BlackBerry PlayBook - félkész játszótárs

Bevezető, tartozékok

Anno a februári Mobile World Congress-en kerültem először testközelbe egy BlackBerry PlayBookkal, a Texas Instruments prezentációján ugyanis a RIM táblagépével demózták az OMAP4430 chipsetben rejlő képességeket. Mondanom sem kell, az előadás nagyon hatásos volt, ezért utána rohantam is a megfelelő standra, hogy élőben megnyomogathassam a masinát. Bár eltelt pár perc, amire ráéreztem a kezelésre, a rendszer sebessége mély nyomot hagyott bennem. Ráadásul számomra is különös és megmagyarázhatatlan vonzalmat érzek a tabletek iránt, így különösen nagy volt a jókedv, amikor az asztalomon landolt a masina.

RIM BlackBerry PlayBook
[+]

The world's first professional grade tablet, azaz a világ első professzionális minőségű táblagépe, mondja a RIM reklámszlogenje. Elég erős kifejezés, főleg úgy, hogy már egy pár perces nyomogatás után előjött pár hiba, a teszt alatt pedig további hiányosságokra is fény derült. Kezdjünk is bele!

RIM BlackBerry PlayBook
[+]

Az XXL GSM-től kapott táblagép egy kimondottan igényes dobozban érkezett hozzánk. A pakk tartalmaz egy hálózati adaptert, néhány felhasználói kézikönyvet, egy microUSB kábelt, egy törlőkendőt, valamint egy fekete neoprénből készült tokot. A fülhallgató kifelejtése miatt kicsit húzom a szám, el kell ismerni, hogy a tok mindenképpen egy szép gesztus volt a RIM részéről, a többi gyártó is példát vehetne róla.

Külső

Kicsit értetlenül néztem, mikor először megláttam a PlayBookot. A képernyőt ugyanis egy majdnem két centiméteres keret övezi, ennek köszönhetően inkább hasonlít egy digitális képkeretre, mint egy táblagépre. Ez a két centiméteres keret kevésbé lenne zavaró egy 10+ hüvelykes képátlójú gépnél (bár ott sem kicsi), a PlayBook dimenziói mellett azért szúrja a szemet. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a keret belső fele is érintésérzékeny, hasonlóan a Palm Préhez. A 194 x 130 x 10 milliméteres és 425 grammos tömegű gép kimondottan kicsinek számít a táblagépek piacán, és bár még így sem ajánlott farzsebben hordozni a masinát, egy kisebbfajta táskában már simán elfér a gép, ellentétben a 10.1 hüvelykes képátlójú, szignifikánsan nehezebb társaival.

RIM BlackBerry PlayBook
[+]

Az előlap tetején találjuk a 3 megapixeles másodlagos kamerát és a fényérzékelőt, alulra pedig egy BlackBerry logó és felirat került. A legnagyobb részt természetesen a 7 hüvelykes képátlójú TFT panel foglalja el, amely az érintéseket (egyszerre maximum négyet) kapacitív technológiával érzékeli. Az 1024 x 600 képpontos felbontás tökéletesen elég egy ekkora méretű kijelzőre, recés éleket elvétve sem látunk, a színek élénkek, a betekintési szög is megfelelő. Tűző napsütésben már nem annyira rózsás a helyzet, a panel erősen tükröződik; bár nagyjából ki lehet venni a képet, az élmény távol áll a tökéletestől, persze ez a legtöbb gép esetén így van. A panel jobb és bal oldalára egy-egy hangszóró került, így biztosítva a sztereó hangzást. A minőség nagyon jó, simán felveszi a versenyt az általam eddig etalonnak tartott Samsung Galaxy Tab 10.1V hangszóróival: nagy hangerő és kellemes dinamikatartomány jellemzi a gépet.

RIM BlackBerry PlayBook
[+]

A hátlapon nem túl sokat gondolkodtak a RIM dizájnerei: egy matt fekete plasztiklapka borítja a táblát, középen egy ezüstös BlackBerry logó, fent pedig az 5 megapixeles elsődleges kamera található. Az anyaghasználat kiváló, egy selymes tapintású műanyaggal van dolgunk, amely leginkább a Lenovo ThinkPad szériájának borítására hasonlít.

RIM BlackBerry PlayBook
[+]

Az oldalsó részeket ugyanaz a fekete plasztik borítja, mint amit a hátlapnál is felhasználtak. Felülre került a zene megállítására és elindítására szolgáló billentyű és a ek a hangvezérlő gombok, amelyeket egyszerre megnyomva képernyőfotót (screenshot) is készíthetünk, ami egy nagyon kedves gesztus a tervezők részéről. Itt található a ki- és bekapcsolásra, valamint a képernyő lezárására és feloldására szolgáló gomb is, amelyet kicsit szerencsétlenül pozicionáltak a dizájnerek: a gomb amellett, hogy nem magasabb a peremnél, roppant apróra is sikeredett, így a nyomogatás egy körömgyilkos műveletté fajul. Szerencsére a képernyőt más módszerrel is feloldhatjuk, a lezárására viszont nincsen más lehetőség, ami igen kellemetlenül érintheti a felhasználót. Ami az interfészeket illeti: a 3,5 milliméteres kimenetet felül jobb oldalt találjuk, alulra pedig a mini-HDMI port, a microUSB aljzat és egy speciális dokkolóbemenet került.

RIM BlackBerry PlayBook
[+]

Hardver, operációs rendszer

A borítás alatt a Texas Instruments által gyártott OMAP 4430 chipset duruzsol, egy kétmagos, magonként 1 GHz-es processzorral, egy PowerVR SGX540 grafikus egységgel és 1 GB RAM-mal karöltve. A belső tárhely modelltől függően 16, 32 vagy 64 GB kapacitású lehet, amit sajnos nem bővíthetünk tovább, a gépen ugyanis nincsen memóriakártya foglalat.

RIM BlackBerry PlayBook RIM BlackBerry PlayBook

A táblagépen a QNX operációs rendszer fut, amely egy Unix-szerű, valós idejű mikrokernel alapú OS. A rendszer a multitaskingra, azaz az alkalmazások szimultán futtatására van kihegyezve. A mobil operációs rendszerekben egyedülálló módon mi határozhatjuk meg ennek mikéntjét, ugyanis három előre definiált viselkedésből választhatunk. A paused módban megáll a háttérbe került programok futása, a default módban minden futó alkalmazás addig aktív, amíg egy programot nem kapcsolunk teljes képernyős módba, ekkor megállítja a többit a rendszer. A showcase bekapcsolása esetén pedig az összes megnyitott program futni fog, függetlenül attól, hogy a háttérben vagy teljes képernyős módban teszi a dolgát. Persze vannak kivételek, a zenelejátszó például akkor sem áll meg, ha pause módban kerül a háttérbe, így simán üvöltethetjük a kedvenc dalainkat internetezés közben.

A rendszer sebessége elképesztő, legalábbis ami az előre telepített alkalmazásokat illeti. Minden azonnal megnyílik, az animációk folyamatosak, az alkalmazások közötti váltás irtó gyorsan következik be, ráadásul a showcase multitasking módot aktiválva sem lassul le semmi, nekem általában 5-6 program mindig meg volt nyitva. Persze azért ez sem megy a végtelenségig, tíz alkalmazás szimultán futása esetén már nem tudtam elindítani a videólejátszást, ettől függetlenül a többi program ugyanolyan simán és lagmentesen futott. A third party alkalmazásoknál már más a helyzet, főleg a külső játékokban gyakran tapasztalhatóak akadások, a People on my lawn című (egyébként igen epikus) játék pedig igen gyakran képregény módba csapott át.

Felület, kezelés, virtuális billentyűzet

A felületet úgy tervezték, hogy a felhasználó képes legyen kihasználni a rendszer multitasking képességeit, azaz minél egyszerűbb és gyorsabb módon váltogathasson az éppen futó alkalmazások között. A készenléti képernyő nagyon látványos, a futó alkalmazásokat középen egy vízszintesen görgethető listában jeleníti meg, és ha nem passive módban vagyunk, a programok futása is jól látszik a kis téglalapokon. A sáv egyes alkalmazásait bezárhatjuk, ha az ujjunkat felfelé húzzuk rajtuk. A felső állapotsávban láthatjuk az aktuális időt és a töltöttségi szintet, valamint néhány gombot is találunk itt, melyekkel az orientációs zárat, valamint a Bluetooth- és a WiFi-modult vezérelhetjük, a jobb szélső ikonnal pedig a beállítások menübe ugorhatunk. Az alsó sorban a telepített alkalmazásokat találjuk, az öt kategóriára osztott panel teljes képernyőssé is varázsolható, ha az ujjunkat függőlegesen felfelé húzzuk a képernyőn; az ikonokat egyébként szabadon átvariálhatjuk.

RIM BlackBerry PlayBook RIM BlackBerry PlayBook

Mint az már a készülék külsejét taglaló oldalban is kiderült, a táblagépről lemaradtak a fizikai vezérlőgombok, az irányítást kizárólag a képernyő (enyhén WebOS-szerű) tapogatásával oldhatjuk meg, a képernyőt például úgy oldhatjuk fel, ha az ujjunkat végighúzzuk az egyik képátló mentén. Ha egy alkalmazás futtatása közben az ujjunkat az alsó keret közepétől felfele húzzuk, a főképernyőre kerülünk, a felső keretnél lefele húzással pedig az adott alkalmazás beállításait tekinthetjük meg. Utóbbi egyébként nagyrészt csak az előre telepített programok esetén működik, az utólag letöltött alkalmazások sajnos még nincsenek felkészítve az ilyen irányú kezelésre. Ha ugyanezt vízszintes irányban, a képernyő szélén tesszük meg, a megnyitott programok között ugorhatunk egyet a megfelelő irányba, ha pedig a két oldalon egyszerre húzzuk az ujjunkat, a teljes képernyős alkalmazásváltóhoz jutunk. Egy kicsit bonyolultnak hangzik, a valóságban viszont roppant egyszerű a dolog, nagyon hamar rá lehet érezni a dologra.

Hirdetés

RIM BlackBerry PlayBook RIM BlackBerry PlayBook

Egy csúnya, kezeléssel kapcsolatos hibába azért sikerült belefutnom: ha az alsó keret jobb oldalánál végezzük a szokásos mozdulatot, a virtuális billentyűzet ugrik elő, amelynek ilyenkor semmilyen funkciója nincsen, a leütött billentyűket nem is regisztrálja a rendszer. Maga a klaviatúra sem az igazi: az még hagyján, hogy nem támogatja a magyar nyelvet, a kiosztással is komoly gondok vannak. A betűket tartalmazó nézetbe nem kerültek bele a számbillentyűk, a szimbólumokból is csak a vessző és a pont található meg, a további speciális karakterekért a bal alsó sarokban lévő billentyűt kell megérintenünk. A gombokon pedig hiába tartjuk rajta az ujjunkat, a rendszer nem ajánlja fel a betűk variánsait egy felugró ablakban, mint azt a legtöbb rendszerben megszokhattuk.

RIM BlackBerry PlayBook RIM BlackBerry PlayBook

Beépített alkalmazások

A PlayBook egyik legnagyobb gyengéje a halovány alkalmazás-kínálatban rejlik. Bár a táblagépre is elérhető az App World, a RIM saját alkalmazásboltja, a tartalmak legnagyobb része nincsen tabletekre optimalizálva, ennek megfelelően nem érhetjük el a felső sávot, valamint az akadozó programok sem ritkák. Az alap kínálatban találunk egy tudományos számítások elvégzésére és mértékegységek átváltására is használható számológépet, egy kobo books névre hallgató e-book olvasót és boltot, a Voice Notes segítségével pedig hangjegyzeteket készíthetünk. Az irodai alkalmazásokat a Word To Go, a Sheet To Go, a Slideshow To Go és az Adobe Reader névre hallgató pdf-olvasó jelképezi, a Weather az időjárásról szolgáltat információkat, a Clock segítségével pedig ébresztéseket állíthatunk be, valamint a stopperfunkciók ellátására is képes az alkalmazás.

RIM BlackBerry PlayBook RIM BlackBerry PlayBook

Internetezni a beépített böngészővel tudunk, amely egy WebKit alapú szoftver, Flash és HTML5 támogatással felvértezve. Ennek megfelelően gond nélkül le tudja játszani a beágyazott Youtube videókat (ráadásul HD minőségben, mindennemű akadás nélkül), az Acid3 teszten megkapta a maximális pontszámot, a HTML5test.com-on pedig 258+9 pontot ért el, amely jó eredménynek mondható. Rengeteg ablakkal elboldogul egyszerre (megpróbáltam kiakasztani, de 33-nál meguntam), valamint a könyvjelzőket és a böngészési előzményeket is gond nélkül kezeli, a kétujjas nagyítás és az oldalak betöltése egyaránt igen gyors. A Youtube videók lejátszására is érdemes inkább a böngészőt használni, mert bár kapunk egy erre szolgáló klienst, annak tartalma limitált, a webes felületen viszont a teljes videókínálatot kapjuk.

RIM BlackBerry PlayBook RIM BlackBerry PlayBook

Ez mind szép és jó, de most jöjjön a feketeleves: a PlayBookon a naptárat, az e-mail funkciókat és a BlackBerry Messengert csak akkor érhetjük el, ha rendelkezünk egy BlackBerry telefonnal, amely képes futtatni a BlackBerry Bridge nevű alkalmazást, ekkor a táblagép Bluetooth-on keresztül áthúzza a megfelelő tartalmakat. A RIM szerint ez azért jó, mert így nem kell aggódnunk a tableten lévő adataink biztonsága miatt, mivel a telefon amúgy is megóvja a tartalmainkat, a táblagép pedig csak kölcsönveszi azokat. Szerintünk pedig egyenesen pofátlanság, amit művelnek, hiszen ez által arra próbálják kényszeríteni a vásárlókat, hogy a PlayBook mellé egy BlackBerry-t is vegyenek, ráadásul egy igen sunyi módszerrel. Természetesen az AppWorld-ben sem érhetünk el erre alkalmas klienseket, szóval aki e-mailezni és naptárazni szeretne, megfelelő mobil nélkül muszáj a böngészőt használnia ezekre a funkciókra. Ezt ha lehet, nem kommentálnánk.

Multimédia

A PlayBookban található egy 5 megapixeles autófókuszos kamera, amellyel 2592 x 1456 képpontos felbontású fotókat lőhetünk, valamint full HD (1920 x 1080 pixeles felbontású) videókat is készíthetünk, a tesztvideó itt érhető el. A kameraszoftver igen fapados, állíthatunk a képarányon, bekapcsolhatjuk a stabilizációt, valamint három jelenet közül választhatunk, ennyi, még a felbontást sem állíthatjuk át. Utóbbit legalább a videó módban variálhatjuk, a kínálat 480p, 720p és 1080p.

Motorola Xoom

A rossz idő miatt sajnos a fotók is kissé borongósak lettek, azonban még így is alul tudták múlni az (amúgy is alacsony) elvárt szintet. Borzaszóan zajos és elmosódott fotókat kapunk, a dinamikatartomány édeskevés, a kromatikus aberráció pedig gyakori vendég a képeinken. A makró mód, mint olyan, nem létezik, az éjszakai fotókon pedig körülbelül a nagy semmi látszik, lévén nem kapunk vakut a kamera mellé.

RIM BlackBerry PlayBook RIM BlackBerry PlayBook

Zenéket a beépített lejátszóval hallgathatunk, amely az egyszerű kezelőfelület és az alapfunkciók mellett semmi extrát nem kínál. Kezeli a lejátszási listákat, a dalokat többfajta nézetben böngészhetjük, futás közben pedig a program beépül a főképernyő felső sávjába. Hangszínszabályozót viszont nem kapunk, ez azért illett volna. Mint ahogy rádiózásra sincs lehetőség, az internetes állomások hallgatására és menedzselésére viszont kapunk egy SlackerRadio névre hallgató klienst, amely sajnos nem érhető el kis hazánkban. Hasonló a helyzet a Music Store nevű zenebolttal, amelyet a 7digital szolgáltat; sajnos Magyarország nincsen benne az országlistában.

RIM BlackBerry PlayBook RIM BlackBerry PlayBook

A videólejátszó viszont korrekt, simán viszi az 1080p-s videókat, feltéve, .mp4 kiterjesztésű fájlokkal etetjük a gépet, az mkv konténert ugyanis nem támogatja a gép. Ez felettébb érdekes, mivel az Xvid és DivX videókat csont nélkül lejátssza. Beállításokból nem sokat kapunk, de ezen a téren nem is nagyon kell, a feliratok támogatásának hiánya viszont fájó pont.

Adatkommunikáció, navi, akkumulátor, összegzés

Az adatkommunikációs képességek rendben vannak, a RIM mérnökei nagyjából mindent belepakoltak a gépbe, amit manapság elvárhat az ember. A Wi-Fi (WPS-képes 802.11 a/b/g/n), a microUSB, az a-GPS és a Bluetooth (2.1 EDR-rel) alap, ezek mellett kapunk egy micro-HDMI portot és egy speciális aljzatot a kiegészítők számára, valamint modelltől függően HSPA+, LTE és WiMAX kapcsolatra is képes lehet a táblagép, valamint az internetmegosztás (tethering) is elérhető és virtuális magánhálózatokhoz (VPN) is csatlakozhatunk.

RIM BlackBerry PlayBook RIM BlackBerry PlayBook

A beépített a-GPS vevőt a Microsoft megoldását használó, Bing Maps névre hallgató navigációs szoftverben használhatjuk ki. A jelet gyorsan megtalálja a masina, a kétpontos zoom is szélsebes, és bár útvonalat tervezhetünk az alkalmazásban, hangos navigálást egyelőre nem kapunk.

RIM BlackBerry PlayBook RIM BlackBerry PlayBook

A PlayBook egy 5300 mAh teljesítményű, lítium-polimer akkumulátorból nyeri az energiát. A rendelkezésre állásról nincsenek hivatalos adatok, így csak a saját tapasztalataimat tudom leírni. A pár napos használat alatt minden este enni kért a gép, persze az is igaz, hogy elég sokat nyüstöltem szegénykét. Ez folyamatos WiFi-kapcsolatot, több órás netezést, zenehallgatást és videólejátszást jelent, egy kis adag kockulással megfűszerezve.

Értékelés: RIM BlackBerry PlayBook
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Nem könnyű értékelni a PlayBookot. Egyrészt egy igényes kialakítású (bár egy kissé széles kerettel rendelkező) gépről van szó, az anyaghasználat és az összeszerelés minősége is kiváló. A sztereó hangszórók nagyon ott vannak a szeren, a böngészési élmény is igen korrekt, a Flash és HTML5 támogatásnak köszönhetően szinte számítógépes élményt kínál a szoftver. Ráadásul androidos alkalmazások futtatására is képes a masina, ha minden jól megy, a nyáron lesz elérhető az ezért felelős Android App Player nevű alkalmazás. Az újszerű felület és a kezelés üdítően hat a mai rendszerek között, viszont néhol úgy éreztem, hogy egy félkész termékkel van dolgom.

A nagy keret és a képernyő lezárására szolgáló gomb szerencsétlen kialakítása felett még szemet tudok hunyni, a szoftveres bakik és hiányosságok már más lapra tartoznak. Bár az App World kínálata korrekt, a legtöbb alkalmazás nincsen táblagépre optimalizálva, volt, hogy el sem indult, a néhol pedig indokolatlan akadásokat lehet tapasztalni. A szoftveres támogatást a Honeycombos modelleknél sem tartottam megfelelőnek, ott azonban legalább az alap szoftverek megvoltak. A hangszínszabályozó hiánya sem jó dolog, a kamera ciki, a jobb alsó sarokból előhúzató, mindennemű funkció és cél nélküli virtuális billentyűzet pedig nagyon necces, nem is értem, ez hogy maradhatott benne a rendszerben. Ezek mellett több olyan szolgáltatást is kínál a gép, amelyek kis hazánkban nem elérhetőek (a boltok és a netrádió tipikus példái ennek); persze az egyértelmű, hogy nem a magyarországi vásárlókat célozták meg a PlayBookkal, de azért mégis lehetett volna erre figyelni. A naptár és e-mail kliens hiánya, valamint az ezzel kapcsolatos BlackBerry Bridge mizéria pedig nem egy szép húzás a RIM-től, függetlenül attól, hogy mivel magyarázzák a bizonyítványukat.

Az általunk tesztelt, 16 GB-os kapacitású WiFi-only modellért 108 ezer magyar forintot kell leszurkolni, a 32 GB-os 128 ezer forintba, a 64 GB-os pedig 148 ezer forintba kerül. Ezzel sikerült alálőni a konkurenciának, a 16 GB-os, kizárólag WiFi kapcsolatra képest mezőnyben a Motorola Xoom 140 ezer, az Acer Iconia Tab A500 és az Apple iPad 2 pedig egyaránt 135 ezer forintot kóstál. Jelenleg viszont még a szignifikáns árkülönbség ellenére sem tudom tiszta szívből ajánlani a RIM táblagépét, mert bár rengeteg potenciál van a rendszerben, a szoftveres támogatás egyelőre harmatgyenge. Reménykedni azéert lehet, hogy a RIM nem hanyagolja el a platformot, ugyanis az első bekapcsoláskor a gép kapásból le is szedett egy több száz megabájt méretű javítócsomagot. Ha pár hónap múlva sikerül orvosolni a hibákat, jó vétel lehet, hiszen sebességben érezhetően jobb a mai Honeycombos kínálatnál, a röpke 30 ezer forintos árkülönbség pedig nem mindegy, egyelőre még nem tudom plecsnivel jutalmazni a RIM erőfeszítéseit.

dr. Kind

A tesztkészüléket a XXL GSM biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

RIM BlackBerry PlayBook
BlackBerry PlayBook Általános
Technológia WiFi only
Méret 194 x 130 x 10 milliméter
Tömeg 425 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1024 x 600 pixel
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Belső memória 1 GB RAM, 16 / 32 / 64 GB háttértár
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP és EDR)
WiFi 802.11 a/b/g/n WPS-sel
USB microUSB 2.0
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok nincsenek
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Szoftverek
Platform QNX
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens nincs
Java van
Valutakonverter letölthető
Extra szoftverek Word To Go, Sheet To Go, Slideshow To Go, Adobe Reader, kobo books, App World
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz
Másodlagos kamera 3 megapixel
Videófelvétel 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Egyebek
3,5 mm-es jack csatlakozó, HDMI-kimenet, sztereó hangfalpár
  • Kapcsolódó cégek:
  • RIM

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés