Huawei Ascend Y300 - az utód léte nem kérdéses

Hirdetés

Hardver, szoftverezettség

És igen, végre eljött a pillanat, hogy az olcsónak mondható telefonok között is találunk rendes hardverrel szerelt masinákat, a Huawei tényleg odatette magát, méltó utódot adott ilyen téren is az Y200-nak. A készülékben egy 40 nanométeres csíkszélességű, ARMv7 architektúrára építkező Qualcomm MSM8225 Snapdragon chipsetet raktak, amiben a kétmagos processzor Cortex-A5 magjai maximum 1 GHz-re skálázódnak. A grafikus gyorsítást a kicsit szerény képességekkel megáldott Adreno 203 látja el, az 512 MB-os RAM modul pedig átlagos, a célnak végülis megfelel. A belső tárhely mérete papírom 4 GB, ebből a rendszer megeszik valamennyit, így nagyjából 2,2 GB-ot tudunk szabadon felhasználni. Ugyan ez elég kevés, a gyártó cserébe microSD támogatással látta el a kütyüt, így akár 32 GB-tal is meg tudjuk toldani az előbb említett mennyiséget.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei Ascend Y300 ZTE Blade III Sony Xperia Miro Huawei Ascend G510
Quadrant Standard 2337 pont 1867 pont 1629 pont 2615 pont
Linpack for Android (single) ? MF. / ? s 25,130 MF. / 3,34 s 31,410 MF. / 2,67 s ? MF. / ? s
Linpack for Android (multi) ? MF. / ? s 22,447 MF. / 7,51 s 27,755 MF. / 6,08 s ? MF. / ? s
Smartbench 2012 Prod. 1921 pont 781 pont 750 pont 2232 pont
Smartbench 2012 Games 1703 pont 1475 pont 2272 pont 1676 pont
AnTuTu 3.x Benchmark 6624 pont ? pont ? pont 6984 pont
Geekbench 2 482 pont ? pont ? pont 552 pont

A pontszámokból világosan kitűnik, hogy mi a különbség például a ZTE telefonjának egymagos és a Huawei szépségének kétmagos hardvere között. A Linpack érdekes módon ennél a készüléknél sem futott le, mint ahogy a G510 esetében is makacsul viselkedett. A két belső persze szinte ugyanaz, egy leheletnyivel magasabb órajelen dübörög a G510 processzora, ami némi eredményemelkedést mutat is. Ettől függetlenül az Y300 teljesítménye meggyőző, a napi használatban szinte mindenre megfelelő, gyors és folyamatos működés a jellemző. Játékok terén sem kell nagyon félni, ugyan a legdurvább game-ek már okoznak kellemetlen pillanatokat, egy középszerű mókázás abszolút rendben történik. Szuper dolog, hogy még az állandóan frissítést végző widgetek sem tördelik meg a gyorsaságot, egyáltalán nem fogunk idegeskedni oktalan megakadások miatt. Hasznos, hogy az alkalmazásváltónál kiírja a rendszer, hogy hány megabájt RAM áll még rendelkezésünkre, ha pedig a seprű ikonra rányomunk, akkor a teljes virtuális memória kiürül.

Huawei Ascend Y300 screen shot Huawei Ascend Y300 screen shot

Az Y300 fedélzetén már az Android 4.1.1 verziója teljesít szolgálatot, ami köznapibb nevén Jelly Beanként híresült el. A külsőre rá sem lehet ismerni, a Huawei teljesen átdolgozta a felületet, melynek saját nevet is adtak. Az Emotion UI inkább az egyszerűségre törekszik, az almás rendszerhez hasonlóan nem találunk alkalmazások menüt, minden a saját magunk által megadott számú főoldalakon helyezkedik el, de a beállítások részlegnek is van egyszerűbb és bővebb nézete. Jópofa, hogy az értesítési panel ikonjait testreszabhatjuk, de változtathatunk a lapozáskor fellépő áttűnések között. Nem csupán ebben rejlik különlegesség, hanem az ötféle témában is, ezek között is szabadon válogathatunk, aktiválás esetén pedig a háttérképtől kezdve az ikonokig minden megváltozik, bár számítsunk arra, hogy előtte még a rendszer újraindul, ami nem túl szerencsés megoldás.

Huawei Ascend Y300 screen shot Huawei Ascend Y300 screen shot

Az egyszerű szoftveres küllem ugyan sokak számára lehet üdvözítő, ám ez a szimplaság egy kicsit kihat a programkínálatra is, ugyanis a gyártó szinte kizárólag a legszükségesebb appokkal látta el készülékét. Ennek megfelelően találunk kétféle böngészőt, email klienseket, Google programokat, mint a Csevegő, a Google+ és a térkép, de érdemes még megemlíteni a zene- és videolejátszót, a naptárat, a számológépet és az üzenetkezelőt is, amiben kézbesítési jelentések kérhetők, valamint buborékos formában láthatjuk benne a szöveget. Kapunk még bónuszként egy zseblámpát, ami a hátsó segédfényt használja, valamint egy biztonsági mentés menüpontot, amin keresztül a legszükségesebb adatokat tudjuk külön fájlba menteni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés