Asus ZX1 Lamborghini - kitört a pesti Lambo-láz!

Bevezető, külső

Click to read in English!

Ferrari, Porsche, Lamborghini... három autómárka, melyek hallatán az embernek ha nem is teljesen, de nagyjából ugyanaz jut az eszébe: sebesség, luxus és rengeteg pénz. Mi történik, ha a trió valamely tagjának neve egy mobilkommunikációs eszközön olvasható? Általában kapunk egy extravagáns külsejű, egyedi eszközt, melyhez az apró felirat miatt horribilis áron juthatunk hozzá. A Ferrari Edition mobilok egy ideje már nem hatnak újdonságként, a Porsche Design kockamobilját is megnéztük pár hónapja, most pedig itt a legújabb versenyzőnk, a Lamborghini PDA, melyet az Asus gyárt. Nem egyedi modellről van szó, a ZX1 Lamborghini ugyanis gyakorlatilag egy extravagáns külsővel ellátott P560-as, melynél mindössze ezt kell megfizetnünk, méghozzá nagyon: bár az eszköz még mindig nem végleges, ára körülbelül negyedmillió forint körül lesz, amint a boltokba kerül. Az Asus Magyarország által biztosított tesztpéldányt nem végleges mivolta miatt tartozékok és doboz nélkül kaptuk, pedig érdekelne, hogy ennyi pénzért mi jár a masina mellé. Egyszer megtudjuk.


[+]

Az ZX1-ről elég nehéz megmondani, hogy egy luxuskategóriás készülék, ránézésre inkább divatmasinának, dizájntelefonnak tűnik. Tény ami tény, nagyon szép, a formavilágot véleményem szerint nagyon eltalálta a gyártó, a felirat megtalálása nélkül is meg lehet róla mondani, hogy a Lamborghini-szellemiséget követi. Anyaghasználat szempontjából viszont abszolút nem kimagasló, fém elemeket hiába keresünk rajta, kizárólag közepes minőségű, könnyen maszatolódó műanyagokkal találkozhatunk - igazából ezen nincs mit szépíteni, elképesztően gáz, ha egy ilyen árkategóriás eszköz recseg-ropog a kezünkben, a ZX1 pedig pont ezt teszi. Aprónak nem mondható, 119 grammot nyom, mérete 59,5 x 115,6 x 13,2 mm.


[+]

Az előlap tetején találjuk a telefonhangszórót és a videótelefonáláshoz használatos másodlagos kamerát. Alattuk terpeszkedik a 2,8 hüvelyk átlójú QVGA érintőkijelző, melynek minőségére szintén az átlagos lenne a találó jelző, ugyanis betekintési szöge meglehetősen kicsi. Ez alá került az elmaradhatatlan automobili Lamborghini felirat, legalul pedig a navigációs panellel találkozhatunk. Ez hat gombból és egy elképesztően érzékeny d-padból áll, ami néha igencsak megnehezíti a menüben való lépkedést.


[+]

A hátlap felső, kamerát rejtő része jól elkülönül a többitől, ugyanis kidudorodik, a készülék ezen a részén vastagabb, mint máshol. A képérzékelő egyébként 3,2 megapixeles, de ezt egy felirat sem hirdeti, a gyártó inkább a Lambo és az Asus logók mellett tette le a vokság. A levehető rész közepe hasonlít az LG Secret hátához, azaz üvegszálas műanyagból készült, ellenben fele olyan nehéz sincs, ami szintén nem sugall minőségérzetet. A kütyü jobb oldalára egy ZX1 logó és a kamera exponálógombja került, előbbi mögött található a miniUSB csatlakozó. A fedlap valószínűleg dizánjcélokat szolgál, egy kicsit valóban emlékeztet a sportautók felnyitható ajtajaira, véleményem szerint viszont kissé elnagyolt, nem tetszik.


[+]

A felső rész valószínűleg egy légbeömlőre akar emlékeztetni, őszintén szólva a méhsejtrácsos műanyagdarabnál szerintem lehetett volna hatásosabb kinézetű dolgot is használni. A bal felső sarokba került a jól használható teleszkópos cezura silója, alatta találjuk a hangerőszabályzó gombokat, a reset-nyílást, a billentyűzár csúszkáját és a microSD bővítőhelyet, utóbbi fedlap mögött bújik meg. Alul a csuklópánt rögzítési helye árválkodik.

Hardver, sebesség

A masina Windows Mobile 6.1 Professional operációs rendszert kapott. Szíve egy 450 MHz-es TI OMAP 2430-as processzor, ami mellett 128 MB RAM és 256 MB ROM teljesít szolgálatot - előbbiből 71, utóbbiból 97 MB szabadon felhasználható, ami több, mint kielégítő. A gyártó külön felhívta a figyelmünket arra, hogy a masina szoftvere nem tekinthető véglegesnek, az itt leírt tények értékelésénél ezt mindenképp vegyük figyelembe!

Az új TI chip a mindennapi használat során meglehetősen szorgosan végzi feladatát, a ZX1-en sem a képernyőváltásokra, sem a programok elindulására nem kell sokat várni. Íme méréseink eredménye:

Pocket PC Mark v1.03
Dhrystone Benchmark (CPU) 122,82 MIPS
Whetstone Benchmark (CPU) 5,73 MWIPS
Memory Benchmark 657,56 points
File system Benchmark 182,66 points
Graphics Benchmark 123,86 points

A táblázatot böngészve elsőként valószínűleg a VsBenchmark eredményeinek hiánya tűnik fel a nyájas olvasónak. Sajnos a hiányolt szoftver sehogy sem akart elindulni a gépen, az ikon megnyomása után a képernyő elszíneződött, amin csak az újraindítás segített - fogjuk fel a nem végleges szoftver betegségének. A Pocket PC Mark lefutott, de először nagyon gyenge eredményeket adott, melyek nem voltak arányban a gép tényleges sebességével. A megoldás a processzor Turbo módba tétele volt, ezután már Anton Tomow tesztprogramja is megfelelő pontszámokat adott. A CPU tesztekben mondjuk így sem remekel a masina, a többi rész lefuttatása után viszont meglehetősen impresszív számok bukkantak elő, külön kiemelném a fájlrendszerre kapott értéket!

Szoftverek és beállítási lehetőségek

Az Asus ezúttal szerencsére nagy hangsúlyt fektetett az operációs rendszer felhasználóbaráttá tételére, aminek többek között egy igényes Today plug-in, sok szoftver, valamint egy kiválóan használható görgetőrutin lett az eredménye. Utóbbi tényleg példásan jó, a scrollozás folyamatos, a Start menüben is működik, le a kalappal! A készenléti képernyőn található beépülő modul kevésbé látványos, mint mondjuk a HTC-féle TouchFLO 3D, de alapvetően használható. Az első fülről a pontos időt tudhatjuk meg, amit egy fordulatszámmérőhöz hasonló valami jelez ki, a gép bekapcsolása után a mutatók pár másodpercig össze-vissza pörögnek, csak ezt követően állnak meg. A második fülön az elmulasztott eseményeket tekinthetjük meg, a harmadik a naptárbejegyzéseké. A negyedik részen láthatjuk a várható időjárást, az utolsó előtti rész egy RSS-olvasó (ilyet sem láttunk még, pedig az ötlet nagyon jó), az utolsó, azaz hatodik ikon pedig a zenelejátszóé.

Témák is kerültek az exkluzív masinára, szám szerint három. Érdekesség, hogy hétköznapi és hétvégi témát is beállíthatunk, így azok szíve is megnyugodhat, akik a munkanapokon egy Murcielagot, ünnepnapokon pedig inkább egy Gallardot néznének szívesebben. A tárcsázóképernyő szintén egyedi külsőt kapott, a használhatóságot ez szerencsére nem befolyásolja negatív irányba.

A menü elemeit böngészve rengeteg különleges ikonnal találkozhatunk. Kezdetnek ott az Asus Zip nevű csomagolóprogram, rögtön utána következik a teljesen egyértelmű funkciójú Backup. Van hívásszűrőnk (CallFilter), PDF-olvasónk, kicsit lassan induló képnézegetőnk (EziPhoto), a GPS gyorsabb pozicionálását segítő szoftverünk (GPS Catcher), titkosított adatkezelőnk (My Secrets), Remote Calendarunk és Remote Presenterünk, világóránk (Ur Time), YouTube és Flickr feltöltőprogramunk, valamint egy feladatkezelőnk.

A beállításokat böngészve is sok finomsággal találkozhatunk. Rögtön itt van az Asus Status nevű cucc, mely egy apró ikont helyez el a Today képernyőn, így onnan is elérhetjük pl. az USB és háttérvilágítás beállításait. Az Auto Clenaer az X gombot rakja helyre, így az valóban be fogja zárni a futó programokat, nem csak a háttérbe küldi őket. A CPU Mode segítségével kézzel lehet turbo módba rakni a processzort. A Headset Volume Limiter funkciója szintén egyértelmű, végül pedig itt van az USB Settings, ahol beállíthatjuk, hogy a ZX1 Mass Storage vagy ActiveSync eszközként viselkedjen, amennyiben számítógéphez csatlakoztatjuk.

Telefonálás, adatkommunikáció, GPS

A telefonálással kapcsolatos szoftverek egy részéről már volt szó. A hívásszűrő nagyon hasznos dolog, mellette találunk profilválasztót, valamint piszkálhatjuk a videóhívások beállításait. A névjegyzék és az üzenetkezelő szoftver természetesen az Outlook, még mindig csak jókat lehet róla mondani, a telefonkönyvbe végtelen sok bejegyzést és rengeteg extra mezőt tárolhatunk, az e-mail kliens boldogul a hitelesített IMAP szerverekkel és a csatolt fájlokkal is. Én mondjuk hiányoltam egy egyedi, gyorsabb lapozást lehetővé tevő névjegyzéket, de enélkül is ki lehet bírni.

Adatkommunikációs szempontból a masina nem hagy kívánnivalót maga után. A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), netezni HSDPA-n és WiFi-n keresztül is lehet. A repertoárból természetesen nem hiányzik a 2.0-s, sztereó profilt is támogató Bluetooth sem.


[+]

A beépített GPS-vevő NMEA 0183 típusú, a pozicionálás megfelelő sebességű. A tesztelés során iGO 2006SE-t raktam a gépbe, gond nélkül működött.

Multimédia

A hátlapon lévő kamera tehát 3,2 megapixeles, autofókuszos, vakuja sajnos nincs. A szoftver beállítási lehetőségei átlagosak, fénymérést és érzékenységet ugyan nem állíthatunk, de minden mást igen. Motívumprogramokból mindössze kettő van (sport és éjszakai), kereteket csak QVGA felbontásnál használhatunk. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál pedig 176 x 144 pixel. Az alant látható tesztfotók nagyon rossz fényviszonyok között készültek, de a képminőség ennek ellenére egész jó, az elkészült fotókat helyes színvisszaadás, közepesen magas zajszint és alacsony zajszűrés jellemzi.

A zenelejátszó szoftver funkcióját az EziMusic nevű cucc tölti be. Képnézegető társához hasonlóan szintén lassan indul, ami még hagyján, de lassan is működik. Egész csecse kinézetű, beállítási lehetőségei viszont hiányosak, nincs se hangszínszabályzó, se mélyhangkiemelés, az albumborítókat viszont megjeleníti és képes ID3 tagek alapján szűrni. A hangminőség kihangosítva nem az igazi, a kis Lamborghini elég dobozhangon szól és nem is túl hangos. A fülhallgató minőségéről nem tudok mit írni, mivel nem kaptam a masina mellé. A szabványos jack-kimenet hiánya mondjuk nem sejtet túl sok jót..

Akkumulátor, összegzés

Az akkumulátor 1100 mAh-s. Bár az új OMAP processzor elméletileg meglehetősen keveset eszik, a gép normál használat mellett nem igazán bírja két napnál tovább, ami átlagos érték ebben a kategóriában.


[+]

Összegzés: érdekes masina ez a ZX1, vegyes érzelmeket váltott ki belőlem. Az egyik legfontosabb vele kapcsolatban, hogy iszonyatosan drága, amit tulajdonképpen semmi nem indokol, hiszen az összeszerelés minősége közel sem olyan, mint a konkurensek luxusmodelljeinél. Hardveresen viszont nagyon rendben van, gyakorlatilag minden tud, amit egy efféle masinának kell. A legpozitívabb dolog vele kapcsolatban viszont kétségtelenül a jól kezelhető felhasználói interfész és a rengeteg extra program. Ezek miatt megkapja a Tetszett plecsnit, azt viszont kihangsúlyoznám, hogy ennyiért csak a kissé igénytelen Lamborghini rajongóknak éri meg, akik nem sajnálják, ha a negyedmillás készülékük nyekereg a kezükben. A visszafogottabb külsővel, de ugyanilyen hardverrel ellátott P560-as kistesó viszont érdekes jószágnak tűnik, sikere minden bizonnyal ár függvénye lesz. Reménykedünk.

Asus ZX1 Lamborghini

Bocha

A tesztkészüléket az Asus Magyarország biztosította, köszönjük!

Specifikáció

Asus Lamborghini ZX1
Technológia GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz
+UMTS/HSDPA 850/1900/2100 MHz
Operációs rendszer Windows Mobile 6.1 Professional
Méret 59,5 x 115,6 x 13,2 mm
Tömeg 119 gramm
Processzor 450 MHz-es TI OMAP 2430
ROM/RAM 256 / 128 MB (97 /71 MB szabadon felhasználható)
Kijelző 2,8 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség microSD
WiFi 802.11b/g szabványú
Infra / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
GPS vevő van (NMEA 0183)
Audio mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 3,2 megapixeles, autofókuszos
Akkumulátor 1100 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb Lamborghini dizájn, rengeteg extra szoftver
  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

  • LG KS20 - PDA a mobilban

    Az LG-nek sikerült: bele tudtak zsúfolni egy teljes értékű, fejlett Pocket PC-t egy mobiltelefon méretű készülékházba. Ráadásul kompromisszum nélkül.

  • A Pocket PC vásárlás utáni első lépések

    Avagy mit kell tennünk, hogy újonnan megvásárolt Pocket PC-nkbe életet leheljünk. Szinkronizálás, programok telepítése, nélkülözhetetlen szoftverek.

  • Asus P527 - ezt most miért?

    Az Asus impozáns külsejű tenyérgépe az átgondolatlanság iskolapéldája.

  • Asus P750 - VGA is, meg nem is

    Az Asus felsőkategóriás készülékébe VGA felbontású megjelenítő került, de az oprendszer nem használja.

Hirdetés