Alcatel OT-993D - édeskettes

Bevezető, tartozékok

Az elmúlt hónapokban viszonylag sok kétkártyás okostelefon érkezett a Mobilarena szerkesztőségébe, úgy tűnik, a gyártók smartphone-fronton is kezdik felfedezni a kategóriát. Öröm az ürömben, hogy a jelenleg menő platformok közül egyedül az Android rugalmas annyira, hogy egyszerre két SIM-mel is megbirkózzon, így jelenleg egyedül a Google rendszerével lehet számítani. A repertoár egyébként igen színes volt: a teljes kiosztású fizikai billentyűzetes modelltől kezdve az óriási kijelzővel szerelt készüléken át az alapmodellig mindenféle típus előfordult itt. Sajnos a telefonok minősége nem volt ennyire rózsás, egyedül a Sony Xperia tipo és a HTC Desire V tudott kiemelkedni a mezőnyből.

Alcatel OT-993D
[+]

A többi versenyzőt jellemzően ódivatú hardver, régi rendszer és a tudáshoz képest indokolatlanul magas ár jellemezte; a helyzet a szerkesztőségben is komoly fejtörést okozott. Mert az egy teljesen normális élethelyzet, hogy az embernek két SIM-kártyája van, mint ahogy az is, hogy egy átlag felhasználó nem szeret egyszerre több mobiltelefont őrizni a zsebében. Elviekben erre jelentene megoldást a kétkártyás kategória, ám az ember rendesen meg van lőve, ha a két kis kártyácskát egy vállalható vassal szerelt mobilba szeretné bepréselni. Azzal mindenki tisztában van, hogy az Android képes kezelni a helyzetet, ám a gyártók hardver szinten valamiért a két évvel ezelőtti világban élnek. Itt látta meg a rést az Alcatel, a gyártó újdonságai esetében a specifikációs oldal sem volt elhanyagolva, korrekt hardver és viszonylag friss rendszer jellemzi a One Touch széria legújabb tagjait. Mindezek mellett az ár is baráti, a mai tesztalany például jóval kevesebbe fáj, mint a Samsung Galaxy Ace Duos, pedig, mint az hamarosan ki is fog derülni, oda-vissza veri az említett készüléket.

Alcatel OT-993D
[+]

Bár a szerkesztőségbe még egy fehér kartondobozban érkezett a készülék, a tartozékok szerencsére nem maradtak ki a csomagból. Egy microUSB-kábelt, egy töltőt és egy sztereó headsetet rejt a pakk, melyek mellett bizonyára néhány kézikönyv is lapul majd. A füles nem az igazi: a tömör műanyag kivitelezés nem túl kényelmes, a hangminőség szintén hagy némi kivetnivalót maga után, a mély és magas hangok visszafogottan képviseltetik magukat.

Külső

Az Alcatel OT-993D első ránézésre nagyon hasonlít az OT-995 nevű telefonra, az előlapot körbefogó, oldalra is átnyúló keret azonnal az említett modellt juttatta eszembe. Az anyaghasználat is hasonló, a borítás jó minőségű plasztikból van, a matt hátlap egész korrekt hatásfokú ellenállást tanúsít az ujjlenyomatokkal szemben. Az összeszerelés minősége is rendben van, erősen szorongatva sem zörög a készülék, a gombok sem lötyögnek. A telefon viszont egy kicsit nehéz, a 124,4 x 63,9 x 11,4 milliméteres méretek mellé ugyanis 150 grammos tömeg társul, mely érezhetően több az átlagnál. Persze ez azért nem zavaró, a mobil nem húzza a zsebet.

Alcatel OT-993D
[+]

Az előlapot egy vékony króm sáv futja körbe, mely otthont ad a hangszórónak és a másodlagos kamerának. Az említettek alatt egy Alcatel felirat, valamint egy közelségszenzor és egy fényérzékelő látható, melyek után az érintőkijelző következik. A 4 hüvelykes képátlójú panel felbontása 480 x 800 pixeles, a pixelsűrűség így 234 ppi, mely viszonylag éles képet eredményez, ám a HD felbontáshoz szokott szem hamar kiszúrja a pixeles éleket. A technológia mezei TFT-LCD, kellemes színekkel (összesen 16 millió árnyalatot tud megjeleníteni) és korrekt fényerővel. A betekintési szög már nem ennyire acélos, a telefont megdöntve hamar csökken a fényerő, nagyobb szög esetén a színek is invertálódnak. Az érintések érzékelése természetesen kapacitív technológiával történik, egyszerre legfeljebb két ponton. A megjelenítő alatt három kapacitív vezérlőgomb kapott helyet (vissza, főképernyő és beállítások); a jobb szélső gomb a prototípuson még az alkalmazásváltó grafikájával rendelkezett.

Alcatel OT-993D
[+]

A telefon hátlapja kimondottan szépre sikeredett. A matt plasztik lapka nagy része érdes mintázattal van fedve, az alsó két centiméteres sáv viszont sima felülettel rendelkezik, itt egy one touch feliratot is ki lehet szúrni. Az elsődleges kamera, a LED villanó és a külső hangszóró egy aprócska szigeten kapott helyet, mely a mobil tetején, középen található. A hangszóró hangereje igen nagy, ám a dinamikatartomány keskenysége miatt a mélyek hajlamosak berecsegni, így zenehallgatásra nem ajánlott. A hátlapot lefejte az akkumulátorhoz és a microSD-kártya foglalatához jut az ember, a SIM-kártyákat előbbi kioperálása után lehet behelyezni.

Alcatel OT-993D
[+]

A telefon oldalán a szokásos aljzatok és gombok kaptak helyet, ezek a körbefutó króm sávban csücsülnek. A hangerőszabályzó a jobb oldalon látható, felül a 3,5 milliméteres kimenet és a ki- és bekapcsoló gomb tanyázik. A microUSB-aljzat alul árválkodik.

Alcatel OT-993D
[+]

Hardver, rendszer, UI

A borítás alatt egy Qualcomm MSM7227A lapkakészlet duruzsol, mely 45 nanométeres csíkszélességgel rendelkezik. A chipset egy 1 GHz órajelű, ARMv7 utasításkészletű, Cortex-A5 családba tartozó processzort és egy Adreno 200 grafikus egységet tartalmaz, melyek mellett 512 MB LP-DDR1 RAM kapott helyet, utóbbi 200 MHz-en ketyeg. A belső tárhely kapacitása 4 GB, melyből 2 GB szabadon felhasználható; ezt microSD-kártyával lehet tovább bővíteni. A működési sebesség korrekt, bár azért előfordul néha komolyabb akadás is, az összetett weboldalak és erőforrás-igényes alkalmazások szintén meg tudják izzasztani a vasat.

Teljesítmény-tesztek
Benchmark Alcatel OT-993D Sony Xperia tipo ZTE Kis HTC One V
AnTuTu Benchmark 3010 pont 2895 pont 2413 pont 2546 pont
Linpack for Android (single) 37,6 MF. /2,24 s 31,281 MF. / 2,68 s 18,717 MF. / 4,48 s 33,520 MF. / 2,5 s
Linpack for Android (multi) 32,936 MF. / 5,12 s 27,796 MF. / 6,07 s 18,005 MF. / 9,37 s 31,444 MF. / 5,36 s
Smartbench 2012 Prod. 995 pont 394 pont 691 pont 762 pont
Smartbench 2012 Games 1526 pont 737 pont 2385 pont 1624 pont
Quadrant 2.0 1689 pont 1581 pont 1114 pont 2101 pont

A készüléken az Android 4.0.4-es verziója, azaz az Ice Cream Sandwich fut, mely bár nem a legújabb variáns, nem panaszkodhatunk a frissességre ezen az áron. A Jelly Bean frissítést ugyanis a konkurensek sem kapkodják el, jelenleg alig néhány piacon lévő modellre van Android 4.1. Hivatalos információink szerint az OT-993D is megkapja majd a zselés frissítést, ennek pontos időpontja azonban jelenleg nem ismert. Az egyes rendszerverziók közötti különbségekért és az újdonságok listájáért az Android fejlődéstörténet című cikket ajánljuk.

A telefon felhasználói felülete első blikkre megegyezik az alap Ice Cream Sandwich UI--jal, szakavatott szemek azonban könnyen kiszúrhatnak néhány, az Alcatel által eszközölt extrát és fejlesztést. A leginkább szembetűnő talán az ikonkészlet megújulása, a gyári programok nagy része ugyanis új kisképet kapott; ez a funkcionalitást a legtöbb esetben nem befolyásolta. A probléma viszont az, hogy az új ikonok nem nagyon illenek bele a gyári témába, így az összkép igen vegyes. A kijelző tetejéről lehúzható értesítési felület is megújult, az Alcatel mérnökei ezt adatkommunikációs indikátorokkal egészítették ki. Ezek mellett néhány extra minialkalmazással is számolni lehet, ám nagy vonalakban a gyári, úgynevezett holo témáról van szó.

Szoftverezettség, kamera

Mint azt az előző oldalon említettem, a gyári alkalmazások egy része egyedi ikont kapott, ám ez nem befolyásolta a funkcionalitást. Ilyen például a névjegyzék (Google- és Exchange-szinkronizálással), az üzenetkezelő, a böngésző, az email kliens, a galéria, a naptár, az óra és a számológép. Érdekes módon a gyári böngésző mellett a Chrome is előre telepítve elérhető a készüléken, ám az Android 4.0 egyik nagy előnye, hogy a nem használt programokat el lehet rejteni (erre szolgál a letiltás funkció), így bár azok továbbra is telepítve lesznek, nem foglalják a helyet a menüben. A felsoroltakon kívül néhány további gyári program is elérhető, ilyen a hangszínszabályzóval felvértezett zenelejátszó (Play Zene), a Gmail, a Google Csevegő, a Google+, a térképszolgáltatások és a YouTube, extra szoftverek beszerzésére továbbra is a Play Áruház a nyerő. A videólejátszó nem muzsikált túl jól, a 720p és 1080p felbontású tartalmakat nem tudja megnyitni a telefon, a kisebb felbontású avi fájlokat simán viszi. Az FM-rádió képes az állomások automatikus hangolására, valamint a velük kapcsolatos információkat is megjeleníti.

Az Alcatel szokás szerint ismét rengeteg extra szoftvert mellékelt a telefonhoz, melyek mindegyikét valószínűleg senki nem fogja kihasználni, így jól jöhet a fent említett Letiltás funkció. Az Akkumulátorkímélő az üzemidőre van jó hatással, az Alcatel súgó segítségével a gyártó weboldalára ugorhatunk. A Fájlkezelő az aktuális fájlböngészőt takarja, a LED lámpa fénykeltővé varázsolja a mobilt. Az AccuWeather időjárás-információkkal látja el a felhasználót, az Android Manager egy számítógépes kezelőt takar, az Antivirus Pro a kártevőktől hivatott megvédeni a mobilt. A Barcode Scanner egy vonalkód-leolvasót rejt, a BioWallet Signature-ben a jelszavainkat lehet tárolni, a belépéshez a felhasználó aláírását ismeri fel a szoftver. A DropBox felhőszolgáltatás kliensalkalmazása is előre telepítve csücsül a menüben, a MyTracks GPS-alapon rögzíti, hogy merre jár az ember. Az OfficeSuite az ügyeletes irodaszoftver szerepét tölti be, az OI Shopping List egy bevásárlólistát, a Tasks egy feladatkezelőt jelöl. A onetouch backup a rendszer állapotának visszaállításra használható, a PicSay egy képszerkesztő, a Sweet Dreams a nyugtalanul alvók számára lehet hasznos. Ezek mellett rengeteg Gameloft játékkal is össze lehet futni előre telepítve, melyek nagy része sajnos csak demó.

A telefon hátlapján egy autofókuszos kamera is helyet kapott, mellyel legfeljebb 5 megapixeles, azaz 2592 х 1944 képpontos felbontású fotókat tud készíteni, a videózás maximum 480 x 800 pixelen, másodpercenként 30 képkockás sebességgel mehet. A kameraszoftver a gyári felülettel rendelkezik, a testreszabási lehetőségek igen visszafogottak. A felbontás mellett mindössze a vakumód, a fehéregyensúly és az expozíciókorrekció állítható, ezek mellett néhány jelenet is a felhasználó rendelkezésére áll. A képminőség nem az igazi, szinte az összes mobilos gyermekbetegséget fel lehet fedezni az elkészült műveken: kromatikus aberráció, alacsony dinamikatartomány és túlzott hatásfokú zajszűrés jellemzi a fotókat.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az Alcatel OT-993D adatkommunikációs szempontból is jobban teljesít az átlagos kétkártyás droidoknál. A GMS modul négysávos (1900/850/1800/900 MHz), az UMTS-egység kétnormás (900/2100 MHz), mobilhálózaton lógva legfeljebb 7,2 Mbps sebességű HSDPA-ra és 5,76 Mbps sebességű HSUPA-ra lehet számítani. A Bluetooth (3.0, A2DP-támogatással) és az a-GPS egységek mellett egy WiFi chip (802.11b/g/n) is helyet kapott a fedélzeten, utóbbi a mobilnet megosztására és WiFi direct kapcsolatra is képes. A mobil egyszerre két SIM-kártyát is befogad, ám míg az egyiken telefonbeszélgetés folyik, a másikat letiltja a rendszer, azaz nincs active standby funkció. A beszélgetési hangminőség viszont mindig megfelelő volt.

A telefon egy 1500 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátorból nyeri az energiát, ami papíron nem hangzik rosszul, ám sajnos az OT-993D esetében is egynapos rendelkezésre állásra lehet számítani. Este mindenképpen érdemes töltőre csatlakoztatni a készüléket, nehogy reggel kellemetlen meglepetés érje az embert. A hivatalos adatok szerint egyébként egy feltöltéssel 2G hálózaton 12 nap készenlét és 14 órányi telefonálás érhető el, harmadik generációs hálózaton ezek az értékek 14 napra, illetve hét órára változnak.

Alcatel OT-993D
[+]

Értékelés: Alcatel OT-993D
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Az Alcatel egy igen korrekt kétkártyás mobilt tett le az asztalra, mely a konkurens gyártók versenyzőivel szemben végre nem az alsó kategóriában indul. Ezen az áron a hardver és a kijelző megfelelő, az Android 4.0-ért jár a virtuális buksisimogatás, hiszen a rivális gyártók még mindig Gingerbreadet pakolnak a dualSIM mobilokra. A negatívumok közé sorolható a kamera gyenge teljesítménye, valamint a visszafogott rendelkezésre állási idő is.

A készülékhez kizárólag kártyafüggetlen konstrukcióban lehet hozzájutni, több üzletben is 45 ezer forint környékén nyitott. A kétkártyás telefonok piacát ismerőknek gondolom mondanom sem kell, hogy ezzel magabiztosan veri a jelenlegi piacot, hardveresen, szoftveresen és ár/érték arányban is alázva a konkurenciát. Apropó konkurencia, érdemes megnézni, mit nyújt ugyanennyiért az LG (Optimus L3 Dual) vagy a Samsung (Galaxy Y DuoS és Galaxy Y Pro DuoS); ezen az árszinten tehát Alcatel OT-993D a legjobb választás. Plecsni szinten egy ajánlottat simán megérdemel a készülék, ám vásárlás előtt érdemes megvárni a hamarosan érkező OT-997D bemutatóját, a drágább testvér ugyanis mindezt tudja, ám a borítás alatt egy kétmagos processzor duruzsol.

Alcatel OT-993D

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Alcatel OT-993D
Alcatel OT-993D Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 124,4 x 63,9 x 11,4 milliméter
Tömeg 150 gramm
Színvariációk fehér, fekete
SIM-foglalat két normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív TFT-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM7227A
Processzor típusa 1 GHz Cortex-A5
Processzor csíkszélessége 45 nanométer
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 512 MB LP-DDR1@200 MHz
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB (2 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 1900/850/1800/900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0, A2DP-támogatással
WiFi 802.11b/g/n, tethering, WiFi Direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Akkumulátorkímélő, Alcatel súgó, Fájlkezelő, Hangrögzítő, LED lámpa, 100+ Games, AccuWeather, Android Manager, Antivirus Pro, Barcode Scanner, BioWallet Signature, DropBox, MyTracks, fficeSuite, OI Shopping List, onetouch backup, PicSay, Sweet Dreams, Tasks, TouchPal input, WhatsApp, Twitter, Facebook
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles felbontás, autófókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 480 x 800 pixeles felbontás, 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Beszélgetési idő 4 óra (2G)
3 óra (3G)
Készenléti idő 420 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack, giroszenzor, fényérzékelő, közelségérzékelő, két SIM kezelése

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés