Jiayu G4 - minőségi előrelépés

Bevezető, tartozékok

Kína támadást indított a világ ellen. No szerencsére nem katonai cselekményről van szó, a roham elektronikai, azon belül is telekommunikációs vonalon zajlik. Néhány éve még hangosan felnevettünk, ha egy kínai mobil került a látókörünkbe, ma pedig nem győzünk ámuldozni a fejlődésen. Itt van a Huawei és a ZTE, akik már a világ legnagyobbjai közé tartoznak, de már a kisebb, számunkra „noname” gyártók is egyre komolyabb dolgokat tesznek le az asztalra. Az elmúlt hetekben a Mobilaréna olvasói igazán el voltak kényeztetve kínai mobilok terén. Volt itt ZTE, Lenovo és a jelek szerint a jövőben akár rendszeressé is válhatnak az ilyen tesztek.

Jiayu G4
[+]

Ehhez néha az események egészen meglepő fordulatai is szükségesek. Történt ugyanis, hogy egyik olvasónk (aki mellesleg kollegám is) vásárolt egy kínai készüléket, mint kiderült, épp a nálunk járt Lenovo A820 klónját (Kínában még saját magukat is másolják). A kézhez kapott darabról kiderült, hogy hibás, így visszaküldte, és visszafizették neki a pénzt. Ő közben már kiválasztotta a Jiayu újdonságát, a G4-et, nálam pedig ekkor volt a G3. Már az első körben vásárolt készülék is nálam landolt volna, ám időközben befutott a Lenovo, így már nem volt értelme foglalkozni vele. Ellentétben a G4 nagyon is jól jött, hiszen a Jiayu jelenlegi legújabb modelljéről van szó. A felajánlást ezúton is köszönöm neki.

Jiayu G4
[+]

A G3 uzsonnás ládikója után ez a típus már normálisabb csomagolásban érkezett. Túlzottan igényesnek azért nem mondanám, a szimpla fehér szín és az aranyszínű kínai feliratok azért még inkább a giccsesen gagyi irányt erősítik. Az apró dobozban a telefon mellett mindössze két tartozék lapul. Az egyik egy hálózati töltőfej (hozzá egy adapter), illetve egy USB adatkábel. Sehol semmi más, se füles, se memóriakártya, se fólia, akármi.

Jiayu G4
[+]

Külső

A G3-nál érezhető volt, hogy próbáltak a minőségibb vonalra erősíteni, de ott ez elsősorban a felhasznált anyagokban nyilvánult meg. A G4 viszont egészen más. Egy igen csinos és igényes telefonról beszélhetünk. A fekete szín nagyon jól áll neki, de kérhetjük fehérben, ha inkább arra vágynánk. Egyszerű, letisztult formája van, szemből többen is rásütötték, hogy iPhone-ra hajaz, de szerintem szó sincs erről. Méretben is rendben van, szerencsére még nem mondható tepsinek, bár nem is apró darab. A vastagságáról annyit, hogy kétféle akkumulátorral készül, ez a nagyobbik verzió és még így se vészes, sokkal kevésbé tégla hatású, mint a G3 volt. Az anyagok és minőség pedig simán felveszi a versenyt a nagyokkal is. Az előlapon Gorilla Glass 2 üveg, a hátlap pedig matt és selymes tapintású műanyag. Mindezt tisztességesen össze is rakták, semmi lötyögés, nyikorgás vagy hasonló, az egész telefon minőségi hatást kelt.

Jiayu G4
[+]

Szemből a már említett üvegborítás alatt egy 4,7 hüvelykes kijelző üzemel. Nem is akármilyen, mert egy HD felbontású IPS megoldásról van szó. A felbontás ilyen méretben szép, pixelmentes képet eredményez, jók a színek is, napfényben nagyon jól olvasható. Amibe bele lehet kötni, az a fekete szín megjelenítése, mert elég erős az oldalsó bevilágítás. A képernyő felett találjuk a hangszórót, melynek erejére és minőségére nem lehet panasz, jól hallani mindenkit. Körülötte előlapi kamerát (3 megapixeles!), fény- és közelség szenzorokat, valamint állapotjelző LED-et helyeztek el. Az alsó térfélen a szokványos androidos érintőgombok sorakoznak. A gond csupán annyi, hogy ezek nincsenek megvilágítva és ennek elég vicces indoka van. A tervezés során nem felejtették el a világítást, ám a gyártás elején valamiért kimaradtak a LED-ek belőle. Azóta ezt már pótolták, de itt még visszaüt a kínaiak fura hozzáállása. Ez csak azért kellemetlen, mert a G3-mal ellentétben a jelek nincsenek felfestve, így nappal is alig láthatóak a gombok.

Jiayu G4
[+]

A hátlap a már említett finom borításán kívül különösebb extrát nem tartogat. Alul van a kihangosító nyílása, hangerőből itt is van elég. Csak itt szerepel a gyártó neve és logója, legfelül a sarokban pedig a kamera és a LED villanó oldja az egyhangúságot.

Jiayu G4
[+]

Oldalt se várnak meglepetések, a szokványos elrendezést kapjuk. Jobbra fent a bekapcsoló/lezáró billentyű, balra a hangerőszabályzó. Alul mikrofon és microUSB, míg felül a 3,5 mm-es jack, tehát minden a helyén, semmi különcködés.

Hardver, szoftver

A G4 nem csak kívülről néz ki jól, hanem a burkolat alatt is. Kínában a hardverek is szépen fejlődnek, úgyhogy a Jiayu is haladt a korral. Egy MediaTek MT6589-es központi egység dolgozik itt, melyben egy négymagos, magonként 1,2 GHz-es Cortex-A7 processzor számolja a biteket. Ehhez 1 GB RAM és egy PowerVR SGX544MP grafikus gyorsító tartozik. Tegyük is gyorsan hozzá, hogy létezik egy másik konfigurációban is, ott MT6589T a chipset, a processzorok 1,5 GHz-en üzemelnek, a RAM pedig 2 GB. Ezek azért már elég szép adatok, és a táblázatot nézve nincs különösebb ok a szégyenkezésre, bár nyilván ne akarjunk egy S4-et lecsapni vele.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Jiayu G4 Alcatel One Touch Scribe HD Lenovo A820 Samsung Galaxy Win
AnTuTu Benchmark 3.x 12840 pont 12849 pont 12969 pont 11115 pont
Geekbench 2.x 1282 pont 1339 pont N/A 1021 pont
Linpack for Android (single) 37,359 MF. / 2,24 s 61,014 MF. / 1,37 s 37,029 MF. / 5,68 s 52,168 MF. / 1,61 s
Linpack for Android (multi) 127,2 MF. / 1,33 s 151,406 MF. / 1,11 s 117,538 MF. / 1,44 s 107,705 MF. / 1,57 s
Quadrant 2.0 3932 pont 4713 pont 4030 pont 4530 pont
Smartbench 2012 Prod. 3528 pont 3627 pont 3708 pont 4091 pont
Smartbench 2012 Games 2238 pont 2262 pont 2107 pont 2235 pont

Jiayu G4 Jiayu G4

Az igen gyors bekapcsolás után az Android 4.2.1-es verziója fogad, ami majdnem a legfrissebb, és a gyártó elvileg igyekszik is sűrűn kiadni új verziókat. Megjegyezném, hogy a mi példányunkon egy szolidan főzött ROM volt, ami igazából nem más, mint a gyári szoftver kicsit megtisztított, kínai programoktól mentes változata. Ja, meg persze már alapból rootolt, mint a kínai okostelefonok többsége. A Jiayu nem nyúlt bele drasztikusan a rendszerbe, de néhány extrával azért találkozhatunk. Ilyen az alulról felhúzható főmenü (kikapcsolható) és az ikonok, hátterek cseréje. Utóbbiak változtathatók, mivel témákról van szó. A gyáriak mellé továbbiak is letölthetők, a Galaxy fantázianevű használatával máris egy TouchWiz tárul a szemünk elé. Hiába, azért Kínában még mindig csibészek, ha másolásról van szó.

Jiayu G4 Jiayu G4

Főképernyőből maximum kilenc lehet, ezek sorrendje és az alapértelmezett kijelző szabadon állítható. Nem úgy a főmenünél, ahol erre nincs semmilyen lehetőség, az utólag telepített programok a gyáriak után, a telepítés sorrendjében sorakoznak, ez nem mindenkinek fog tetszeni. No persze ilyen problémák könnyen orvosolhatók egy másik kezelőfelület használatával. Kapunk extra widgeteket, köztük a roppant vicces bárányos időjárásjelzőt is. A legtöbb program megőrizte a gyári kinézetét, akárcsak a tárcsázó és a billentyűzet. Bezzeg a naptár nem, az ugyanis valami kínai katyvasz lett, úgyhogy elsőnek valószínűleg e helyett fogunk valamit telepíteni. Sok extra szoftver amúgy nincs, kapunk egy backup programot, fájlkezelőt, teendő listát, stoppert, visszaszámlálót, zseblámpát és task managert. Utóbbi kettő masszívan HTC Sense emlék, de a feladatukat ellátják. Kissé fura, hogy a Google szolgáltatások is hiányoznak (ez lehet a tisztított ROM miatt), viszont mindent tudunk pótolni a Play Áruházból.

Jiayu G4 Jiayu G4

Multimédia, adatátvitel

A hátlapi szerény optika mögött egy 13 megapixeles BSI szenzor bújik meg, ami elég komolyan hangzik. A kamera kezelőfelületéhez hozzányúltak, de kicsit fura lett. Baloldalt tudunk különböző fotózási módok között választani (panoráma, arcszépség, ilyesmik), a többi opciót a beállítások alatt találjuk. Van itt fehéregyensúly, ISO, effektusok, geotagging, élesség, kontraszt, expozíció, ám hiányzik a fénymérés és a HDR. A fotó és videó mód között nem kell váltani, rögtön azt indíthatjuk, amire szükségünk van és videózás közben is tudunk fényképezni.

Jiayu G4

Nem véletlen hiányoltam a fénymérést és a HDR-t, ugyanis az elkészült képek alapján mindkettőre szükség lenne. Sajnos nagyon erős a zajszűrés, emiatt a részleteket elvesznek. Továbbá kissé túl világosnak tűnnek a képek, de az biztos, hogy az erős fénnyel nincs jó viszonyban az optika. A világos részek könnyen beégnek, a dinamikatartomány elég szűk, itt segíthetne a HDR. Nem túl erős tehát fotózban a G4, videóban viszont kicsit javít a megítélésén. A fullHD (illetve 1920x1088 pixeles) felbontás mellett jó minőségű sztereó hanggal és folyamatos fókusszal készülnek, utóbbi kissé túlérzékeny, mint azt az ITT letölthető felvételen is látható.

Jiayu G4 Jiayu G4

Zenei fronton már nincs nagyobb gond. A lejátszó maradt gyári, a számok leválogatva kereshetők. Van albumborító, ismétlés, véletlen lejátszás és hangszínszabályzó is. Utóbbinál több előre beállított hangzáskép mellett sajátot is készíthetünk. Mivel füles ugye nincs a dobozban, így egyből a sajátommal estem neki. Kissé csalódnom kellett, mert a gyártó honlapján külön kiemelt Yamaha hangchip ellenére nem nyújt kiemelkedőt. Rosszul nem szól, de az átlaghoz képest nem is ad többet. A lejátszó a státuszmenüből és a lezárt képernyőről is vezérelhető. Van FM-rádió is, ez viszont elég fapados, RDS nincs benne, felvenni viszont lehet, ugyanakkor gyorsan és pontosan behangolható.

Jiayu G4 Jiayu G4

Adatátvitelben nagyjából teljes kiszolgálást kapunk. A négysávos GSM mellett egysávos(?) 3G modult kapunk, ezzel legfeljebb 21 Mbit letöltési és 5,76 Mbit feltöltési sebességet érhetünk el, ami korrekt. Van WiFi, ez b/g/n szabványú, hotspot és WiFi Direct van hozzá. A Bluetooth sztereó és 4.0-s, a microUSB meg OTG-képes. A memória érdekes megoldású, ugyanis a 4 GB-ból 2,5 GB hozzáférhető, ám ez csak a programoknak van fenntartva. Egyéb, multimédiás tartalmakhoz a memóriakártyát kell használnunk, ebből akár 64 GB-os is mehet bele. A cseréhez ki kell kapcsolnunk a készüléket, mert az akkut ki kell venni. Van viszont egy 32 GB-os kivitel is a G4-ből, ott bizonyára két részre van osztva a belső tár.

Jiayu G4 Jiayu G4

Üzemidő, összegzés

Az már eddig is kiderült, hogy a G4 többféle konfigurációban kapható, és van még egy választási lehetőségünk, az akkumulátor. Az alapkivitel 1800 mAh-s teleppel érkezik (és vékonyabb házzal), míg a komolyabbnál 3000 mAh-s akkumulátor van. A tesztelt darab az utóbbival rendelkezett és nem is véletlenül, mivel a tulajdonosnak fontos a normális üzemidő. Ezt hozza is a G4, ezzel a kapacitással nem egyszerű feladat egyetlen nap alatt lemeríteni, ellenben nem nagy probléma, hogy két teljes napig üzemeljen.

Jiayu G4
[+]

Értékelés: Jiayu G4
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegezve a Jiayu G4 egy komoly előrelépés a G3-hoz képest. Már a külső is vonzó és elegáns, amihez hozzájönnek az igényes anyagok és a minőségi összeszerelés. Hardveres szempontból sem csalódás, hiszen a négymagos MTK processzor teszi a dolgát, kellően gyors, nem melegszik, nem eszik sokat. Ott van a HD IPS kijelző a Gorilla Glass borítással, és akkor még a hatalmas akkumulátort nem is említettem. Vannak persze furcsaságok, mint a kissé fapados, minimális extrákkal rendelkező szoftver és néhány helyen még kilóg az a bizonyos lóláb (Galaxy téma). A készülék egyetlen igazán gyenge pontja a kamera, azon belül is a fotózás. Bár a 13 megapixel impozánsan hangzik, sajnos nem azt kapjuk, amit várnánk tőle. No és persze kínai mobilhoz illően az ár teszi az egészet vonzóvá. A Jiayu G4 a tesztelt kivitelben (fekete szín, 1,2 GHz-es processzor, 1 GB RAM és 3000 mAh-s akkumulátor) kártyafüggetlenül kb. 60 ezer forint környékén szerezhető be. Ez nem túlzottan sok pénz érte, de persze a nehézkes szervizelés és garancia sajnos még mindig velejárója. Ezek és a gyenge kamera miatt ezúttal is egy Tetszett pecséttel végződik a teszt, viszont az eddig általam tesztelt kínai mobilok közül ez tetszett a legjobban.

Jiayu G4

Rusi

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Jiayu G4
xx Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 133 x 65 x 8,2/10 milliméter
Tömeg 160/180 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM + normál, dual SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (312 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch IPS TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6589
Processzor típusa Quad-core 1,2/1,5 GHz ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX544MP
RAM mérete 1/2 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 2,5 GB (programok)
Memória bővíthetősége microSDXC (64 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek XX
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, LED villanó, BSI szenzor
Másodlagos kamera van (3 megapixel)
Videófelvétel van (1080p)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1800/3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő N/A
Beszélgetési idő N/A
Internetezési idő N/A
Zenelejátszási idő N/A
Videólejátszási idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fényszabályzó és közelségszenzor, állapotjelző LED, aktív zajszűrés másodlagos mikrofonnal
  • Kapcsolódó cégek:
  • Jiayu

Azóta történt

Előzmények

  • Jiayu G3 - occó Nexus?

    Sokat emlegetik a fórumokon, egyfajta referenciaként tekintenek rá. A Jiayu G3 most nálunk is bizonyíthat, mire képes az alacsony árért cserébe, és akad néhány extra tulajdonsága.

  • Lenovo A820 - kínai kvartett

    Négymagos processzorral szerelt, kétkártyás okostelefon a pc-iről jól ismert Lenovotól, amely ráadásul igen olcsó, persze némi kompromisszumért cserébe.

  • ZTE V889M - kétélű penge

    Itthon is ismert és meglehetősen népszerű a kínai gyártó Blade III nevű készüléke, ám létezik kétkártyás változat is belőle, le is csaptunk rá.

  • MyAudio Phone Series X5 - ötödik elem

    Jókora telefon, négymagos processzorral, jóféle kijelzővel, két akkumulátorral, két SIM kezelésére felkészítve. Ez akár valami koreai ütős cucc is lehetne, pedig nem onnan származik.

Hirdetés