HTC Desire 200 - alsó kategória magas felárral

Bevezető, tartozékok

A HTC idén igen visszafogottan képviseltette magát az okostelefon-piacon, jelenleg mindössze egyetlen készülék kapható a tajvani gyártó idei felhozatalából. Igaz, a One személyében egy ízig-vérig csúcsmobilt tisztelhetünk, mely az idei év egyik (ha nem a) legjobb androidos készüléke, a korrekt eladásoknak köszönhetően pedig úgy tűnik (mégsem tűnik úgy - szerk.), a vállalatnak sikerül kievickélni a financiális gödörből. A zászlóshajó mellett mindössze két modellt mutattak be, a középkategóriás Desire 600 érkezése még várat magára, ám a belépő szintre pozicionált Desire 200 már Magyarországon is kapható. Zárójeles megjegyzés, hogy a pletykák szerint hamarosan bemutatásra kerül a One kistestvére, a One Mini is.

HTC Desire 200
[+]

Tesztalanyunk hardveres és szoftveres képességein végigfutva egy korrekt alsó kategóriás telefon képe rajzolódik ki az ember lelki szemei előtt, ám az árképzés ellentmond ennek, a készülék kártyafüggetlen konstrukcióban 55 ezer forintért kapható. A Desire 200 pedig pont ideális vétel lehetne, hiszen a vállalható képességek mellett nem is egy csúnya darab: az alsó kategóriában keresve sem találunk jobban mutató mobilt, mely nem is a tepsi méretű készülékek palettáját erősíti. A One stílusjegyeiből építkező készülék ugyanis igen jól mutat, és külön jó pont jár a tajvani gyártónak, hogy más cégekkel ellentétben nem egy az egyben a csúcsmodell formatervét kapjuk, a designerek jó pár munkaórát fektettek a Desire 200 külsejének megalkotásába.

HTC Desire 200
[+]

A Speedshoptól kapott készülék a HTC-re jellemző, kissé egy uzsidobozra hajazó dobozban érkezett hozzánk. Kicsomagolás után a szokásos tartozékokkal lehet számolni, a kézikönyvek mellett egy microUSB-kábel, egy töltőfej és egy sztereó headset található. Utóbbi egészen rendben van, a korrekt hangzás mellett eltérő méretű gumiharangok gondoskodnak a kényelemről.

Hirdetés

Külső

A Desire 200-at kézben tartva úgy éreztem, egy játéktelefonnal van dolgom, ami a műanyag borításnak és a telefon kis tömegénk (mindössze 100 grammról van szó) köszönhető. Persze az apró méret is közrejátszott ebben, a tepsimobilok korában ritkán találkozik az ember ekkora eszközzel: tesztalanyunk 107,7 x 60,8 x 11,9 milliméteres méretekkel rendelkezik. Mint azt már említettem, a készülékház plasztikból van, a hátlap lakkozott, ám a mintázatnak köszönhetően viszonylag ellenáll az ujjlenyomatoknak. Az összeszerelési minőség rendben van, a hátlap stabilan illeszkedik, a gombok nem lötyögnek, de a HTC-től ezt el is lehet várni.

HTC Desire 200
[+]

Az előlap tetején egy, a HTC One-on is látható elem helyezkedik el. A hangszórórács ugyanis a csúcsmodell megoldásához hasonlóan nem egy különálló elem, a hang az előlapi mikrofuratokon keresztül közlekedik. Ez alatt egy ezüst HTC felirat olvasható, az előlap nagy részét pedig a 3,5 hüvelykes képátlójú kijelző foglalja el. A panel felbontása 320 x 480 képpontos, amit ezen a méreten 165 ppi pixelsűrűséget eredményez; a képpontok felismeréséhez nincs szükség sasszemre. A megjelenítő TFT-LCD technológiát alkalmaz, a betekintési szögek nagyon rendben vannak, ám kissé fakó színekkel kell számolni. Az érintéseket kapacitív módon érzékeli, egyszerre legfeljebb öt pontot tud figyelni. A kijelző alatt a három jól megszokott androidos vezérlőgomb található (vissza, főképernyő és beállítások), kapacitív formában.

HTC Desire 200
[+]

A hátlap enyhén íves kialakítású, így a Desire 200 szépen a tenyérbe simul. Az anyaghasználat plasztik, abból is a lakkozott fajta, ám a visszafogott mintázat miatt a zsíros szennyeződések kevésbé látszanak meg rajta. A díszítés szolid, mindössze egy HTC és egy Beats audio felirat került a telefonra. A kamera felül középen kapott helyet, tőle balra a külső hangszóró látjató. Utóbbi közepes hangerővel és alacsony dinamikatartománnyal szólal meg, így beszélgetések kihangosításához megfelelő, zenehallgatásra kevésbé. A hátlap lepattintása után az akkumulátor, valamint a normál méretű SIM- és microSD-kártya foglalatai tárulnak a nézelődők elé.

HTC Desire 200
[+]

A telefon oldalán a szokásos gomb- és interfészkínálat várja az embert. A microUSB-aljzat bal alul található, a hangerőt a jobb oldalon szabályozhatjuk. Felül balra a 3,5 milliméteres kimenet ólálkodik, jobbra a ki- és bekapcsoló gomb kacsint vissza; utóbbi a kijelző feloldására és lezárására is használható.

Hardver, rendszer, extra szoftverek

A telefonban egy első generációs Snapdragon lapkakészlet felel a számítási műveletekért, melynek pontos típusát nem kommunikálta a gyártó, ám nagy valószínűséggel egy MSM7227A-ról van szó. A Geekbench segítségével ugyanis ki lehet nyerni a processzor azonosítóját, mely megegyezik többek között a Galaxy S DuoS és az LG Optimus L7 hardveréhez kapcsolódó bejegyzéssel, melyek az említett chipsetre épülnek. A lapka egy egymagos, ARMv7 utasításkészletű, 1 GHz órajelű processzort és egy Adreno 200 grafikus gyorsítót kapunk, a RAM mennyisége 512 MB. A belső tárhely kapacitása 4 GB, ebből szabadon 1,1 GB használható fel, a bővítés microSD-kártyával lehetséges.

HTC Desire 200 HTC Desire 200

Teljesítmény-teszt
Benchmark HTC Desire 200 LG Optimus L5 II Huawei Ascend Y300 Sony Xperia Miro
Quadrant Standard 1994 pont 2728 pont 2337 pont 1629 pont
Linpack for Android (single) 25,971 MF. / 3,23 s 40,427 MF. / 2,07 s ? MF. / ? s 31,410 MF. / 2,67 s
Linpack for Android (multi) 27,004 MF. / 6,25 s 34,380 MF. / 4,91 s ? MF. / ? s 27,755 MF. / 6,08 s
Smartbench 2012 Prod. 793 pont 1921 pont 781 pont 750 pont
Smartbench 2012 Games 1535 pont 1665 pont 1703 pont 2272 pont
AnTuTu 3.x Benchmark 4167 pont 4372 pont 6624 pont ? pont
Geekbench 2 487 pont 556 pont 482 pont ? pont

A hardver tehát nem mai darab, ami a szintetikus teszteken meg is látszik. Ettől függetlenül a működési sebesség nagyjából rendben van, ha a készenléti képernyőn navigál az ember, ám néha itt is be tud akadni a rendszer. Az alkalmazások esetében már érezhető a vas gyengesége: a programok lassan nyílnak meg, a visszafogott RAM-méret miatt a multitasking sem az igazi. Ezek mellett ráadásul az Android rendszer sem a legfrissebb, a telefonon 4.0.3 fut, ami körülbelül másfél éves. Ebben az árkategóriában már a Jelly Bean a de facto szabvány; a 4.1 óta jelen lévő Project Butter sokat dobna a felhasználói élményen.

HTC Desire 200 HTC Desire 200

A gyári Holo UI helyett a HTC saját felhasználói felületét kapjuk, pontosabban a Sense 4.0-s verzióját. Az alap androidos külsőt szinte teljes egészében lecserélték, az új grafikák mellett a funkcionalitás is gazdagabb lett. A megjelenés ráadásul igen nagy mértékben testreszabható a Personalize névre hallgató szoftver segítségével, különféle témák és számos extra minialkalmazás várja a felhasználót. A Sense 4.0 képességeit már bemutattuk egy cikkben, további információért az említett irományt ajánljuk.

HTC Desire 200 HTC Desire 200

A tajvani gyártó szokásához híven ismét egy rakás extra alkalmazást kapunk előre telepítve. A zenei funkciókat a Music (zenelejátszó), a TuneIn Radio (internetes rádió), a SoundHound (zenefelismerő), a 7digital (zeneáruház) és az FM Radio erősíti, utóbbi az állomások automatikus hangolását is elvégzi. A Polaris Office egy irodai szoftvercsomagot jelöl, az Adobe Reader személyében egy PDF-ovlasót tisztelhetünk, a Dropbox a híres felhő alapú tárhelyszolgáltatáshoz biztosít mobilos felületet. Régi telefonunk tartalmát a Transfer segítségével költöztethetjük át a Desire 200-ba, a Weather az időjárást mutatja, a WiFi Hotspot a mobilnet szórására való, a Rescue távoli hibajavításra használható. A közösségi szolgáltatások sem maradtak ki a pakliból, az alkalmazások között megtaláljuk a Facebook és a Twitter kliensét, a Friend Stream pedig a különféle közösségi csatornák tartalmát jeleníti meg egy fedél alatt.

Kamera, adatkommunikáció, akkumulátor

A hátlapon egy fixfókuszos (nem félregépelés) kamera található, mellyel maximum 5 megapixeles, azaz 2592 x 1728 képpontos felbontású fényképeket készíthetünk. Videó módba kapcsolva a maximum felbontás VGA, azaz 640 x 480 képpontos lehet. A kameraszoftver viszonylag sok beállítási lehetőséggel kecsegtet: át lehet kalibrálni az expozíciót, a kontrasztot, a szaturációt, az élességet, az érzékenységet és a fehéregyensúlyt, különféle effekteket és jeleneteket aktiválhatunk, bekapcsolhatjuk a geotagging és az önkioldó funkciókat. A képminőség terén már kevésbé remekel a Desire 200: a dinamikatartomány igen alacsony, a világos részek hajlamosak beleégni a fotókba, a kissé magas zajszint mellett kromatikus aberráció is felfedezhető.

Adatkommunikációs szempontból egy sztenderd alsó kategóriás szintet képvisel a legolcsóbb Desire. A GSM-modul négysávos (850/900/1800/1900 MHz), az UMTS-egység kétnormás (900/2100 MHz), mobilhálózaton legfeljebb 7,2 Mbps letöltési sebességre lehet számítani. A WiFi modul (802.11b/g/n) és a Bluetooth-egység (4.0-s verzió) alapfelszereltségnek számít, extraként vezeték nélküli hálózaton is szórhatjuk a mobilnetet. Természetesen egy a-GPS modul is megtalálható a fedélzeten, a pozíciót viszonylag gyorsan és pontosan megtalálja a mobil.

HTC Desire 200 HTC Desire 200

A hátlap alatt egy 1230 mAh kapacitású akkumulátor lapul, mely az alsó kategóriában sem számít izmosnak. Ennek megfelelően alakul az üzemidő is, körülbelül egy napi rendelkezésre állásra lehet számítani egy feltöltés után. A hivatalos adatok szerint egyébként 2G-n 10,9 órányi beszélgetés és 693 óra készenlét érhető el, harmadik generációs hálózatra lépve ezek az értékek 7,4 órára és 821 órára módosulnak.

HTC Desire 200
[+]

Értékelés: HTC Desire 200
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A HTC újdonsága összességében egy jól használható telefon, mely ideális lehet a tepsimobilokat kevésbé kedvelő vásárlók számára. Kompakt kialakítás és remek formaterv jellemzi a telefont, a Sense felület pedig az egyik legjobb alternatív androidos UI, függetlenül attól, hogy a készüléken a tavalyi verzió fut. Hiányosság azért bőven akad: a hardver nem minden esetben elegendő, az operációs rendszer kissé idejétmúlt, a kamera gyenge teljesítménye Mindez azonban bőven elég lenne az alsó kategóriában, ahol tényleg az egyik legjobb választás lehetne a Desire 200, ám a tajvani gyártó hírhedt árképzése keresztbe tesz az elképzelésnek.

Tesztalanyunk ugyanis kártyafüggetlen konstrukcióban 55 ezer forintba kerül, ami ár alapján már a középkategóriába tartozik, ennyi pénzért már jóval erősebb és fejlettebb telefonokat lehet kapni. Ennyi pénzbe kerül például a Nokia Lumia 620, a Huawei Ascend G510 és az Alcatel One Touch Star is, melyek egyértelműen jobb vételnek számítanak tesztalanyunknál. Arról nem is beszélve, hogy a Vodafone Smart Mini ugyanezt a hardvert és kijelzőt kínálja kártyás konstrukcióban 15 ezer forintért, ráadásul frissebb operációs rendszer és nagyobb akkumulátorkapacitás mellett. Bármennyire is szurkol tehát az ember a HTC-nek, azt be kell látni, hogy ezen az áron nem életképes a Desire 200.

dr. Kind

A készüléket a Speedshop biztosította. Vásárláshoz kérjük kattintson ide.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

HTC Desire 200
HTC Desire 200 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 107,7 x 60,8 x 11,9 milliméter
Tömeg 100 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (165 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Snapdragon S1
Processzor típusa egymagos, 1 GHz
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 1,11 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0
WiFi 802.11b/g/n, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.3 / Sense 4.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Music, Personalize, Polaris Office, Rescue, Dropbox, Facebook, 7digital, Adobe Reader, Friend Stream, SoundHound, Transfer, Teeter, TuneIn Radio, Weather, Wi-Fi Hotspot
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió (RDS) van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1230 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 693 óra (2G)
821 óra (3G)
Telefonálási idő 10,9 óra (2G)
7,4 óra (3G)
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, Beats Audio
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

  • HTC Desire 600 dual SIM - okkal pironkodik

    Négy mag, csodás formaterv, két SIM, de mégsem áll össze igazán. Pedig a HTC másodhegedűse nagyon igyekszik, tele van jól hangzó rövidítésekkel a csomagolás is.

  • Újra bővülni fog a Desire család

    A HTC rövidesen bemutatja a középmezőnybe szánt „Zara Mini” kódnéven fejlesztett okostelefonját.

  • Mobilarena TV: A vágy ötszázasa

    Ma a HTC Desire 500-zal foglalkozunk, mely a középkategóriát célozza meg, ennek ellenére kellemes sebesség, Sense 5 felület, és szép külső jellemzi.

  • HTC Desire 300 - lélek nélkül

    Az alsó-közép kategóriában próbál szerencsét a Desire 300, ám a feladathoz nem tud felnőni, amiben többek közt a gyenge hardver is szerepet játszik.

Előzmények

Hirdetés