Hirdetés

DVB-H működés közben

Mi ez, mire jó?

Mobiltévé. Slágertéma lesz idén, jövőre még inkább. Pláne, hogy az EU döntött: az öreg kontinensen a DVB-H szabványt fogjuk használni, bár ez várható is volt. Ha erre alkalmas a telefonunk, illetve a szolgáltatónk biztosítja ezt a lehetőséget, akkor lehet tévézni a készülék segítségével, igazából erről szól a dolog dióhéjban.

DVB-H

Nyilván nem újdonság, hogy a 3G bevezetése óta mindhárom hazai szolgáltató kínál mobiltévé szolgáltatást, de ez streaming technológiával, mobilhálózaton keresztüli sugárzást jelent. Sem minősége, sem teljeskörűsége nem tökéletes, egy-egy csatorna, egy-egy műsor, egy-egy esemény követhető figyelemmel telefonon keresztül. A felbontás messze nem tökéletes, a folyamatossággal szintén vannak gondok.

DVB-H

A DVB-H más. A betűszó a Digital Video Broadcasting for Handhelds rövidítése, tehát digitális műsorszórás kézikészülékekre. Az adás nem a mobilhálózatokon éri el a felhasználókat, hanem külön frekvencián jön (ez országonként változik, változhat), s a készülékek ezt a jelet fogják. Ez egyrészt nem terheli a mobilhálózatok kapacitását, másrészt sokkal jobb minőségű képet kaphatunk. Szintén a DVB-H szabvány része a "time-slicing", azaz az időszeletes sugárzás, amely azt jelenti, hogy igazából nem folyamatos az adattovábbítás, hanem bizonyos időközönként kap a vevő készülék egy nagyobb csomag tartalmat. Amíg azt lejátssza, addig más készülékek kapnak a mannából, s így tovább. Ez egyrészt energiatakarékos (hiszen nem kell a vevő oldalon folyamatosan venni az adást), másrészt több júzer egyidejű kiszolgálását teszi lehetővé.

DVB-H
Forrás: allaboutsymbian.com

Nyilván egyértelmű, hogy a kérdés leginkább az: kell-e ezt erőltetni, jó-e ez valamire? A Vodafone jóvoltából immáron egy hete tévézek egy Nokia N77-et használva, bár két napja lusta vagyok feltölteni a készüléket, de amíg volt benne szufla, akkor egyszer-egyszer azért kipróbáltam. A magam részéről biztosan nem fizetnék elő rá, de ennek az is az oka, hogy a DBV-H-hoz tartozó többletszolgáltatások egy része még nem működik.

Mi köze ehhez a szolgáltatónak

Adott tehát egy jel, amit a DVB-H képességgel felvértezett telefonok tudnak fogni. Hol jön képbe a mobilszolgáltató? Nos, ha kicsit belegondolunk, akkor a műsorszóró cégnek (Antenna Hungária) nem sok bevétele származna abból, ha csak úgy sugározná a vakvilágba az adásokat és boldog-boldogtalan egy megfelelő készülékkel azt tudná fogni, nézni, használni. Nyilván akkor van értelme az egésznek, ha bevétel is keletkezik, tehát értelemszerű volt, hogy ha mobiltelefonnal lehet a dolgot elérni, akkor szervezzük be a sztoriba a szolgáltatókat is.

DVB-H

Ennek ugye az lesz/lett az eredménye, hogy csak akkor kódolja vissza képpé a DVB-H jelet a készülék, ha az ügyfél megrendelte az operátortól a szolgáltatást. A mobilszolgáltató másik érdeke ebben a történetben, hogy itt van megint valami, amihez specifikus készülékre van szükség, hátha emiatt kötnek majd új szerződéseket az ügyfelek, vagy emiatt hosszabbítják meg a régit. A DVB-H szabvány többletszolgáltatásaihoz ráadásul szükség is van a mobilhálózatokra, hiszen a felhasználótól érkező visszacsatolások (csatornaváltás, riasztás, a műsorfüzet böngészése, stb.) hagyományos mobil adatátvitel segítségével jut vissza a műsorsugárzóhoz, a DVB-H ugyanis alapvetően egyirányú kommunikációra épül, a toronyból jön az adás, a készülék pedig fogadja azt. A felhasználói oldal viszont mobilhálózaton keresztül jelez vissza a központba. Ez az oka annak, hogy a jelenlegi teszt négy szereplővel működött: az AH a műsorszolgáltató, a T-Mobile és a Vodafone a mobilszolgáltató, a Nokia-Siemens Networks pedig a mobilhálózat beszállítója.

DVB-H
Samsung P930

Jelenleg készülékfronton elég satnya a helyzet, a hazai kínálatban hivatalosan nincs is DVB-H telefon. Függetlenül is elég kevés ilyen modell létezik, a Samsung P sorozatának egy-két darabja tud ilyet, illetve a Nokia N77, valamint az LG-nek van néhány ilyen modellje. Persze a Sagem is bemutatott már ilyen modellt, a távol-keletről pedig a NEC említhető meg, de mindig figyelni kell arra, hogy DVB-H legyen a támogatott szabvány, ugyanis van olyan ország, ahol DVB-T-t használnak.

DVB-H
Nokia N77 + állvány

A mostani kísérleti adásban négy cég vett részt. Az Antenna Hungária mellett a Nokia-Siemens Networks biztosította a technológia háttéret, mobilszolgáltatói oldalról pedig a T-Mobile és a Vodafone vett részt a tesztben. A szolgáltatás csak Budapesten érhető el jelenleg, 11 csatorna fogható és természetesen egyelőre csak egy szűk kör veheti igénybe, ezek közé kerültünk mi is.

Apa, kezdődik!

Átvettem az N77-et, volt benne egy SIM kártya a megfelelő szolgáltatással. Gondoltam, hogy át kell majd verekednem magam egy sereg beállításon, de csak egy PIN-kódot nyomtak a markomba: ez elég lesz. És valóban.

DVB-H
Forrás: index.hu

Bekapcsolás után a főmenüben ott volt a mobiltévé ikonja, 10 másodperc múlva már javában focimeccset néztem. És igen, először látni ilyet egy 3G-s streaming mobiltévé után tényleg megdöbbentő. Onnan indult, hogy láttam a labdát. Az N77 sztereó hangszórói igen kellemes erősségű produkciót nyújtanak, ezért nem okozott volna gondot a buszon is nézni az adást, de az utastársak valószínűleg nem örültek volna neki.

DVB-H
Forrás: index.hu

Jól eltoltuk

Sikerült addig-addig halogatnom a mobiltévé fotózását, mire kikapcsolták a szolgáltatást. Úgyhogy a cikkben szereplő képek ezúttal - kivételesen - nem saját készítésűek, hanem az index.hu-tól kaptuk őket, ezúton is big thx. Az N77-ről készült fotók persze sajátok, hiszen magát a telefont (akárcsak a Samsung P930-at) már korábban teszteltük - de akkor még nem volt mobiltévé. Illetve jelenleg most sincs.

A csatornaváltás csupán egy pöccentés a joystickkal vízszintes irányba, és kis szünet (kb 10 másodperc) után máris a foci helyett a VIVA adása futott a képernyőn, újabb mozdulattal a királyi egyes műsora látszódott. Nyilván normális méretű kijelző kell ahhoz, hogy valamelyest élvezhető legyen az adás, a DVB-H szabványú telefonok esetében erre igyekszik ügyelni a gyártó, az N77 2,3 inch átlójú ablaka számomra épp elegendő volt.

DVB-H
Forrás: index.hu

DVB-H
Forrás: index.hu

Ez digitális adás. Ezért rengeteg többletszolgáltatása is lehet, mint egy hagyományos értelembe vett tévézésnek. Először is van digitális tévéújság, ezt egyrészt kilistázhatjuk magunknak csatornánkénti bontásban, másrészt ha másik adóra kapcsolunk, akkor az éppen aktuális műsor címét megjeleníti a készülék. Ez a jelenlegi teszt esetében is hibátlanul üzemelt. Ami nem működött még, az az ismétlés, elvileg arra is lenne lehetőség, hogy a már lefutott műsorokat újra megnézzük, így nem maradunk le a Barátok Közt akutális epizódjáról.

A mindennapokban

Bevallom, a DVB-H eleinte nagyon élvezhető. Kádból nézni a híradót? Lemegyek a kertbe és viszem a tévét? Várnom kell valakire valahol? Nem jön a busz? Hosszú az út vidékre a vonattal? Taxisoknak, ha nincs fuvar? Biztonsági őröknek éjszakára? Egy fülessel máris megoldhatjuk, hogy ne zavarjuk környezetünket, mégis elüthetjük az időt. Persze pót akkumulátort ne felejtsünk el vinni, mert szépen szívja a telepet a fullscreen videolejátszás és a DVB-H vétele.

DVB-H

DVB-H

DVB-H

A szolgáltatás népszerűsége nagyon nagy mértékben fog majd attól függeni, hogy milyen áron lehet hozzájutni. Csak remélni tudom, hogy a mobilszolgáltatók nem fogják majd olyan szintre belőni az árat, mint mondjuk egy kábeltévé előfizetés, mert akkor kevesen fognak erre az inkább játéknak tekinthető, és egyelőre csupán kényelmi extrának minősíthető szolgáltatásra pénzt áldozni.

DVB-H
A Siemens tesztkészüléke a DVB-H-hoz

Egy hete van mobiltévém. Összesen néztem 20 percig, egyik este a kádból. A magam részéről biztosan nem áldoznék erre súlyos ezreseket. Ha időarányos lenne, akkor talán lehetne értelme, de kérdés, hogy hogyan lehet időarányosan számlázni egy olyan szolgáltatást, amely nem a mobilhálózatokon kerül továbbításra. Mindenesetre igen, a normális minőségű mobiltévé most már nem a jövő, hanem a jelen.

Bog>

A készüléket és a szolgáltatást a Vodafone biztosította. Köszönjük

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés