Doogee X5 - kiskutyák olcsón elvihetők

Hardver, UI

Az MT6580 az új MT6582! A legtöbb olcsó kínai eszközben a MediaTek MT6582 kódszámú chipsetje dorombolt — eddig. Most azonban egy forradalmian új chipsettel jött elő a tajvani gyártó, amelynek az MT6580-as nevet adták és gyakorlatilag baromira ugyanaz, mint eddig, csak valami homályos utalást lehet arra találni, hogy támogatja a modernebb komponenseket, de hogy itt konkrétan miről van szó, az rejtély. A tényekre szorítkozva viszont mondjuk el, hogy négymagos, a Cortex-A7-es magok maximális órajele 1,3 GHz, a GPU egy Mali-400. Az MT6580 tehát alapvetően csont ugyanaz, mint az MT6582, de már integrált az NFC támogatása, a 4.0-s Bluetooth és a Full HD videó kódolására is fel van készítve. Ettől még ez egy belépő szintű chipset, 4G-re nem képes és gyaníthatóan egy sereg filléres, távol-keleti termékben viszontlátjuk majd (rögtön mondjuk az ASUS Zenfone Go nevű masinában, hogy ne csak másodvonalas példák legyenek).

Teljesítmény-teszt
Benchmark Doogee X5 LG Joy Vodafone Smart Speed Op3n Dott telefon
Rendszerchip MediaTek MT6580 Snapdragon 200 MediaTek MT6735M MediaTek MT6582
AnTuTu 5.x Benchmark 20297 pont 14144 pont 19647 pont 19545 pont
Vellamo Browser 2205 pont 1378 pont 1534 pont 1702 pont
Vellamo Metal 676 pont 672 pont 688 pont 768 pont
Geekbench 3 (single) 361 pont 318 pont 482 pont 354 pont
Geekbench 3 (multi) 1183 pont 583 pont 1452 pont 1196 pont
GFXBench Manhattan onscreen nem indult el nem indult el 4,7 fps nem indult el
Manhattan offscreen 1080p nem indult el nem indult el 1,5 fps nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 7,7 fps nem indult el 9,5 fps 9,4 fps
T-Rex offscreen 1080p 4,4 fps nem indult el 4,3 fps 4,2 fps

Sebességben kissé harmatos, az 1 GB RAM éppen elég, de azért bőven vannak döccenések, akadások, főleg ha több folyamat is zajlik egyszerre a háttérben. Nem érdemes durva játékokkal sem küzdeni, de azért nem kell megijedni, a mindennapok során a Doogee X5 abszolút normálisan kezelhető, jönnek-mennek a levelek, az üzenetek, nem probléma a közösségi oldalak használata és a böngészés, a navigációra sem lehet panaszom. Mindehhez az 5.1-es Androidot kapjuk meg, amit úgy sikerült átalakítani, hogy inkább a 4.4.2-re hasonlít, komor, sok feketét használó, egyedi ikonos menü köszönti a júzert és maga a UI nem is ad lehetőséget arra, hogy ezt piszkáljuk. Nyilván egy power user számára ez nem akadály, de az X5 vásárlóközönségének zöme nem ide tartozik.


[+]

Nem tolták túl az extra szoftvereket, viszont túltolták a gesztusvezérlési trükköket. Először is van duplakoppintásos feloldás. Csodálatos, én nagy rajongója vagyok ennek a megoldásnak már a Lumiák óta (aztán a G3-ban is szerettem, a Zenfone 2-ben is szerettem), de ezt itt ne akarja senki, mert sikerült olyan szinten érzékennyé tenni, hogy gatyazsebben minden lépésnél feloldódik. Merthogy annyira már nem bírták intelligensre megcsinálni, hogy tényleg két, határozott koppintásra térjen magához, bármilyen finom érintésre életre kel, ilyenkor meg is rezzen, ami persze azzal jár, hogy az ember kapkod a zsebéhez, hogy akkor most ki hívta. És ezt még lehet fokozni, mert az X5 is képes arra, hogy a lezárt kijelzőre rajzolt szimbólumok alapján rögtön egy funkciót is elindítson, ami szintén megtörténik zsebből, mert ha csak az ember kicsit kapargászik a kijelzőn, már azt hiszi a telefon, hogy ez most itt egy “O” betű és fellövi a Play Áruházat.


[+]

Pedig tele vagyunk további gesztusvezérléses funkciókkal, amelyeket a magyarra le nem fordított “smart somatosensory” nevű menüpontban állíthatunk be. Életemben nem találkoztam még egyetlen telefonban sem ezzel a kifejezéssel, néztem is, mint faltörő kos a fotocella előtt, aztán integettem egy kicsit és kiderült, hogy az előlapi fényérzékelő ezeket a mozdulatokat próbálja felismerni. Legyintgetéssel tudok lapozni a főképernyőn, a galériában, a zenelejátszóban, illetve olyat is lehet, hogy a kijelzőfeloldás is így működik, koppintok kettőt, legyezek jobbról balra és máris életre kel a telefon. Igen, zsebben is, tényleg remek. Ezen kívül van arra mód, hogy a bejövő hívást és az ébresztőt némítsuk a készülék lefordításával, szóval az összes ilyen ismert trükköt bevetették. Kár, hogy ezek zöme inkább idegesítő, mint hasznos, viszont a jó hír az, hogy ezek egyenként kapcsolgathatók, így azért össze lehet úgy legózni, hogy valamire talán használható, de mégsem kergeti az embert őrületbe.


[+]

A magyar nyelvvel egyébként néha hadilábon áll a szoftver. Az alapvető funkcionalitásnál ez nem jellemző, de ha mélyebbre ásunk a menürendszer bugyraiban, akkor sokszor futunk bele angol kifejezésekbe. Visitor mode, gesture settings... ráadásul ezek angolsága is inkább chenglish, ráadásul van olyan is, amikor a magyar és az angol keveredik össze, ilyen volt a legutóbbi szoftverfrissítés, képek fent.


[+]

A saját UI-nak van még pár hibája, a felülről lehúzható értesítési tálca kétszintes, első legyintésre lejönnek a notifikációk, a másodikra meg elvileg a gyorsbeállítások is, de csak akkor, ha ezt is a kijelző legfelső részéről indítjuk. Kapunk néhány extra alkalmazást, például rögtön kétféle billentyűzet érhető el, az egyiknek az a neve, hogy Bagan, a másiknak pedig az, hogy GO. Előbbi mianmari és angol nyelven működik, ez kevésbé szofisztikált, utóbbi viszont kimondottan kellemes, van hozzá magyar szótár is. De persze használhatjuk a gyári, androidos verziót is. Office fájlainkat a DocumentsToGo segítségével babrálhatjuk (és újakat is létrehozhatunk), van diktafon, fájlkezelő, elemlámpa, illetve egy pofonegyszerű, kóddal működő app, amellyel a különböző, telefonon levő alkalmazásokat zárolhatjuk. A bónusz a Xender, ami egy fájlmásoló alkalmazás iOS és WP mobil, vagy számítógép és telefon között a neten keresztül. A használt eszköz böngészőjébe kell beírni egy URL-t, kapunk egy QR-kódot, azt a Doogee beolvassa és máris látszik az X5 fájlstruktúrája, lehet másolgatni ide-oda.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Doogee X5 Pro - harapós ajánlat

    Harmincezer forint körüli áron eddig elég nehéz volt új, kártyafüggetlen androidos mobilt ajánlani megvásárlásra, tesztünk alanya azonban jelentősen megkönnyíti a dolgunkat.

  • Mobilarena TV: Nagykutya szelíd természettel

    A Doogee X6 Pro nem generációs, hanem méretbeli váltás a remekül sikerült X5 Próhoz képest, ám a phabeltes kijelzőre váltás kompromisszumokkal jár.

  • Doogee X6 Pro - egyszer volt Budán kutyavásár?

    Befutott a komoly sikert arató X5 Pro folytatása, amely inkább méret-, semmint generációváltás, és nem minden változott a phabletre hízott X6 Pro előnyére.

  • Bemutatkozott a Doogee X5 Max

    A kicsit visszafogott képességű, de lelkes kiskutya felfrissült, és nem csak jobban néz ki, de az akkumulátora is komolyabb lett.

Előzmények

  • Mobilarena TV: kutyából lesz-e szalonna?

    Arcpirítóan olcsó a Doogee X5, miközben négymagos processzort, 8 megapixeles kamerát, kétkártyás működést és HD felbontású kijelzőt vonultat fel. Megéri?

Hirdetés