Huawei Ascend P1 – komolyan kell venni

Bevezető, tartozékok

A Huawei márka egyre több ember számára válik ismertté. A gyártó eleinte az alsóbb kategóriákban vetette meg a lábát az olcsó, mégis jól optimalizált szoftverrel rendelkező telefonjai keretében, elég itt a Huawei Ascend Y200-ra gondolni. A tavalyi év folyamán aztán a Vision modellel jelezték, hogy el kívánják hagyni az alsóbb árszegmenst, majd a 2011-es év végén piacra dobták a Honor elnevezésű készüléket, amely még jobban rávilágított arra a tényre, hogy a Huawei igen komolyan veszi a mobiliparágat. Eljött az idei év, s bebizonyosodott, hogy a kínai vállalat még jobban odacsap a lovak közé, s megcélozzák a felső-közép illetve felső kategóriát is, két- illetve négymagos masináikkal.

Huawei Ascend P1
[+]

A Huawei most tesztelésre kerülő reménysége a P1 elnevezést kapta. A nyár végefelé itthon is megjelenő P1 három színben (fekete, fehér, piros) is elérhető lesz. Egyszerű, ám mégis letisztult formatervvel, gyárilag Ice Cream Sandwich-csel és mellé egészen komoly hardverrel érkező jövevény képes lehet arra, hogy megbolygassa a piacot például egy jó árazással, vagy megfelelően tökéletesített operációs rendszerrel.

Huawei Ascend P1
[+]

A készüléket egy elegáns, fehér dobozban kaptuk, tetején és oldalán fotókkal, amelyek a Huawei Ascend P1 vékonyságát hirdetik. A papírszelencét kinyitva rögtön a kütyü tárul elénk, ezt kivéve pedig a gyári tartozékokhoz férhetünk hozzá. A Huawei társaságába egy normál headset (kialakítása rendkívül hasonló az Apple megoldásához), töltőfej és USB-kábel tartozik, s valamennyi kiegészítőn a fehér-szürke szín uralkodik.

Külső

Kezünkben tartva a telefont azonnal érezhetjük, hogy valóban rendkívül karcsúra sikeredett, hiszen 7,7 millimétert mérhetünk. Érdekesség, hogy a P1-nek van egy még anorexiásabb testvére is, méghozzá az ezt további 1 milliméterrel (6,7) túlszárnyaló P1 S. Visszatérve tesztkütyünkre, a filigrán test egyéb adatai sem rosszak, ugyanis a P1 124,1 x 64,8 milliméteres eredményekkel véteti észre magát. Tömegre is elég könnyű, 110 grammot nyom a kicsike. A könnyedség az anyaghasználatból adódik, ám a műanyag dominancia egyáltalán nem üt vissza a valóságban.

Huawei Ascend P1
[+]

Az előlapon szinte teljes egészében egy üveglap található vékony fekete keretbe foglalva, amely alul ívesen elkanyarodik. A 16 millió szín megjelenítésére képes, kapacitív, 4,3 hüvelykes, valamint 540 x 960 felbontással bíró Super-AMOLED kijelző nagyon szép színeket és éles képet produkál, betekintési szöge pedig csaknem száznyolcvan fokos. Sajnos a pentile matrix technológiával készült képernyő nem a legjobb megoldás, de a célnak maximálisan megfelel, pláne, ha nem hajolunk 5 centire a telefonhoz közel.

Huawei Ascend P1
[+]

A megjelenítő fölött a Huawei felirat, az elmulasztott eseményeket több színben visszajelző LED, valamint az 1,3 megapixeles elülső kamera, alatta pedig a három érintésérzékeny kezelőszerv (menü, home, vissza) kaptak helyet. Balra sikerült elhelyezni a hangerőállító billentyűt, jobb oldalra pedig a kikapcsoló gombot és a microSD foglalatot. A 3,5 milliméteres jack-aljzat, a microUSB töltőcsatlakozó és a normál SIM-eket fogadó egység a P1 tetején található.

Huawei Ascend P1
[+]

A hátlap vékony és fényes műanyagból készült, ennek egységét a kitüremkedő alsó rész és a fémes keretbe foglalt, dupla LED-es villanóval segített kamera bontja meg. Középen még láthatjuk a Huawei logóját, a lenti részen pedig a hangszórót figyelhetjük meg. Gyárilag egyébként ezt a részt is fólia védi, telis-tele útmutatásokkal, hogy mi és hol található (SIM, microSD, bekapcsológomb stb.). A hátlapot nem lehet eltávolítani kézzel, így az akkumulátorhoz ilyen módon nem férhetünk hozzá.

Hardver

A felső-közép kategóriához méltóan hardver szintjén egyáltalán nincs szégyenkeznivalója a Huawei üdvöskéjének. A 45 nanométeres gyártástechnológiájú Texas Instruments (TI) OMAP 4460 lapkakészleten pihen a kétmagos, egyenként 1,5 GHz-re skálázott Cortex-A9 processzor, amelyben a grafikus gyorsításért az OpenGL ES 2.0-ás támogatást élvező PowerVR SGX540 GPU felel. RAM tekintetében a kornak megfelelően 1 GB-nyit kapunk, belső tárhely tekintetében pedig 2,3 GB szabadon felhasználható területről beszélhetünk, ám ezt maximum 32 GB-os microSD kártyával tovább is bővíthetjük.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei Ascend P1 HTC One S Sony Xperia S ASUS PadFone
AnTuTu Benchmark 6131 pont 7017 pont 6622 pont 6291 pont
Linpack for Android (single) 45,144 MF. / 1,86 s 101,863 MF. / 0,82 s 54,051 MF. / 1,55 s 99,094 MF. / 1,17 s
Linpack for Android (multi) 66,693 MF. / 2,53 s 177,731 MF. / 0,95 s 88,539 MF. / 1,91 s 143,546 MF. / 1,91 s
Smartbench 2012 Prod. 2719 pont 3078 pont 2045 pont 2512 pont
Smartbench 2012 Games 2077 pont 3374 pont 2037 pont 3038 pont
Quadrant 2.0 3569 pont 4942 pont 3122 pont 4586 pont

A fenti eredmények tisztán mutatják, hogy többnyire elmarad a HTC, Sony vagy az ASUS hasonló hardverrel rendelkező gépeitől, ám szégyenkeznie egyáltalán nem kell, elég csak megnézni a Smarbench pontokat, ahol a One S mögött másodikként végzett, de számos egyéb tesztben képes volt legyőzni az Xperia S-t is, egyedül a Linpack futtatásában nem jeleskedett.

A felület sebessége azonban elfeledtet minden gyengébb pontszámot, ugyanis a rendszer elképesztően gyors. Valójában a menüben való lépkedés, a játékok, programok megnyitása egy tizedmásodpercig sem késleltetik a P1-et, még több alkalmazás egyidejű futtatása közben sem. Próbaképpen minden kezdőoldalt teleraktam widgetekkel, de ezzel sem tudtam problémát okozni, szép munka, azt kell hogy mondjam.

Szoftverezettség

Szoftveres szempontból vizsgálva a kütyüt nagyjából egy alap Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich rendszert láthatunk. Feloldás esetén az ikonok kinézetében történt változás, ujjunkat meghatározott irányba húzva pedig a fényképezőképhez, hívásindításhoz, SMS küldéséhez, vagy a főképernyőhöz juthatunk. Utóbbinál már a jól ismert Android rendszer köszönt vissza, alul a menü kivételével szabadon válaszható négy alkalmazásindító ikonnal. Huawei újítás, hogy alternatívaként van még három témabeállítás valamint egy háromdimenziós nézet is, amellyel az ikonok és a lapok közötti váltás animációja is megváltozik, kvázi körkörösen forogva követik egymást a kezdőoldalak.

Huawei Ascend P1 Huawei Ascend P1

A felületet egyébként kedvünk szerint számos widgettel és applikációval testreszabhatjuk, a mappába rendezés természetesen megengedett és helytakarékosság szempontjából ajánlott is. Az állpotsávot fentről lehúzva a főbb hálózati kapcsolatokat tudjuk egy gombnyomással állítani, de az egész szépségét az adja, hogy a roló áttetsző, így láthatjuk a mögötte elhelyezkedő ikonokat is.

Huawei Ascend P1 Huawei Ascend P1

Mint mindig, megkapjuk az alap androidos appokat, így a számológépet, Google Playt, Gmailt, feljegyzéseket, hangrögzítőt, órát, Google térképet, Twittert, YouTube-ot és zenelejátszót. Extra szoftverként a teljes verziós, dokumentumok olvasására és szerkesztésére szolgáló Polaris Office, a filmek készítésére hivatott FilmStudio, és a vaku említhető. A biztonsági szolgálat menüpont alatt fájltitkosítást, jelszókezelést, valamint úgynevezett fekete- és fehérlistát találunk. Ez a bejövő hívások és üzenetek szűrését takarja. A Huawei gyárilag lehetőséget nyújt a gyors, teljes és időzített biztonsági mentések megtételére külön applikációján keresztül. Mindezeken felül pedig kapunk fájlkezelőt és videók, zenék, fényképek megosztására képes DLNA-t is.

Huawei Ascend P1 Huawei Ascend P1

A naptár a megszokott módon képes napi, heti, havi és napló nézetre, s widgetként is kirakható. A Huawei gyárilag a repertoárba építi a Riptide GP nevezetű jetski versenyzős játékot, amely gyönyörűen és gyorsan fut a gépen. A telefonkönyv átlagos ám gyönyörű tengerkék színnel operál. Szőrszálhasogatásnak tűnhet, de szimpatikus funkció, hogy alapból felismeri a telefonszámokkal rendelkező kontaktokat, és kizárólag azokat jeleníti meg, ráadásul a név alá kisebb betűmérettel a számokat is elhelyezi. Az üzenetkezelés a szokásos buborékos elrendezéssel történik, a billentyűzet kiválóan érzékel és könnyen használható (habár az ékezetes karakterekhez hosszas lenyomás majd újbóli megérintés szükséges), nem utolsó sorban pedig képes a magyar prediktív szövegbevitelre is.

Multimédia

A hátlapon elhelyezkedő fotómasina maximálisan 8 megapixeles (3264 x 1836) felbontásra képes, kevés fény esetén pedig két erős LED villanó igyekszik munkáját segíteni. Számos felvételi mód közül válogathatunk, így van egyszeri, csoport (ez a sorozatfelvétel, amelynek használata után kiválaszthatjuk a legjobban sikerült alkotást), HDR (ez rendkívül jól tud jönni nagy dinamikatartományt igénylő képeknél), sorozatfelvétel, mosolyérzékelés, szépítés, gyenge fény és panoráma opció is. Utóbbit visszanézve a képet 3D-szerűvé varázsolja a ketyere, kicsit igyekszik visszaadni azt az érzést, hogy a fotó elkészítésének helyén állunk. Effektek közül is sokat találunk, készíthetünk antik, sárga hideg, sárga meleg, negatív, szolarizált, vízszínű, szépia, fekete-fehér, domború, vázlatos szürke képeket is. A mókásabb kedvűeknek a sor folytatódik, hiszen viccesen módosított felvételeket is tárolhatunk (nagy orr, pulyka, rovar, széles vigyor). Videók esetén 1080p (1920 x 1080 pixel) a megengedett, s mindezt 30 képkocka/másodperc sebességgel tehetjük. Beállíthatjuk a fehéregyensúlyt előre megadott sémák szerint, mint automatikus, nappali fény, izzólámpa, felhős és fénycső, valamint a fotóknál említett vicces effektusok itt is használhatók.

Az elkészült képek egész jónak mondhatók. A vonalélesség egészen rendben van, ellenben a dinamikatartomány elég alacsony, bár ezen a szoftveres HDR-funkció némileg segít. A színek viszonylag élénkek, de azért láttunk már szebbeket is; a kromatikus aberráció viszonylag zavaró, plusz gyengébb minőségű fotókról árulkodnak a kissé homályos képsarkok. A fotók rögzítése viszont gyors, ami mindenképp pozitívum. Panorámafelvétel esetén nagyjából száznyolcvan fokot tudunk megörökíteni, de kicsit az lehet zavaró, hogy nem jelzi a készülék a felvétel időpontját, nekünk csak forogni kell; az összeillesztés gyorsan és nagyjából pontosan történik. Videók terén a minőséggel alapvetően nincs nagy probléma, ám a részletesség elmarad az elvárttól, példaként itt egy tesztfelvétel.

A zenelejátszó szelektál előadók, zeneszámok, albumok vagy akár műfajok szerint, valamint képes albumborítók megjelenítésére, s támogatja a MP3/WAV/eAAC+ formátumokat. A P1 Dolby Mobile támogatást is élvez, közepes hangerőn szépen szól, viszont maximumra tekerve már recsegőssé válik a hangszóró.

Huawei Ascend P1 Huawei Ascend P1

Van FM-rádió, működésre bírásához a füles elengedhetetlen, vételi erősség nagyon rendben van s kihangosítva is lehet hallgatni. Maximum 20 állomás tárolására képes, ezeket manuális vagy automatikus hangolás után is elmenthetjük. A headset minősége átlagos, külsőre szinte megszólalásig hasonlít az Apple megoldásához.

Huawei Ascend P1
[+]

Videózás terén is odatették magukat a mérnökök. A telefon gyárilag képes lejátszani az MP4, H.263 és H.264 kiterjesztéseket. Tesztként két 1080p-s felbontású .mkv és .mp4 fájlok lejátszására ösztönöztem a P1-et, szó nélkül tette a dolgát, még minimális belassulás sem történt tekerés közben sem. A feliratot szintén megjeleníti a lejátszó, ha a fájlok neve megegyezik.

Adatátvitel, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikáció terén az NFC-n és 4G-n kívül minden szépet és jót megkapunk, Van négysávos (850/900/1800/1900) GSM modul, valamint ötcsatornás (850/900/1700/1900/2100) UMTS egység is. WiFi esetén támogatott a 802.11 b/g/n szabvány, mely internetmegosztásra és DLNA-ra is képes. Utóbbira egyébként külön applikációt is kapunk, amivel videót, fényképet, zenét tudunk megosztani. USB-kábelt csatlakoztatva lehetőségünk van csak töltésre, fájlkezelésre vagy multimédiás eszközként való felhasználásra. A Bluetooth 3.0-ás verziószámú, valamint High-Speed (HS) és A2DP támogatást élvez. A megszokott módon tartalmaz a telefon A-GPS egységet is, mely gyorsan talál jelet és jól is tartja azt. Mobilkommunikáció esetén a maximális letöltési sebesség 21 Mbps, feltöltésnél pedig 5,76 Mbps. A hívás minőségével semmi gond nincs, bár előfordult, hogy maximumra tekerve a hangot kicsit berezonált a mikrofon. A microUSB aljzat MHL-képes, így akár megfelelő kábellel HDMI kimenetet is varázsolhatunk belőle.

Huawei Ascend P1
[+]

A böngészés élménye felemelő. Az oldalakat hihetetlen gyorsasággal jeleníti meg a telefon, kétujjas nagyításra természetesen képes, dupla koppintás esetén pedig a kijelzőhöz mérten tördeli a szöveget. A görgetés folyamatos, sőt, igazán hosszú honlapok esetén is egy szempillantásnyi késlekedés fordul csak elő betöltésnél. A flash hajszálnyit sem izzasztja meg a P1-et, több efféle tartalmat magában foglaló honlap megnyitása is csont nélkül folyt.

Huawei Ascend P1 Huawei Ascend P1

Az 1670 mAh-es energiaforrás mérete már a készülék vékonyságát tekintve is becsületre méltó dolog, ráadásul a kijelző felbontása és a TI-OMAP processzor alacsony fogyasztása miatt igen erős használat esetén is kibírja az egy napot, ha pedig az állandó 3G-t és 3D-s játékok futtatását mellőzzük, nem kizárt kihozni a másfél-két napot sem.

Huawei Ascend P1
[+]

Értékelés: Huawei Ascend P1
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A kínaiak megint odatették magukat. A Huawei idén bemutatta a két- illetve négymagos Ascend P1 (S)-et és Ascend D quadot. Mindhárom készülék szép, használható külsőt kapott, kiváló összeszerelési minőséggel, ám főleg plasztikot felhasználva. Már első ránézésre is látszik, hogy a Huawei igyekszik a közép és felső kategóriában is maradandót alkotni, amelyre minden esélyük meg is van. Adott az Ascend P1, amely rendkívül karcsú és az előlap alján történő lekerekített megoldás még szemrevalóbbá teszi. A gyártó igyekezett a vézna kialakítást előnyben részesítőket is meggyőzni, mivel piacra dobják a mindössze 6,7 milliméter vékony P1 S-t is, teljesen azonos hardverrel. Mindezek mellé az egyik legszebb, alap Androidos felületet pont annyival modifikálták, amennyi a szinte tökéletes kinézethez kell, beleraktak néhány effektet, valamint 3D-s nézetet is. Emellé jár a rendkívül jól optimalizált szoftver, a kiváló hardver, összességében pedig a gördülékeny, folyamatos rendszer és pompás felhasználói élmény.

A mai Samsung, Apple, HTC és LG uralta világban erősen szükséges egy újabb versenytárs, amely címre a Huawei esélyes lehet. A minden bizonnyal szolgáltatók kínálatába is bekerülő készülékek jelentősen elgondolkodtathatják a potenciális vásárlókat. Áráról egyelőre nincs hivatalos információ, de a külföldi árcímkéhez az ÁFÁ-t hozzászámolva nagyjából 120 000 forint körüli összeg valószínű, mely nem kevés, de kezdőárnak a hardver tekintetében még elfogadható. Addig is nyugodt szívvel kaphatja meg az ajánlott plecsnit, ha pedig esni fog az ára, akár igen komoly alternatíva is lehet. Reméljük, hogy a nagy nekibuzdulás mellett nem feledkeznek majd el a szoftveres támogatásról sem, a Huawei egyre nagyobbra duzzadó portfólióját bizony karban kell majd tartani - de ez még a jövő zenéje, ma abszolút naprakésznek tekinthető a P1.

Huawei Ascend P1

Legendd

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei Ascend P1
Huawei Ascend P1 Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 127,4 x 64,8 x 7,7 milliméter
Tömeg 110 gramm
Színvariációk fekete, fehér, piros
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (256 ppi)
Kijelző típusa Super AMOLED
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa TI OMAP 4460
Processzor típusa Kétmagos Cortex-A9, magonként 1,5 GHz
Processzor csíkszélessége 45 nanométer
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX540
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 2,3 GB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1700/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP+HS)
WiFi 802.11b/g/n, DLNA, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés/hangos
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.3
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Polaris Office, Biztonsági Mentések, Biztonsági szolgálat, Film Stúdió, DLNA, Riptide GP, Vaku
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, dupla LED villanó
Másodlagos kamera 1,3 megapixeles
Videófelvétel van (max. 1080p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1670 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő nincs adat
Beszélgetési idő nincs adat
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, giroszenzor, fényérzékelő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés