Android 4.4 bemutató

Ami kimaradt

Komoly változáson esett át a tárcsázó is, az új felhasználói felület mellett a funkcionalitás is jókorát bővült. Az alkalmazást elindtva azokat a kontaktokat láthatjuk, akikkel gyakran vagyunk kapcsolatban, a lista folyamatosan frissül. A másik újdonság az intelligens számfelismerésben rejlik: az app a Maps adatbázisa alapján automatikusan párosítja a partnert a közeli szolgáltatásokkal, így a számot bepötyögve vagy a hívást fogadva az adott intézmény nevét is megjeleníti a program. A szolgáltatás Magyarországon is hibátlanul működik.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520

Az Android rendszer sorsát nyomon követők számára bizonyára nem újdonság, hogy a KitKatet futtató telefonokról hiányzik az üzenetkezelő (azaz a Messaging), SMS-ek küldésére a Hangouts nevű csevegőszoftvert használhatjuk. A megvalósítás viszont nem annyira jó, az adott kontakthoz tartozó SMS-eket és egyéb üzeneteket két külön folyamra bontva jeleníti meg az app, a listában is kétszer jelennek meg, az egyes csatornák között a névre kattintva válthatunk. A virtuális billentyűzet pontosságán is fejlesztettek, az enter gombot hosszan nyomva pedig bárhol elővarázsolhatjuk az eddig Hangouts-exkluzív emotikonok garmadáját.

Hirdetés

Az irodai funkciók is bővültek, az Android 4.4-et futtató telefonokon előre telepítve elérhető a Drive felhőszolgáltatás kliense és a QuickOffice irodai szoftvercsomag. Ezek mellett a rendszer részévé vált egy nyomtatást lehetővé tévő megoldás, mellyel az adott tartalmakat fájlba (PDF formátumban) vagy hálózaton keresztül (a Google Print szabványt támogató nyomtatók vagy néhány HP típus segítségével) nyomtathatjuk. Megújult továbbá az úgynevezett File picker, mellyel fájlokat csatolhatunk az üzenetekhez.

Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520 Nokia Lumia 1520

A KitKat tehát egy jókora csomaggal érkezett, a 4.1-es verzió óta nem kaptunk ekkora horderejű frissítést. Az Android felhasználói felülete kiforrott, jelenleg nincs szükség gyökeres változtatásokra, a Google ismét csak csiszolt a sokak által a leginkább használhatónak tartott Holo felületen. A UI alatt viszont komoly változtatások és újdonságok kaptak helyet, a számos új funkció és a fejlesztők előtti új lehetőségek jót tesznek a rendszernek, az egyelőre balladai homályba burkolózó ART futtatókörnyezet szintén egy izgalmas téma. A Hangouts-szal viszont még jócskán akad tennivaló, az SMS üzenetek ilyen jellegű kezelése heves szemöldökráncolásra készteti az embert.

És bár a legelső Jelly Bean óta nem voltak ekkora UI-beli változtatások, azt nem szabad elfelejteni, hogy a Google közleménye alapján bizonyos felületi elemek egyelőre kizárólag a Nexus 5 fedélzetén lesznek jelen. Ez egyébként áttételesen azt is jelenti, hogy a gyártók számára sem lesznek elérhetőek bizonyos részek (mint pédlául az új launcher), így kíváncsian várjuk, mit hoz majd a jövő.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés