Asus P552W - kicsi a bors, de gyors

Tartozékok, külső

Click to read in English!

Pocket PC dömping van. Gyakorlatilag minden héten érkezik egy új készülék, de szerencsére ezek többsége nem csak rókabőr, valódi újítást is találunk bennük. Ennek oka, hogy a gyártók mostanában - pontosabban az iPhone megjelenésekor - jöttek rá arra, hogy ez az operációs rendszer gyárilag nem teljesen felhasználóbarát, de ezen egyedi grafikus felülettel és egyéb apróságokkal lehet segíteni. A HTC a jelek szerint jól eltalálta a lényeget, a Samsung is okoskodott egy keveset az Omnia kapcsán, most pedig az Asus is beszállt a buliba, a P552W ugyanis kapott egy három dimenziósnak mondott GUI-t. A masina szeptemberben már volt nálunk egy rövid ideig, akkor nagyon jó benyomást tett ránk - és remélhetőleg a tisztelt olvasókra is -, ezért nagy izgalommal bontottam ki a dobozt, ami akkora, hogy kis túlzással én is beleférnék. Ebből valószínűleg mindenki rájött, hogy tartozékokból nincs hiány, hálózati töltő, adatkábel, sztereó headset, autós töltő és tartó, valamint egy tok jár a masinához.

Asus P552W
[+]

Az újdonság fizikai paraméterei impozánsak: 105 grammot nyom, mérete 60,5 x 102 x 14,5 mm. Az anyaghasználat és az összeszerelési minőség is teljesen rendben van, az Asusokkal ebből a szempontból sosem volt baj. Az előlapon elterülő plexi elég kemény, a hátlapot borító műanyag ellenben puha, selymes tapintású, oldalt pedig kicsit keményebb plasztik sáv fut körbe, ez a kombináció pedig nagyon kellemes és biztos fogást ad a masinának. A kijelző 2,8 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású, elég silány minőségű, a fényereje kicsi, betekintési szöge nagyon kicsi, gyakorlatilag csak pontosan szemből nézve ad színhelyes képet. Pozitívuma viszont, hogy nem található körülötte perem, ami megkönnyíti az ujjal való kezelhetőséget. Alul négy gombot és az ötirányú d-padot találjuk, utóbbi különösen jóra sikerült, egy és két ujjal egyaránt lehet nyomkodni - utóbbi ugye a játékos lelkületűeknek kedvez.

Asus P552W
[+]

A hátlap a minimalista stílust kedvelők kedvence lehet: az egész egy nagy sík gumifelület, amin található tizenkét pötty (hangszóró) és egy két megapixeles kamera, melyet kellemes kinézetű, fémes hatású díszelem vesz körül. Az egész hátlapot egyben le lehet venni, ehhez csak felfelé kell tolnunk azt. A SIM és a microSD foglalatot egyaránt az akkumulátor alatt találjuk, kártyacseréhez tehát ki kell kapcsolnunk a masinát, ami elég kényelmetlen - vagy mondjuk ki: hülye - megoldás, nem értem, hogy a gyártóknak egyáltalán hogy jut eszükbe ilyet csinálni.

Asus P552W
[+]

Alulra egy szabványos miniUSB kimenet, egy méretes reset-nyílás, valamint a mikrofon került. Jobb oldalon a kamera exponálógombját, a billentyűzár csúszkáját, valamint a közepes méretű, teljes egészében műanyagból készült ceruzát találjuk. Felül a bekapcsológomb árválkodik, balra a külső GPS-antenna csatlakozója és a hangerőszabályzó gombpáros került. 3,5 mm-es jack kimenet? Az nincs. Akármennyire is szép tehát a P552W, kivitelezésével kapcsolatban három komoly hibát is megemlíthetünk: vacak kijelző, akksi alatt lévő memóriakártyahely, valamint az előbb említett dolog. Kár, nagy kár.

Hirdetés

Hardver, sebesség

Hardveres szempontból az Asus újdonsága gyakorlatilag mindenkit maga mögé utasít: szíve egy 624 MHz-es Marvell PXA930 processzor, ami mellett 128 MB RAM-ot és 256 MB ROM-ot találunk - programok futtatására és adattárolásra egyaránt körülbelül 60-60 MB áll rendelezésre. Mielőtt rátérnénk a szubjektív sebességre, böngésszük át a táblázatot, mely a szokásos tesztprogramjaink eredményeit tartalmazza:

Pocket PC Mark v1.03 VsBenchmark 2007
Dhrystone Benchmark (CPU) 242,34 Graphics 3053
Whetstone Benchmark (CPU) 8,83 Others 4723
Memory Benchmark 1178,30 JPEG 5074
File system Benchmark 559,06 Games 3317
Storage Cards - Sound 200
Graphics Benchmark 315,08 Final 3273

Azt hiszem az efféle számokra mondja az ember, hogy impresszív - legalábbis akkor, ha nagyon szolidnak akarja mutatni magát. Ha érzelmeit jobban szabadjára engedi, akkor valószínűleg rézfántütyülő rézanyagolokat fog emlegetni, jogosan: a P552W eredményeinél jelen pillanatban nincs jobb. Erről azt hiszem, hogy nehezen lehetne többet mondani, a kis Asus mindenkit maga mögé utasít, egyedül a VsBenchmark hangtesztje adott rémesen gyenge pontszámot, de a többi...

Asus P552W
[+]

Persze a tesztek nem mindig mutatják a valóságot - bár azért elég jó viszonyítási alapok -, de az újdonsággal szerencsére a mindennapos használat során sincs baj, sőt: a görgetés és a scrollozás egy álom, olyan folyamatos és gördülékeny, hogy azt öröm nézni. A programok mindenféle animáció nélkül, de nagyon gyorsan nyílnak meg, nem mondom, hogy egy Series 40-es Nokiával is versenybe szállhat ebből a szempontból, de a Pocket PC-k között az egyik - vagy inkább a - leggyorsabb. Véleményem szerint ez a zökkenőmentes működés nem csak és kizárólag a gyors processzornak köszönhető, valószínűnek tartom, hogy a gyártó sok energiát fektetett a gép finomhangolásába is.

Grafikus felület, szoftverek

Az Asus eddig ugye nem volt valami jó ebben a saját GUI témában. A ZX1-en és a P320-on már volt egy kevésbé használható és még kevésbé látványos Today plug-in, most pedig ezt egészítették ki egy általunk zseniálisnak aposztrofált... valamivel. A végeredmény elég kiábrándító lett, ellenben kellemes perceket okozott, amikor elképzeltem magam előtt azt az igazgatósági ülést, ahol ezt az egészet megálmodták:

- Láttátok a HTC TouchFLO-t?
- Igen, nagyon csecse, nekünk is kéne valami ilyesmi.
- Oké, Józsikám, csinálj már egyet, ha lesz pár szabad perced a ebédszünetben!

Rendben, ez most nagyon gonosz volt, de szerintem tényleg valami ilyesmiről lehetett szó, a felület ugyanis teljesen összecsapottnak tűnik, ilyen "legyen valami" elvet követő dolog, amit használni valószínűleg senki nem próbált meg. Nem, ezt nem csak azért mondom, mert úgy mellesleg nagyon bénán is néz ki, de azért az is tény, hogy az ember szeretne valami látványt is egy efféle készüléken.

Asus P552W Asus P552W

Maga a 3D rész a képen látható. A lényeg, hogy három képernyő van, mindegyiken található egy free-icons-for-you oldalról lekapott, háromszög alapú hasábot ábrázoló kis valami, elnézést, ikon, ezt megérintve jön elő a fenti képeken látható csoda, mindenféle animáció és átmenet nélkül, de legalább gyorsan. Ezt aztán horizontálisan görgethetjük, így érhetjük el az élet és üzlet névre hallgató nézeteket, amik marhára ugyanazok, mint az eredeti, csak más színűek és nem érhetjük el róluk a Start menüt, ami egy Pocket PC-nél... hát, kevésbé átgondolt lépésnek tűnik. Az alapképernyőn az időt, az elmulasztott eseményeket, a naptárbejegyzéseket, a várható időjárást, kedvenc RSS-einket és a zenelejátszót érhetjük el a plug-in ikonjait bökdösve, az élet részben ez a lista kiegészül egy képnézegetővel, az üzletnél pedig még egy órával, minek hatására eltűnt a zenelejátszó. Magyarán három részen érhetjük el nagyjából ugyanazt, a miértre nem tudok választ adni, marhára nem volt kedvem átmenni az életbe a zenelejátszóért, amikor az alapképernyőn is elértem azt. És nem, a képnézegetőért sem mentem át, ennyi kattintással a Start menüből is el tudom érni azt. Abszolút használhatatlan és értelmetlen az egész, ilyet freeware szoftverben sem lenne képem kiadni.

Asus P552W Asus P552W
Eredeti és élet nézet. Találja meg a három különbséget!

Van egy kicsit jobban használható dolog is, ami önmagában is elég lenne, tehát ezt a Today-képernyős mókát még a feleslegesnél is feleslegesebbé teszi, a neve AnyTime Launcher. A balról második hardveres gombbal érhetjük el, egy logikus felépítésű, ám kicsit bugyuta kinézetű gyorsindító felület, ahonnan a beállításokat, a programokat, a telefonálással kapcsolatos dolgokat és a multimédiás tartalmakat is elérhetjük. Többek között az EziPhoto nevű, gesztusokkal működtethető képnézegetőt, amiben ugyan kicsit nehézkes a nagyítás, de nagyon gyors és szépen animált. Van benne naptár és album nézet is, ezekre a váltás tényleg nagyon látványos, ennek fényében végképp érthetetlen, hogy a Today képernyőt miért ilyen bénán csinálták meg Asusék.

Asus P552W Asus P552W
AnyTime Launcher gyorsindító és a képnézegető súgója

Nézzük az extra szoftvereket. A Today-en van egy Google keresősáv, a menüben pedig Asus Zipet, PDF-olvasót, feladatkezelőt, RSS-olvasót, Java futtatókörnyezetet, Backup programot, Remote Calendart, Asusos világórát, hangtárcsázót, valamint YouTube és Flickr tartalomfeltöltőt találunk - nem, lejátszót nem. Plusz van egy ujjal is egész jól használható szoftveres billentyűzetünk, ami az előre feltelepített magyarítás miatt került a gépre.

Asus P552W Asus P552W

Adatkommunikáció, telefonálás, GPS

A P552W GSM-modulja háromnormás (900/1800/1900 MHz), de a gép működik a harmadik generációs hálózatokon is, valamint ismeri a HSDPA-t. Lefedettség hiányában GPRS-t vagy EDGE-t használhatunk, ha netezni akarunk, vagy nekiállhatunk WiFi hálózatot keresni, a gépben ugyanis ilyen is van. A Bluetooth 2.0-s, támogatja a sztereó hangátvitelt, amire szabványos jack-kimenet hiányában ugye akár szükségünk is lehet.

Asus P552W Asus P552W

A telefonálással kapcsolatos szoftverekről ezúttal tényleg nem akarok sokat fecsegni, ezek ugyanis minden Pocket PC-ben teljesen ugyanazok, mostanában pedig elég sok ilyen gépet tesztelünk. Ami itt plusz, hogy az AnyTime Launcherben van egy gyorstárcsázó felület, a Voice Commander segítségével hangtárcsázhatunk, plusz van hívásszűrő is, melyben beállíthatjuk, hogy kiktől ne fogadjunk hívást. A hangminőség egyébként telefonálás közben nem az igazi, hangerővel nincs gond, csak kicsit torzít a gép, tehát mindent lehet érteni, csak más az emberek hangja, mint azt megszokhattuk.

Asus P552W
[+]

A masinában található beépített GSP-vevő is, 20 csatornás, SiRF-Star III-mas. Teljesen jól működik, gyorsan pozicionál, főleg akkor, ha használt előtt a megfelelő program segítségével letöltünk egy aprócska adatcsomagot a műholdak aktuális helyzetével. A navigációt iGo 8-cal próbáltam, tökéletesen működött, meg egyébként olyan marha gyors volt, hogy azt öröm volt nézni.

Multimédia

A kamera 2 megapixeles, fixfókuszos, khm. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1600 x 1200, videóknál 176 x 144 pixel. Beállítási lehetőségekből elég sok van, a magyarítást azonban valószínűleg a fényképezés területén kevésbé jártas szakemberek végezték, a fénymérésnél ugyanis normál, közép és háttér lehetőségek közül választhatunk, meg a löketet is állíthatjuk, gyors, lassú vagy normál, ez azért nem semmi, gyors löket egy PDA-ban. Lényeg a lényeg, minden szoftveres lehetőség megvan, amire csak szükségünk lehet, éjszakai mód, expozíció-korrekció, fehéregyensúly, jpeg-tömörítés, sorozatfelvétel, önkioldó, keretek, stb.

Asus P552W

A képminőség elég kiábrándító, zajos, életlen, homályos felvételek néznek vissza ránk a számítógépről. A dinamikatartomány a béka ülepe alatt van, tehát fényes időben rengeteg beégett részt konstatálhatunk a fotóinkon, a P552W tehát nem a fotózás királya, na.

Asus P552W Asus P552W

Muzsikáinkat az EziMusic segítségével játszhatjuk le, mely minden bizonnyal egy rendkívül erőforrásigényes alkalmazás, mert még ezen az erős hardveren is több másodperc alatt indul el. A látvány viszont valószínűleg kárpótol e csekély várakozásért, a menük nagyon szépen fordulnak elő, kicsinyítés/nagyítás, minden van itt, mint egy igényes diavetítés. Zenéink között ID3 tagek alapján tudunk szűrni, a szoftver megjeleníti az albumborítókat is, hangszínszabályzó viszont nem található benne, ahogy FM-rádió sem. A hangminőség kihangosítva és a gyári fülessel egyaránt közepes, utóbbi a mélyebb tartományokkal olyannyira nincs jóban, hogy inkább vissza sem adja őket.

Akkumulátor, összegzés

Az akkumulátor 1100 mAh-s, cserélhető. Körülbelül két napig képes életben tartani a masinát, persze csak akkor, ha nem hallgatunk zenét és nem nézünk filmeket - utóbbiakat a TCPMP ugyanis gyönyörűen viszi. Tehát egérmozizhatunk is, de csak napi töltés mellett.

Asus P552W
[+]

Összegzés: az Asus P552W egy kissé felemás gép, mint általában a gyártó gépei, legalábbis mostanában. Egyrészt örülhetünk, hogy igen, megcsapta őket az új hullám, próbálkoztak valami 3D-s kezelőfelülettel, de a Today képernyő ugye annyira használhatatlan lett, hogy bár ne tették volna. Az Ezi alkalmazások és az AnyTime Launcher mondjuk kárpótolnak ezért a botlásért, szóval a gép szoftveres szempontból tulajdonképpen rendben van. Mérete is elég meggyőző, ugyanakkor a halovány kijelző és a 3,5 mm-es jack csatlakozó hiánya nagyon komoly negatívum, előbbi már-már a megbocsájthatatlan kategóriába esik. Ára jelenleg bruttó 110.000 forint körül mozog, tehát egy tízessel olcsóbb a Touch 3G-nél, amiben normális kijelző és még sokkal jobban használható, látványos kezelőfelület van. Gyakorlatilag csak a kis betekintési szöggel rendelkező panel az, ami miatt nem adhatok rá ajánlott plecsnit, mert maga a gép minden apró hibája és átgondolatlansága ellenére rendben lenne. Így viszont annyira nincs, tehát csak tetszett. Maybe next time...

Asus P552W

Bocha

A készüléket az RRC Hungary DiFO üzletág biztosította. Köszönjük.

Specifikáció

Asus P552W
Technológia GSM/GPRS/EDGE 900/1800/1900 MHz
UMTS/HSDPA 2100 MHz
Operációs rendszer Windows Mobile 6.1 Professional
Méret 102 x 60,5 x 14,5 mm
Tömeg 105 gramm
Processzor 624 MHz-es Marvell Tavor
ROM / RAM 256 / 128 MB
Kijelző 2,8 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség microSD
WiFi 802.11b/g szabványú
Infra / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
GPS vevő SiRF-Star III
Audio miniUSB kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 2 megapixeles, fixfókuszos
Akkumulátor 1100 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb -
  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés