Lenovo A660 - mindketten túlélik

Bevezető

A Lenovo nevet mindenki ismeri, aki látott már újkori ThinkPad számítógépet. Az IBM notebook üzletágát felzabáló gyártó azonban táblagépeket és telefonokat is gyárt, ám ez utóbbiak nem kaphatóak Európában. Amikor az idei MWC-n Dr. Kind és jómagam ellátogattunk a Lenovo igen családias sajtóeseményére, ott mutogattak egészen fejlett, csúcskategóriás okostelefonokat is, ám amikor az egyik brit újságíró megkérdezte, hogy mikor lesz ez náluk elérhető, akkor meglepő választ kaptunk. A cég öt országban van jelen saját képviselettel, Oroszország, India, Kína, Vietnám és Malájzia van abban a szerencsés helyzetben, hogy okostelefonok értékesítésével is foglalkozik náluk a Lenovo. És ezzel lefedik a Földön levő potenciális vásárlók 45%-át. Az sok. Öt országgal pláne sok.

Lenovo Ideaphone A660
[+]

Úgyhogy persze nem zárták ki, hogy előbb-utóbb olyan - szerintük - marginális piacokon is megjelennek, mint mondjuk a német, de ez nem holnap lesz. Az XXL GSM-től viszont szert tettünk egy Lenovo A660-ra, meg hát az internet világában oda rendel az ember telefont, ahová csak akar. Tesztünk hősét olyan 50 lepedőből ki lehet hozni, csak mindig kérdés a support és a garancia, rosszabb esetben kenhetjük a hajunkra, egy Lenovo kapcsán azonban valószínűleg lenne megoldás, csak éppen Kínába kéne visszaküldeni a telefont, aztán hogy ott mi történik vele, az megint más kérdés.

Lenovo Ideaphone A660
[+]

Viszont ma már a kínai gyártók minőségben, technológiában simán tartanak ott, amit itthon középkategóriának hívunk, sőt, évről-évre látjuk, hogy a Huawei, a ZTE és az Alcatel hogyan tör egyre fentebb. A design szokott kissé idejétmúlt lenni, ezért aztán pláne nem baj, hogy az A660 a strapafonok között indul, az IP67-es védelemért cserébe el lehet nézni a formaterv bumfordiságát, sőt, van ezeknek a modelleknek egy sajátos bája is, és igazából az A660 ebben a mezőnyben egész pofás darab. És bármennyire is fintorogva vettem kézbe eleinte, igazából egész jól együtt lehet vele élni, arról nem is beszélve, hogy a 2013-ban tavasznak nevezett időszak jobbára idegesítő, permetező esőből, hóból és a kettő gusztustalan keverékéből állt, én pedig nem zavartattam magam, ha a tesztkészüléket csapadékos környezetben kellett az utcán előkapnom.

Doboz, külső

Meglehetősen puritán, fehér dobozban jött az eszköz, semmi extra nincs a tartozékok között, a szokásos töltőfej és adatkábel jár mellé. A készülék kompakt, főleg a jelenlegi tepsi-trendek között érződik aprónak, pedig azért a 4 inches kijelző pár éve még nagynak számított. Most inkább azt érzi a tesztelő, aki Lumia 920-at, Optimus L9-et és Xperia S-t gyötört az utóbbi hetekben-hónapokban, hogy na. Végre egy telefon, ami nem akar kiesni a kezemből, simán átérem, jól lehet fogni, és nem is kell rá annyira vigyázni. Kész felüdülés.

Lenovo Ideaphone A660
[+]

Az említett kijelző mezei TFT technológiát használ, felbontása WVGA, azaz 480 x 800 pixel. A képpontsűrűséggel nincs is gond, de direkt napfényben kifejezetten rosszul olvasható a megjelenítő, amit Gorilla Glass véd a behatásoktól. No és egy gyári fólia is, ennek eltávolítása kicsit javít a fényerősségen és a kontraszton, de semmilyen körülmények között nem fogja kiégetni a retinánkat. A kijelző alatt négy érintőgomb ül, ezek közül csak a főképernyőre visszadobó home billentyű piktogramja szokatlan, nem nagyon értem, hogy minek kellett a világszerte érthető házikó helyett egy ilyen négyzetes-körös izét rajzolni.

Lenovo Ideaphone A660
[+]

Ami még érdekes, hogy a gombok alatt van egy eltéveszthetetlen "waterproof" felirat, a jobb alsó sarokba pedig egy akkora értesítési led került, aminek zöld villogása több vidéki diszkóban helyettesíthet számos lámpát. A kijelző felett másodlagos kamera bújik meg. Az A660 oldalsó részei próbálják azt a benyomást kelteni, hogy strapacuccról van szó, kicsit recézett a felület és kapott egy zöldessárga festést is ez a terület, ami elég egyedi, de semmiképpen sem szép. Bal felől nincs semmi extra, jobb oldalra kerültek a hangerőt szabályozó gombok.

Lenovo Ideaphone A660
[+]

A készülék tetején van a kijelző lezárását / feloldását vezérlő billentyű, illetve egy közös ajtócska mögött a 3,5 mm-es jack és a microUSB kapott helyet. Ez az ajtócska egy aggasztóan vékony pánttal kapcsolódik a készülékházhoz és valahogy az az ember érzése, hogy sohasem tudja úgy visszapattintani, hogy az tökéletesen illeszkedjen. Szerintem felülre tenni a töltő csatlakozóját elég béna, egyrészt az éppen áramot vételező telefonnal beszélgetni zavaró, de az autós tartóban ülő A660-hoz eljutó kábelt is rosszabb így bedugdosni a cucc tetejébe.

Lenovo Ideaphone A660
[+]

A hátlap műanyag, erősen recézett felületű. Alul van egy hosszúkás panel a hangszóró mellett, sokáig azt hittem, hogy ezt el kell húzni ahhoz, hogy levehessem a hátlapot, de pusztán dekorációs célokat szolgál. A körömmel, alulról indítandó művelet után hozzáférünk az akkumulátorhoz, amit ki kell venni akkor is, ha a SIM-eket és akkor is, ha a microSD-t óhajtjuk babrálni. A hátlapnak van még egy bájos vonatkozása: felső részén a kamera mellett egy stilizált vízcsepp látható, a gyártó minden lehetőséget megragadott arra, hogy hirdesse a készülék vízálló mivoltát.

Hardver, menü

A burkolat alatt ismerős hardverre bukkanhantunk, a MediaTek nevű, kínai SoC-gyártó MT6577-es processzora dolgozik az A660-ban. Ez egy kétmagos megoldás, magonként 1 GHz-es sebességen ketyeg a PowerVR SGX531-es GPU-val megtámogatott SoC, a RAM mérete pedig 512 MB, amire ma már azt mondjuk, hogy karcsú. A gépen az Android 4.0.4-es verziója található és a sebességgel átlagos felhasználás mellett nincs gond. A menü abszolút gyors, az animációk folyamatosak, ám ha erőforrásigényesebb alkalmazásokat próbálunk futtatni, akkor azért érezni fogjuk, hogy a betöltési idő bizony megnövekedik.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Lenovo A660 Media-Tech Imperius N3xt Alcatel OT-997D Gigabyte GSmart GS202+
Quadrant Standard 2664 pont 2939 pont 1689 pont 2940 pont
Linpack for Android (single) 38,403 MF. / 2,18 s 39,807 MF. / 2,11 s 34,628 MF. / 2,42 s 40,057 MF. / 2,06 s
Linpack for Android (multi) 64,623 MF. / 2,61 s 65,047 MF. / 2,59 s 59,432 MF. / 2,84 s 64,524 MF. / 2,61 s
Smartbench 2012 Prod. 2097 pont 2147 pont 2210 pont 1912 pont
Smartbench 2012 Games 1711 pont 1499 pont 1722 pont 1566 pont
AnTuTu 3.x Benchmark 5776 pont 5882 pont ? pont 5253 pont
Geekbench 2.4.2 876 pont 829 pont ? pont ? pont

Az alap Androidba kicsit belenyúltak a Lenovo boszorkánykonyhájában. Egyrészt vannak környezeti profilok (néma, meeting, kültéri, stb.), amelyek között az értesítési sáv legfelső sorát tologatva is tudunk váltani. A menü ennél is jobban variálható, egyrészt az oldalra lapozós felületben az utolsó oldalon továbblépve az elsőt kapjuk meg újra, másrészt beállítható, hogy hány sornyi ikon férjen el egy oldalon. Bármit el lehet rejteni, szabadon változtatható a sorrend. A híváselutasítás kiosztható a kijelzőt lezáró billentyűre is, a két SIM-et pedig egész jól lehet paraméterezni.

Lenovo Ideaphone A660 Lenovo Ideaphone A660

Az elsődleges kártya tud HSDPA adatátvitelt, a másodlagos csak GSM módban működik. A menüben beállítható, hogy a különböző tevékenységeket melyik kártyára osztjuk, egyikkel csak netezünk, másikkal küldünk üzenetet, mondjuk. Ami tényleg hasznos, hogy a névjegyzék elemeit is lehet SIM-hez rendelni, azaz ha az egyik kártyánkkal ingyen hívjuk a családot, de alapvetően a másikkal intézzük az összes többi telefonálásunkat, akkor megadható, hogy bizonyos emberek hívása minden esetben a megadott SIM-ről történjen. Azonban a Lenovo A660 sem képes a dual active módra, azaz ha az egyik kártya épp használatban van egy beszélgetés miatt, akkor a másik lelép a hálózatról. A hangminőség azonban mindkét SIM kapcsán kiváló volt.

Lenovo Ideaphone A660 Lenovo Ideaphone A660

No, ami a legdurvább az A660 kapcsán, hogy gyárilag rootolva van. Némi kutakodás után kiderült, hogy ez valószínűleg nincs minden A660-nál így, de amit az Etotalk.com-ról rendel az ember, arra lehet kérni módosított ROM-ot(!), ami egy pöttyet furcsa. Mondjuk úgy, hogy vannak bajai, például a Galériában nincsenek benne a fényképezőgéppel lőtt képek, azt az egyébként szintén előre telepített File Browser segítségével tudtam a külső(!) memóriáról leszedni, ami fizikailag nem volt a készülékben, szóval ez az Etotalk ROM messze van a tökéletestől. Jó lett volna látni egy gyárit, de hát az ember Magyarországon nem válogathat a Lenovo A660-ok között. Extra szoftver egyébként nincs sok, egy diktafon és egy időjárás app színesíti a palettát, a többi különös cucc mind a root kapcsán és / vagy után került fel a készülékre, mondjuk az NDrive, ami nem működik, akárcsak a CoPilot, vagy a SuperUser (melyik app és mikor kért root jogokat), illetve a Root Explorer. Hogy egyébként az Etotalk app milyen édi kis módosításokat enged a rendszerben (IMEI átírás, például), arra most nem is térek ki ennél bővebben.

Lenovo Ideaphone A660 Lenovo Ideaphone A660

Multimédia

A hátlapon öt megapixeles kamera ücsörög, villanó nincs mellé, érintős autofókuszt viszont tud. A kereső és az opciós menü nem mutat fel semmi extrát, az androidos eszköztár áll rendelkezésünkre, némi HDR-rel súlyosbítva, ami azt jelenti, hogy elég sok dolgot babrálhatunk, van panoráma mód, mosolyérzékelés, akár 16 képből álló sorozatmód (mondjuk ezt majdnem ennyi másodperc alatt csinálja meg), geotagging, effektek, témák és egy sereg egyéb opció, mint az ISO, a kontraszt, vagy éppen a fehéregyensúly. A valóságban azonban az átlagfelhasználók ezeket sosem piszkálják, automata módban készül a mobilos fényképek 98%-a.

Az elkészült képek nem túl jók, nagyon zajosak, ugyanakkor sok helyen a vonalélességre is kihat az egyébként jellemzően teljesen hatástalan zajszűrő algoritmus. Viszont az egyes fotók mérete alig-alig haladja meg az 1 megabájtot. Videót VGA felbontásban képes rögzíteni a masina, visszajátszásnál a 720p-s filmeket még megeszi, a Full HD azonban már gondot okoz, de azt hiszem, hogy ezt nem is szabad elvárni egy ilyen géptől.

Lenovo Ideaphone A660 Lenovo Ideaphone A660

A zenelejátszó is a szokásos, ehhez nem nyúltak a Lenovo mérnökei. Viszont a hangszórócska meglepően erős és tiszta produkciót nyújt, ha nem is közelíti meg mondjuk a HTC One-t. Fülessel is egész jó az eredmény, persze ne a gyári, filléres izével akarjunk nekiállni, az ugyanis maximum arra jó, hogy a rádióhoz antennaként funkcionáljon. Merthogy ilyesmi is került az A660-ba, ahogyan equalizer és a sztereó Bluetooth is akad.

Adatátvitel, akkumulátor

A Lenovo A660-ban dolgozó MTK SoC 7,2 Mbit/s sebességű HSDPA-t tud, ezt ugyebár az elsődleges SIM-mel haszálhatjuk ki. A WLAN érzékenysége az átlagnál picit jobb, a böngésző ezen a WVGA felbontáson korrektül működik, nem akadozik sem a görgetés, sem pedig a kétujjas nagyítás. Nemrég járt nálunk szinte ugyanezzel a hardverrel, de qHD kijelzővel a Media-Tech Imperius N3xt, no, hát ég és föld a különbség a Lenovo javára összeszedettségben, optimalizációban, folyamatosságban, nem csak a böngésző kapcsán, de itt látszik talán a legjobban.

Lenovo Ideaphone A660 Lenovo Ideaphone A660

Ami kevésbé vidám, hogy a GPS vevő nagyon sokáig keresi a műholdakat akkor is, amikor engedélyezve van az AGPS és a WLAN is. Hosszú-hosszú percekig álldogáltam a Batthyány téren, mire ki bírta köhögni, hogy hol vagyok (nem mintha nem tudtam volna), ez bizony pont egy kicsit outdoor jellegű telefonnál hiba. Ugyanakkor viszont az 1500 mAh teljesítményű akkumulátor meglepően jól bírja a gyűrődést, simán megy két napig úgy a telefon, hogy az ember nem mond le a közösségi szir-szarokról és levelezésről sem.

Lenovo Ideaphone A660
[+]

Értékelés: Lenovo Ideaphone A660
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Két SIM-et is kezelő, strapabíró okostelefonból nincs túl sok. Ezért a Lenovo A660 könnyű helyzetben van, hiszen akinek ez a két paraméter fontos, az nemigen talál magának más alternatívát úgy, hogy a hardver is általánosságban rendben van. A kétmagos MTK proci a WVGA kijelzővel együtt az átlagos felhasználók számára elég sebességet biztosít, a hangminőség megfelelő, a kamera elmegy, az akkumulátoros üzemidő az átlagnál jobb. Viszont itthon nemigen lehet beszerezni, bár ahonnan kaptuk, ott azt mondták, hogy gondolkodnak a forgalmazáson és nagyjából 50 ezer forintos áron adnák, ennyiért simán ajánlott vétel lehetne, főleg, ha eltekintünk a tesztkészülék kissé haxolt rendszerétől. Hogy mennyire szép, az nyilván ízlés kérdése, de a vízállóság egyre inkább olyan elvárás kezd lenni, amire a nagyobb gyártók is felfigyelnek (Xperia Z) és tényleg megnyugtató érzés úgy használni egy okostelefont, hogy a permetező eső nem kell érdekeljen. Plecsnit azért nem kap, mert némi keresgélés után úgy láttam, hogy csak 60 lepedő környékén lehet itthon ilyen-olyan forrásból beszerezni, illetve nincs hazai support, de aki vállalja a kockázatot és pont ilyen masinára van szüksége, az szerintem nem fog csalódni.

Bog

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Lenovo Ideaphone A660
Lenovo Ideaphone A660 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 125 x 65 x 10,5 milliméter
Tömeg 138 gramm
Színvariációk fekete, narancs
SIM-foglalat két normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MTK MT6577 Chipset
Processzor típusa 1 GHz-es kétmagos
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX 531
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB belső tárhely (2 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Diktafon, File Browser
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, IP67-es védelem, Gorilla Glass

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés