HTC Desire 526G+ - egy felesleges plusz

Bevezető, tartozékok

Olvasóink az elmúlt néhány hétben kicsit „túladagolást” kaphattak a különböző kisebb-nagyobb kínai gyártók termékeiből. Ehhez hozzá kell szokni (nekünk is), hiszen erőteljesen törnek felfelé a ranglétrán. Mostani tesztalanyunk ugyan nem kínai, de mondhatni, a szomszédságukból származik. A tajvani HTC az utóbbi időben szinte teljes modellpalettáját megújította, kijött az új csúcsmodell One M9 is, amely megint jól megosztotta a tesztelők és az olvasók véleményét.

HTC Desire 526 G+
[+]

Jelen állapot szerint a One széria is kisebb családdá fejlődik, de persze ezek a készülékek elsősorban a top kategóriát fedik le. A többi szinten a Desire névvel rendelkező típusok állnak rendelkezésre. Ez utóbbiba tartozik a mostani cikk alanya is, a Desire 526G+.

HTC Desire 526 G+
HTC Desire 526 G+ vs. Gigabyte Roma RX

A kissé bugyuta elnevezésen túl rögtön érdemes megjegyezni, hogy ez a típus elsősorban ázsiai piacra készült, itthon hivatalosan nem is kapható. Mi is az XXL GSM-nek köszönhetjük, hogy most be tudjuk mutatni. Cikkünk írásával egy időben érkezett a hír, hogy a gyártó úgy döntött, hogy a Desire 526G hazánkban hivatalosan is forgalomba kerül, ám van némi eltérés az említett készülék és jelen tesztünk alanya, a Desire 526G+ között, ami a chipsetben keresendő, az órajel ugyanis a mi verziónkban magasabb. A csomagolás tagadhatatlanul HTC-s, az újrahasznosított anyagú fehér „uzsonnásdoboz” régóta a márka jellemzője.

HTC Desire 526 G+
[+]

Kinyitás után egyből a telefonnal találkozunk, az elválasztó tálca alatt pedig a tartozékokra is rálelünk. Hálózati töltőfej (jelen esetben ázsiai), USB adatkábel és egy hagyományos kialakítású stereo headset, ezek vannak a pakkban. Megjegyezném, hogy az akkumulátort sikerült a lehető legjobban elrejteni, legalul, egy külön papírkeretbe van becsúsztatva (és még külön zacskózva is van).

Külső

A HTC elég sok kisebb-nagyobb egyedi formai jegyekkel rendelkezik, ugyanakkor a többi gyártóhoz hasonlóan ezeket variálgatva készíti a telefonjait, tehát sokszor hasonlítanak egymásra vagy elődjükre. A Desire 526G+ leginkább a Desire 500-at juttatta eszembe, de aki már látott HTC-t, az egyből fel fogja ismerni. Lekerekített sarkok, enyhén íves alsó és felső rész, de amúgy nem dobunk hátast tőle. A mi példányunk fekete volt, azon belül is a fényes változat, létezik még matt fekete, illetve fehér-kék és fehér-narancs is, utóbbiak azért kicsit feldobhatják. Minőség terén többségében rendben vannak a dolgok, bár ez a fényes hátlap csúszós és szupergyorsan koszolódik. Az anyagok szokásosak, műanyag minden, az összeszerelés pedig majdnem jó is lenne, ha a hangerőgombok környékén nem nyikorogna az amúgy teljesen passzentosan illeszkedő hátlap.

HTC Desire 526 G+
[+]

Szemből a 4,7 hüvelykes kijelző meghatározó, noha nem lehet elmenni az igen vastag kávák mellett sem. Sajnos emiatt a készülék szinte olyan nagy, mint egy vékony keretes, 5 hüvelykes típus. Maga a képernyő nem nagy szám, qHD felbontással rendelkezik és a mérések alapján akár jónak is tűnhetne. Hiába viszont a megfelelő fényerő és a jónak mondható kontraszt, a valóságban fakó, a betekintési szögek gyengék, napfényben meg szinte olvashatatlan.

Kijelző-teszt
Mérés HTC Desire 526 G+ Gigabyte Akta A4 Prestigio 5454 DUO THL T6 Pro
Fehér fényerő 334 nit 330 nit 448 nit 397 nit
Fekete fényerő 0,34 nit 0,31 nit 0,54 nit 0,83 nit
Kontrasztarány 987:1 1103:1 829:1 478:1
Színhőmérséklet 7315 K 8626 K 9760 K 10352 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

HTC Desire 526 G+
[+]

A kijelző alatt a HTC felirat díszeleg, és bár hely bőven lett volna a vezérlőgombok elhelyezésére, azok ezúttal is a képernyő hasznos területét foglalják el. A fekete plexilap felső felében van a fény- és távolságmérő szenzor, továbbá az előlapi kamera. A hangszórót picit trükkösen oldották meg, mivel az alul-felül látható lyukacsos sáv miatt azt hihetnénk, sztereó, de nem az. A felsőben van a beszédhangszóró, ami jó hangos, maximumon már kicsit torzít. Lent pedig a kihangosító szól a nagyvilágba, ennek szintén jó hangereje van, de elsősorban a hívásjelzésekre alkalmas. A márka egyik védjegyének számító állapotjelző fényt lehagyták, pedig ennek is bőven juthatott volna hely, akár a felső hangszóróba, akár a káván valahol.

HTC Desire 526 G+
[+]

Hátul a fényes feketeség ural mindent, a felület keresztben és hosszában enyhén ívelt, így jobban illeszkedik a kezünkbe, csak épp csúszik, meg koszolódik. Középen egy méretes HTC felirat jelzi a külvilág felé, milyen telefont látnak. Felül pedig egy enyhén kiemelkedő részen a kamera optikája, és a hozzá tartozó LED vaku vonja magára a figyelmet. Oldalt a klasszikus kezelőszervekkel találkozunk, legalább ha nem a bal oldalát nézzük, mert ott semmi sincs. Alul a microUSB és a mikrofon tartózkodik, felülre került a 3,5 mm-es jack kimenet. Jobbra pedig a bekapcsoló és a hangerőszabályzó gombjai várják a használatot. Ezek eléggé belesüllyednek a burkolatba, illetve kissé bizonytalan a nyomáspontjuk.

Hardver, szoftver

Ezt a típust láthatóan nem a felsőbb kategóriákba szánták, azonban a chipset választásánál igyekeztek picit komolyabbnak láttatni. A MediaTek MT6592 már nem vadonatúj, viszont mégiscsak egy nyolcmagos, 1,6 GHz-es egységről beszélünk, de a Cortex-A7 magok, valamint a Mali-450MP4 grafikus gyorsító sem égrengető, a hozzánk is érkező 526G viszont MT6582-es procit és ezzel együtt négy, 1,3 GHz-en ketyegő magokat kapott. Ehhez a felbontáshoz viszont elegendő és egészen normális benchmark számokat hoz. Az 1 GB RAM is egész jól teszi a dolgát, ráadásul bekapcsolás után is elegendően nagy rész marad szabadon az általunk elindított programok számára.

Teljesítmény-teszt
Benchmark HTC Desire 526G+ Allview X2 Soul mini Samsung Galaxy Alpha ZTE Blade S6
Rendszerchip MediaTek MT6592 MediaTek MT6592 Exynos 5430 Snapdragon 615
AnTuTu Benchmark 5.x 32692 pont 33146 pont 52120 pont 34118 pont
Vellamo Browser 2072 pont 2079 pont 3190 pont 2231 pont
Vellamo Metal 844 pont 900 pont 1550 pont 975 pont
SunSpider 1.0.2 1191,4 ms 1124,4 ms 455,2 ms 1136,6 ms
Geekbench 3 (single) 436 pont 429 pont 939 pont 660 pont
Geekbench 3 (multi) 2371 pont 1964 pont 3188 pont 2390 pont
GFXBench Man. onscreen nem indult el nem indult el 25,2 fps 12 fps
GFXBench Man. offscreen nem indult el nem indult el 13,4 fps 5,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 15,1 fps 16 fps 48,1 fps 24 fps
GFXBench T-Rex offscreen 11,3 fps 13 fps 31,3 fps 15 fps

HTC Desire 526 G+ HTC Desire 526 G+

A szabad RAM-nak azonban oka van, mégpedig nagyon egyszerű. A szoftver egy meglehetősen furcsa hibridre sikerült, melynek alapját az Android 4.4.2 képezi. Bekapcsolás után azt hihetjük, hogy Sense-t látunk magunk előtt, pedig nem. Azaz ez egy olyan erőteljesen lecsupaszított változat, hogy maga a telefon se jelzi sehol. Tulajdonképpen a főképernyők, a Blinkfeed és még néhány apróság maradt meg, minden mást kidobtak, így szinte folyamatosan az alap AOSP felületbe botlunk a használat során.

HTC Desire 526 G+ HTC Desire 526 G+

llyen a lehúzható állapotmenü is, de még a tárcsázó, az üzenetek és a többi rész is maradt eredeti. Bezzeg a függőlegesen, oldalanként lapozható alkalmazásmenüt meghagyták, pedig sokakat idegesít ez. Mi több, ezt a görgetési rutint (hogy kvázi egy teljes képernyőt ugrik a rendszer) sikerült a rendszer többi részébe is belerakni, úgyhogy hol egy sornyit, hol pedig egy képernyőnyit ugrunk.

HTC Desire 526 G+ HTC Desire 526 G+

A csupaszításnak áldozatul estek az extra programok is, melyek száma kevesebb, mint féltucatnyira csökkent. Az Auto Forward segít a kétkártyás használatnál, hogy a SIM-ekre érkező hívásokat egymásra irányítja át, ezáltal egy hívásról sem fogunk lemaradni (de a számlánk is szépen hízhat tőle). Akad egy fájlkezelő is, ami ugye egyébként is szükséges dolog. A Backup and Restore segít különböző adatok biztonsági mentésében és visszaállításában. Nem szorul sok magyarázatra a Polaris Office sem, szerencsére a programmal nem csak megtekinteni, hanem szerkeszteni is tudunk dokumentumokat.

Multimédia, adatátvitel

A hátlapi optika mögé 8 megapixeles szenzor került, az autofókusz és a LED villanó sem hiányzik. Mivel a Sense gyakorlatilag eltűnt, így fotózáskor is az alap felületet látjuk magunk előtt. Baloldalt tudunk üzemmódot váltani (pl. panorámához), jobboldalt dedikált exponáló és videofelvevő, illetve a Galériához és a Beállításokhoz is itt férünk hozzá. Felül egy érintéssel kapcsolhatjuk a HDR-t, illetve a vakut és válthatunk előlapi kamerára is. Az automatikus fókuszálás átlagos sebességű, de gyorsabb, ha a képernyőre bökve magunk indítjuk az élesítési folyamatot. A részletesebb beállítások között felbontást, ISO-t, fehéregyensúlyt, színeffektusokat és még néhány apróságot állíthatunk.

HTC Desire 526 G+

Ultrapixelről szó sincs, azonban a végeredmény így is több, mint elkeserítő. A fényképek középső része még nagyjából elfogadható, de egyébként homályos, a szélek felé elmosódott alkotások születnek. A dinamika elég szűk, esetenként bizonyos színek is kiégnek (lásd a piros virágot), a HDR igyekszik valamit javítani a helyzeten. Sajnos kamera terén a Desire 526G+ egyértelműen gyenge, ennél láttunk már jobbat házon belül és azon kívül is.

HTC Desire 526 G+ HTC Desire 526 G+

Zenehallgatás esetén kicsit jobb a helyzet, van normál lejátszó és rádió is. Utóbbihoz mindenképp szükséges a headset csatlakoztatása, de utána szépen működik. Ha inkább a saját zenéinket hallgatnánk, akkor albumborítók alapján is be tudjuk azonosítani őket, ismétlés és véletlen sorrend is kapcsolható. Van hangszínszabályzás is, viszont a gyári füles nem sokáig lesz a kedvencünk, mert gyenge hangzása van, de normális fülessel se számítsunk brutális dolgokra, az átlagot kapjuk.

HTC Desire 526 G+ HTC Desire 526 G+

Adatátvitelben az egyik legfontosabb, hogy dual standby kétkártyás készülékről beszélünk. Ennek megfelelően hívás közben a másik kártya nem elérhető. Egyébként maximum 21 Mbit-es HSPA, továbbá b/g/n szabványú WiFi a két leggyorsabb adatmozgatási megoldás. Ezen felül persze Bluetooth és microUSB is rendelkezésre áll, valamint ne feledkezzünk meg a GPS vevőről sem. Mindegyik tette a dolgát, csodákra nem kell számítani, a szükséges minimum azért megvan.

Üzemidő, összegzés

A hátlap mögött 2000 mAh-s akkumulátort találunk, és ez megint érthetetlen, milyen megfontolásból csomagolnak egy kétkártyás készülékhez ilyen gyengécske akkut. Szerencsére a helyzet nem katasztrofális, közepes használat során, két kártyával 4-4,5 óra kijelzőidő kihozható belőle. Ez elsősorban az alacsony felbontásnak, illetve az elég takarékos MediaTek procinak köszönhető. Egy napot azért egész tisztességesen végigbír, de aztán irány a töltő éjszakára.

HTC Desire 526 G+
[+]

Értékelés: HTC Desire 526 G+
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A HTC továbbra sincs egyszerű helyzetben. A csúcskategóriában a Qualcomm melegedési problémáival küzdenek, a többi telefonjuknál meg általában az árazással csúsznak el. Nos, a Desire 526G+ nem drága, hiszen kártyafüggetlenül kicsivel 40 ezer felett már megkapjuk. A gond az, hogy ennyiért kapunk hasonló vagy akár jobb készüléket is, főleg a cikk elején említett kínai gyártók kínálatából. Szó sincs arról, hogy ez a telefon műszakilag rossz lenne, csak hát semmilyen téren nem képes kicsit kiemelkedni az átlagból. Sőt, a kijelzőt és kamerát tekintve sajnos még ezt a szintet sem éri el, ráadásul a túlzottan nagy kávák, és a szinte fapados szoftver sem lesz túl vonzó a potenciális vevők szemében. Ugyanakkor ne feledjük, hogy ennek a modellnek április végén érkezik egy kicsit gyengébb testvére, a Desire 526G, ami egyébként szintén két SIM-et kezel, viszont ennek árazásáról még nem tudunk semmit, de ha kedvezőbb lesz, mint az 526G+, akkor akár esélye is lehet a hazai piacon.

Rusi

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

HTC Desire 526G+
HTC Desire 526 G+ Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 139,8 x 69,8 x 9,9 milliméter
Tömeg 154 gramm
Színvariációk matt fekete, fényes fekete, fehér-kék, fehér-narancs
SIM-foglalat Dual microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (234 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6592
Processzor típusa Octa-core 1,6 GHz ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-450MP4
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 4,79 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM1&2)
UMTS 900/2100 MHz (SIM1)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, apt-X)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, WiFi Direct, WiFi Display
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Auto Forward, Backup & Restore, File Manager, Polaris Office, Video Highlights
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED vaku
Másodlagos kamera van
Videófelvétel 1080p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 622 óra
Beszélgetési idő 15 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, dual standby kétkártyás üzemmód, duál mikrofonos aktív zajszűrés
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

  • HTC Desire 620G Dual SIM - súlyos eset

    A Desire 620-at már teszteltük, a mai alany azonban nem csak kétkártyás, de lapkakészletében is eltér az alapmodelltől, négy helyett ugyanis nyolc processzormag dolgozik benne.

Hirdetés