Hirdetés

Gigabyte GSmart Sierra S1 - belülről kifelé

Bevezető, tartozékok

A kétkártyás készülékek létjogosultsága mára már megkérdőjelezhetetlen. Az ötlet már évekkel ezelőtt is befutónak tűnt, hiszen ki szeretne külön hordani egy céges és egy magán készüléket a beszélgetésekhez. Évekkel ezelőtt viszont csak a beszélgetés és az SMS volt, a klasszikus nyomógombos telefonokon a mobilinternet eszünkbe se jutott. Ez annyiban változott, hogy most már maga a nyomógombos telefon nem jut eszünkbe, mindenki rákattant az okostelefonokra. Márpedig ha okostelefon, akkor a többség az internetes funkciókat is használni szeretné.

Gigabyte GSmart Sierra S1
[+]

A Gigabyte most egy kisebb sorozattal támadt le minket (illetve engem). A kellemes külsejű, ám kissé gyenge belsejű Aku A1 után jött az összeszedettebb Maya M1 v2. Most pedig itt a Sierra S1, a sornak pedig még nincs vége, mert további modellek vannak láthatáron a gyártótól. A legfontosabb közös jellemzőjük, hogy mindannyian dual SIM üzemmódban működnek, no és persze okostelefonok, azon belül is Androidot futtatnak.

Gigabyte GSmart Sierra S1
[+]

Ahogy az előző két típust, a Sierra S1-et is az XXL GSM szerezte be nekünk. A doboz épp olyan, mint korábban, csak most kicsit nagyobb és fára hasonlító színe van. A készüléket tartó tálca alatt vannak a tartozékok, ezúttal is a töltőfej, USB adatkábel és sztereó füles hármasát csomagolták be, más extra nincs.

Gigabyte GSmart Sierra S1
[+]

Külső

A két korábbi készülék mondhatni normál méretű telefon volt, ám a Sierra S1 már a phablet kategóriába a meglehetősen nagy (a kategóriában belépőnek számító) méretű kijelzőjével. Erre jön az, hogy nem nagyon spóroltak a keretekkel, így aztán viszonylag testes eszközt kapunk. A helyzet azért nem drámai, de mint az előző oldalon látható kép is bizonyítja, egy Galaxy Note 3 alig nagyobb nála, ráadásul kicsit vékonyabb is. A formatervről bizonyára lehet vitatkozni, de kétségtelen, hogy egy bizonyos koreai és amerikai cég is adhatott ihletet hozzá. Ugyanakkor a minőségre is fordítottak figyelmet, a ház teljesen műanyag, de teljesen klasszul összerakták. Nincs lötyögés, nyikorgás, tátongó illesztési rések.

Gigabyte GSmart Sierra S1
[+]

Az előlap tetején egy kamerát és a fényszabályzó valamint közelségi szenzort találjuk. A beszélgetési hangminőség rendben volt, a hangerősség meg bőven elegendő. Alul a szokásos androidos érintőgombok hármasa, a Vissza, Home és Task Manager/Opciók. E kettő között pedig ott a kijelző, ami 5 hüvelykes képátlójával eléggé meghatározó elem. Az igazán kellemes meglepetés pedig, hogy egy HD felbontású IPS panelről van szó, így kellemes képminőség, jó betekintési szög és napfényben is megfelelő olvashatóság jellemzi. Sajnos technikai okokból a kijelzőtesztet nem tudtuk elvégezni rajta, de a szubjektív tapasztalatok alapján megfelelőnek mondható.

Gigabyte GSmart Sierra S1
[+]

A hátlap leginkább egy óriási síkságra emlékeztet, viszont a felületét egész jól eltalálták. Egyrészt matt, így legalább nem csúszik és egy fokkal kevésbé érzékeny a koszra (mert ugye fehér) és egy kicsi szálcsiszolt hatást is belekevertek, de ezt a szín miatt csak fény felé fordítva látni. A felső részében egy GSmart felirat, illetve a bal sarokban a kamera töri meg az egyhangúságot.

Gigabyte GSmart Sierra S1
[+]

Az oldalait elemezve induljunk a jobb feléről. Itt van a bekapcsoló/lezáró, valamint a hangerőszabályzó, a másik oldalon is van egy gomb, erről majd kicsit később teszek említést. Felülre került a 3,5 mm-es jack, illetve a microUSB csatlakozója. Alul pedig... nos, alul van a hangszóró, aminek elhelyezéséért jár a piros pont, ám hogy mi szükség volt az iPhone 5 formai megoldását átvenni, azt nem értem. Ráadásul a baloldali részén csak „vaklyukak” vannak, nincs is teljesen átfúrva az anyag. Ettől eltekintve hangerőből van bőven, a hangminőség szokványos.

Hardver, szoftver

A nagy kijelző mögött is történtek változások, a hardveren is csavartak egy kicsit. Maradt a jól bevált MediaTek chipset, viszont itt már az MT6589T (azaz Turbo) változatot kapjuk. Ebben is négy processzormag dolgozik, de már 1,5 GHz-re pörgetve, ami mellé 1 GB RAM-ot és PowerVR SGX544 grafikus gyorsítót kapunk. Ez baráti csomagnak bizonyult, ugyanis a sebességre nem sok panasz lehet, fürgén és gyorsan tudjuk használni, akadás szinte sosem fordult elő.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Gigabyte GSmart Sierra S1 Evolveo XtraPhone 5.3 QC MyPhone Next Samsung S4 mini DuoS
AnTuTu Benchmark 4 16384 pont 13987 pont 13399 pont 14436 pont
Geekbench 3 (single/multi) 396 / 1219 pont ? pont ? pont ? pont
Linpack for Android (single) 45,636 MF. / 1,84 s 37,326 MF. / 2,25 s 36,370 MF. / 2,3 s 187,547 MF. / 0,45 s
Linpack for Android (multi) 153,194 MF. / 1,1 s 127,488 MF. / 1,32 s 112,896 MF. / 1,49 s 365,871 MF. / 0,46 s
Quadrant 2.0 4837 pont 4005 pont 3976 pont 7090 pont
Smartbench 2012 Prod. 4433 pont 3589 pont 3879 pont 4813 pont
Smartbench 2012 Games 2556 pont 2719 pont 2430 pont 4053 pont

Gigabyte GSmart Sierra S1 Gigabyte GSmart Sierra S1

Ebben azért volt némi szerepe az Android 4.2.1-nek, ugyanis ezt a verziót kapjuk a készülékre telepítve. Ha nem is a legfrissebb, azért különösebb hátrány nem fog minket érni emiatt. Biztos többeknek szimpatikus lesz, hogy a gyártó most sem nyúlt bele az alap Google felületbe, mindössze a lezáró képernyőn lévő lakatot cserélte le a saját logójára. Öt főképernyő, oldalra lapozható főmenü, ahol a widgetek is megtalálhatók, ahogy ezt már megszokhattuk. Most sem kell nélkülöznünk a kettős állapotjelző menüt (egy ujjal az értesítések, két ujjal a gyorskapcsolók érhetők el).

Gigabyte GSmart Sierra S1 Gigabyte GSmart Sierra S1

Extra programokkal ezúttal se vagyunk igazán ellátva. A normál böngészőn kívül ott van a Chrome is, akad egy Dropbox kliens, egy alap fájlkezelő, a Flashlight zseblámpa alkalmazás. Van még egy Legjobb választás nevű programlistánk, a Google Earth és nagyjából ennyi. Persze nem feltétlen baj ez, elvégre a Play Áruházban van miből válogatni.

Gigabyte GSmart Sierra S1 Gigabyte GSmart Sierra S1

Multimédia

Némi szemöldökfelvonást okozott a hátlapon lévő 13 megapixel felirat, hiszen ez inkább a csúcskategóriában szokásos (bár kínai mobilokon nem is annyira ritka). Apró csalás viszont van benne, hiszen a fotók 4096x3072 pixel felbontásúak, ami egész pontosan 12,58 megapixelt ad ki. No de sebaj, a kamera felülete egyszerűen használható és kellemesen sok beállításra ad lehetőséget. A felbontáson felül többek között képminőségi paraméter (élesség, kontraszt, telítettség), expozíció, színhatások, sorozatfotó, panorámakép, arfelismerés, időzítő, előre beállított témák, érintős fókusz, ISO, fehéregyensúly, kikapcsolható zárhang, geotagging is megtalálható. Az exponálás és a fotók mentése csak egy pillanat, és itt szerephez juthat az a bizonyos baloldali gomb. Ez ugyanis alaphelyzetben képernyőfotó készítésére van programozva, ám átállíthatjuk arra, hogy a kamerát indítsa el, illetve ha az már fut, akkor lehet vele exponálni. A LED villanóról érdemes megemlíteni, hogy igen erős fénye van (bezzeg a Maya M1-ben csak pislákolt a dupla vaku), az említett zseblámpa alkalmazással aranyat érhet.

Gigabyte GSmart Sierra S1

A tesztfotókat nézegetve sajnos megint az a helyzet, hogy hiába a jó előjelek, az eredmény nem épp pozitív. Nagyon erős a zajszűrés, emiatt erősen el van mosva minden, a színek jók ugyan, de az automata fehéregyensúly kicsit „hideg” árnyalatot ad. Makróban némileg jobb a helyzet, és mivel van HDR, a dinamika hibái többé-kevésbé orvosolhatók, ennek eredményét a két utolsó képen láthatjuk. Videó esetén maximum 720p HD-ban rögzíthetünk, 30 fps sebességgel, sztereó hanggal és folyamatos fókusszal, az eredmény ITT megtekinthető.

Gigabyte GSmart Sierra S1 Gigabyte GSmart Sierra S1

Zenei fronton szokásos kiszolgálásban van részünk. Ezúttal is választhatunk a normál lejátszó és a Google Zene között. Utóbbinak nemrég új értelmet adott az, hogy hazánkban is elindul a Google Music szolgáltatás, úgyhogy ezt inkább erre érdemes használni. A lejátszóban előadók és albumok szerint is válogathatunk, látjuk a borítókat, van ismétlés, véletlen lejátszás és hangszínszabályzó is. Utóbbinál egyedi hangzásképet is összeállíthatunk, külön mélyhang és 3D kiemeléssel (a másodikat inkább ne használjuk). A dobozban található füles erősen felejtős, tompa és dinamikátlan, viszont egy kulturáltabb eszközzel már hallgatható, normális eredmény érhető el. Van FM rádió is, ennek a kinézete kicsit módosult, sajnos RDS nincs, de egyébként működik.

Gigabyte GSmart Sierra S1 Gigabyte GSmart Sierra S1

Dual SIM készülékről lévén szó, az ehhez szükséges extrákat megtaláljük a menüben. A kártyák bármelyike lekapcsolható, továbbá hívásra, üzenetre és adatkapcsolatra is megadható az alapértelmezett SIM. Ezek menet közben is változtathatóak, és arra is lehetőség van, hogy minden kontaktot egy adott kártyához rendeljünk. A Sierra S1 dual standby módban működik, tehát a két kártya egyszerre van hálózaton, de amíg az egyiken beszélgetünk, addig a másik nem elérhető.

Gigabyte GSmart Sierra S1 Gigabyte GSmart Sierra S1

Adatátvitel terén különösebb kritika nem érheti, hiszen 42 Mbit-es HSPA+ segít minket, ami nem rossz. Ezen felül van b/g/n-es WiFi, ami hotspotként is megy, továbbá ott a microUSB, ez tud OTG-t is, de nyilván a Bluetooth se hiányzik, 3.0-s verzióban és sztereó támogatással. A belső memória 4 GB, amiből nagyjából 2,5 GB felhasználható, a bővítéshez microSD kártyát használhatunk.

Üzemidő, összegzés

A könnyen lepattintható hátlap mögött egy fizikailag is méretes, 2000 mAh kapacitású akkumulátort találunk. A két korábbi készülék se teljesített rosszul üzemidő terén, a Sierra S1 is elég jól állja a sarat. Közepes használat mellett ezzel is megfutható a két nap, de az egy nap sima ügy, ami ekkora kijelző és két aktív kártya mellett nem olyan rossz teljesítmény. Ehhez tegyük hozzá, hogy itt ráadásul nincsenek extra energiatakarékos opciók, mint a nagyobb gyártók bizonyos modelljeiben.

Gigabyte GSmart Sierra S1
[+]

Értékelés: Gigabyte GSmart Sierra S1
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Számomra eddig a Sierra S1 keltette a legjobb benyomást a sorban nálam járt Gigabyte mobilok közül. Itt már többségében összeállt a koncepció, szép a kijelző, korrekt és erős hardvert kapunk, jól összerakott házban, a gyári Androidot mindenki saját ízlésére szabhatja, az akkumulátor se vall szégyent. Azonban nem tudok elsiklani a gyenge kamera (elsősorban fotózás terén), illetve az egyediséget nem igazán tartalmazó formaterv felett. Nyilván utóbbi a használatot különösebben nem befolyásolja, de ebben épp a két korábbi készülék felé billen a mérleg. Egyfajta belülről kifelé koncepció ez, amivel a legtöbb figyelmet a belbecsre fordították, a külső meg olyan lett, amilyen. Viszont a fejlődés egyértelmű, a Gigabyte szinte a semmiből kezdett nyomulásba és bíztatóak a jelek. Ez pedig nekünk, felhasználóknak is jó, mert egy újabb alternatíva bukkanhat fel a piacon, a nagyok mellett. Ráadásul a gyártó nem áll le, már most további modellek érkezése várható, melyek között lesznek izgalmasnak ígérkező példányok is (ezeket is igyekszünk megkaparintani minél előbb). A Sierra S1 hivatalos kártyafüggetlen ára 85 ezer forint, természetesen itt is 2 év gyártói garanciát kapunk rá. Ez már nem tűnik annyira soknak, de vegyük figyelembe, hogy ebben van ÁFA, van support és valódi garancia. Ha a kamera jobb képeket csinálna és a formatervezők is jobban dolgoztak volna, teljesen korrekt eszköz lenne. A hibákat figyelembe véve egy Tetszett plecsnit viszont megérdemel, mert a fejlődés egyértelműen érezhető rajta.

Gigabyte GSmart Sierra S1

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Gigabyte GSmart Sierra S1
Gigabyte GSmart Seirra S1 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 145,5 x 72,5 x 8,9 milliméter
Tömeg 168 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál, dual SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, IPS TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6589T
Processzor típusa Quad-core ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARM-v7
Grafikus chip PowerVR SGX544
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 0,98 GB + 1,67 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 11 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Dropbox, Legjobb választás, Fájlkezelő, Flashlight, Google Earth
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, LED vaku
Másodlagos kamera van (2 megapixel)
Videófelvétel 720p@30 fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 600 óra
Beszélgetési idő 4 óra 30 perc
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, dual standby kétkártyás üzemmód

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés