eBuddy névre hallgató csevegőklienst, két e-book olvasót (eReader és Zinio Reader) és egy internetrádiót (mSpot Music), mellyel a háttértáron lévő zenéket is üvöltethetjük. A Social Touch személyében egy SNS-klienst tisztelhetünk, az USB File copy egy fájlböngészőt takar, az Oovoo-val WiFi-n keresztül telefonálhatunk, a Mobility Manager pedig a kapcsolatok menedzselésére szolgál. Kapunk pár játékot is, a táblagépen előre telepítve az Angry Birds mellett öt további kártyajátékot találhatunk. Extra alkalmazások beszerzésére az Android Market mellett a Lenovo saját alkalmazásboltját, az App Shopot is használhatjuk. A gyári videólejátszó mellett egy másik erre szakosodott alkalmazást is kapunk a Video Player személyében (mint ahogy zenelejátszóból is kettő van a fedélzeten), amely megbirkózik az aktuálisan felkapott formátumokkal (DivX, Xvid és H.264). Az 1080p felbontású felvételeket is megnyitja, de a lejátszás inkább egy diavetítésre hajaz, a 720p videókat viszont folyamatosan viszi. A Notes Mobile egy jegyzetelőt takar, amely beépített kézírás-felismerővel rendelkezik, mely ráadásul kis hazánk nyelvét is támogatja.

Lenovo ThinkPad Tablet Lenovo ThinkPad Tablet

Egy üzleti felhasználásra készült táblagép esetén két fontos szempontot kell megvizsgálni: a kiemelkedő biztonság mellett a vállalati integrációt segítő szolgáltatások is fontosak. Előbbiért elsősorban az Absolute névre hallgató szolgáltatás és a McAfee felel, melyekkel a távoli törlés és lezárás mellett a masina pozicionálására is lehetőség nyílik. Érdekesség, hogy ha a képernyőzárat az úgynevezett corporate logon opcióra állítjuk, a kijelzőt csak az Active Directory-ban is használt név és jelszó párossal oldhatjuk fel. Tíz félresikerült kísérlet után a táblagép automatikusan teljes helyreállítást, azaz factory resetet hajt végre. A táblagép háttértárát és a csatlakoztatott memóriakártyát titkosíthatjuk is, ezt a beállítások menü Location & Security pontjában tehetjük meg. Kapunk néhány alkalmazást is, melyek nagy része jól jöhet az irodai munkához. Az ArcSync egy felhő alapú szinkronizációs szolgálatot rejt, melyhez a táblagép megvásárlásával 2 GB ingyen tárhely is jár. A Citrix segítségével távoli asztalelérést valósíthatunk meg, valamint néhány speciális, távoli gépen futó alkalmazást is elérhetünk. Az ügyeletes irodaszoftver szerepét egy teljes verziós Docs to go tölti be, mellyel új dokumentumok létrehozására és a meglévők szerkesztésére is van lehetőség. A táblagéppel WiFi-kapcsolaton keresztül is tudunk nyomtatni egy arra alkalmas eszköz segítségével, ezt a PrinterShare-rel oldhatjuk meg. Természetesen a Microsoft Exchange fiókunk tartalmát is szinkronizálhatjuk a géppel, valamint VPN-hálózatokhoz is csatlakozhatunk.

A táblagép hátlapján egy autofókuszos kamera is lapul, mellyel maximum 5 megapixeles, azaz 2592 × 1944 képpontos fotókat lőhetünk. A kameraszoftver nem bővelkedik a beállítási lehetőségekben: átkalibrálhatjuk a fehéregyensúlyt, a fókuszmódot, az expozíció-korrekciót, a méret és a minőséget, valamint néhány színhatást és jelenetet is aktiválhatunk. Természetesen videó rögzítésére is van lehetőség, ezt maximum 1280 x 720 képpontos felbontásban tehetjük meg, másodpercenként 30 képkockás sebességgel (tesztvideó itt). A ThinkPad Tablettel lőtt fotók minősége még akkor is borzasztó, ha az ember tisztában van vele, hogy nem ez az elsődleges célja a gépnek. A dinamikatartomány roppant alacsony, a zajszűrő algoritmus szétmossa a részleteket, a képekről pedig a kromatikus aberrációt sem kell nélkülöznünk.

Lenovo ThinkPad Tablet Lenovo ThinkPad Tablet

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A Lenovo ThinkPad Tablet adatkommunikációs képességeitől nem estünk hanyatt. A masina két kivitelben kapható, a WiFi-only verzió mellet 3G-modemmel felvértezett variáns is piacra került, amely 14,4 Mbps sebességű HSDPA-val kecsegtet. Emellett egy GPS-chip, egy WiFi-modul (802.11b/g/n) és egy Bluetooth-egység (2.0) található a készülékben, extraként pedig az internet megosztására is alkalmas.

Lenovo ThinkPad Tablet Lenovo ThinkPad Tablet

A táblagép borítása alatt egy 3250 mAh kapacitású akkumulátor lapul, amely a hivatalos specifikációk alapján 8,7 órányi WiFi-kapcsolaton keresztüli netezést bír egy feltöltéssel. Tapasztalataink alapján egy napig simán kibírja a gép masszív terhelés mellett, maximum fényerőn és folyamatos WiFi-kapcsolattal. Visszafogott használat mellett pedig akár két napos rendelkezésre állás is elérhető, ám a második napon érdemes magunkkal hordani a töltőt is, hátha hirtelen éhes lesz a gép.

Lenovo ThinkPad Tablet
[+]

Értékelés: Lenovo ThinkPad Tablet
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás -
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Nem könnyű megítélni a masinát. Egyfelől egy vastag és nehéz géppel van dolgunk, amely pocsék kamerával és átlagos multimédiás képességekkel rendelkezik; de természetesen nem ez a fő profilja. Másfelől jó néhány olyan szoftvert tartalmaz, amelyek az adataink biztonságára és a különböző nagyvállalati rendszerekkel történő együttműködésre van kihegyezve. Utóbbihoz azért hozzá tartozik, hogy a gyári szoftverek nagy része szabadon megvásárolható az Android Marketen keresztül, így akár egy teljesen átlagos használatra tervezett masinán is élvezhetjük azok jótékony hatását. A kapacitív stylus pedig nem nagy durranás, valljuk be, ennél sokkal több fantázia van a dologban. Hardveresen viszont nem nagyon lehet belekötni a gépbe: a kétmagos Tegra 2 még mindig remekel, az IPS technológiájú kijelző pedig szép képpel és nagy betekintési szögekkel operál. Kérdés, hogy a Lenovo márkanév és a ThinkPad formaterv megéri-e a jókora többletköltséget.

Mert a Lenovo androidos táblagépe nem olcsó, sőt, a tabletpiac egyik legdrágább tagját tisztelhetjük a Thinkpad Tablet személyében. A 16 GB kapacitású belső tárhellyel rendelkező, billentyűzet és toll nélküli, WiFi-only modell a legolcsóbb a maga cirka 140 ezer forintos árával, a széria csúcsa pedig a 3G-modemmel felvértezett, 64 GB belső memóriával rendelkező kivitel, amely körülbelül 220 ezer forintot kóstál. Ennél még az Asus Transformer Prime is olcsóbb; igaz, ekkor nélkülöznünk kell a 3G-modemet. Viszont az első generációs, UMTS-chippel is rendelkező Asus Transformer jóval olcsóbban beszerezhető, még ha az üzleti szoftvercsomagot is nekünk kell megvásárolni, ráadásul egy akkumulátorral egybeépített billentyűzetet is kapunk mellé. Érdemes tehát jól átgondolni a beruházást, hiszen ennyi pénzért már egészen korrekt laptopokat is lehet kapni.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Lenovo Thinkpad Tablet
Lenovo Thinkpad Tablet Általános
Technológia WiFi-only vagy 3G-vel szerelt
Méret 260,4 x 181,7 x 14 milliméter
Tömeg 756,1 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel
Kijelző típusa Kapacitív IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
Processzor órajele 1 MHz (kétmagos)
Processzor csíkszélessége 40 nanométer
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip GeForce ULP
RAM / ROM 1 GB LP-DDR2 RAM / 16/32/64 GB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége SD-kártyával
Adatátvitel
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / ?
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0
WiFi 802.11b/g/n, tethering
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 3.1 Honeycomb
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java ?
Játékok vannak
Valutakonverter letöthető
Extra szoftverek AccuWeather, Amazon Kindle, Amazon MP3, eReader Zinio Reader, mSpot Music, Social Touch, USB file copy, Oovoo, Mobility Manager , App Shop, Notes Mobile , Music, Video Player, Absolute, McAfee, ArcSync, Citrix, Docs to go, Printer Share
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera 2 megapixeles
Videófelvétel van (1280 x 720 pixeles felbontás)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3250 mAh
Készenléti idő 8,5 óra WiFi-n keresztüli netezés
Egyebek
fényérzékelő, közelség-érzékelő, giroszenzor, 3,5 milliméteres kimenet, teljes kiosztású fizikai billentyűzetes dokkoló, miniHDMI-aljzat, USB-csatlakozó, microUSB-csatlakozó, SD-kártya foglalat

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés