Alcatel One Touch Idol S - kapj el, ha tudsz

Bevezető, tartozékok

Hazánkban minden kétséget kizáróan az Alcatelnek sikerült az egyik legjobban meglovagolnia az androidos készülékek hullámát. A francia gyökerekkel rendelkező kínai vállalat elnöke talán 6 éve jelentette ki az akkori Mobile World Congress szakkiállításon, hogy eltökélt szándékuk az 5 legnagyobb készülékgyártó között lenni, amiért mindent meg is fognak tenni. Ekkoriban persze még szó sem volt Androidról vagy a mai értelemben vett okostelefonokról, a vállalat főleg az MTK-platformban lévő lehetőségeket próbálta kihasználni az olcsóbb készülékekben, mi pedig csak mosolyogtunk a magabiztos kijelentésen.

Alcatel One Touch Idol S
[+]

Most viszont nem mosolygunk, hiszen látjuk a sikereket, melyek mögött viszonylag egyszerű recept van. A vállalat elfogadható sebességű, de nem kiemelkedő minőségű hardvert rak a készülékek mögé, a kijelzők tekintetében odafigyel a minőségre, az esetek jelentős részében kimondottan látványos dizájnt használ, az árakat pedig elfogadható szinten tartja. Ha körbenézünk az utcán, egyre több ember kezében láthatunk olyan okostelefont, melyen az Alcatel vagy a One Touch feliratok valamelyike hangsúlyosan szerepel, amiben persze az is szerpeet játszik, hogy kellemes szolgáltatói ajánlatok keretében is hozzá lehet jutni ezekhez a gépekhez. A dologban pedig az a klassz, hogy a sokak szimpátiáját elnyerő Idol, valamint a pengeségi versenyben a fülhallgató-kimenettől megfosztott, de egyébként igen formásIdol Ultra képében a kínaiak nagyon eltalálták az irányt, aminek eredménye tesztünk tárgya, az Alcatel One Touch Idol S, mely elődeinél is jobb áron próbál hasonló minőséget, de jobb sebességet kínálni.

Alcatel One Touch Idol S
[+]

A sikerekre való tekintettel a készülék már új dizájnnal rendelkező dobozban kerül a boltok polcaira, egyre kialakultabb a márka képe. A csomagolás ugyanakkor elég puritán, a harsány színek inkább a reklámokban és a konkrét készülékválasztékban jelennek meg, a masinát ugyanis sárgában, sötétkékben, pirosban, zöldben, rózsaszínben és türkizkékben is gyártják, az egy másik kérdés, hogy szolgáltatói kínálatba ezek közül melyek fognak bekerülni. Tartozékok tekintetében bizonytalanok vagyunk, mert a tesztpéldányt önmagában kaptuk, de ha minden igaz, töltő, adatkábel és sztereó headset jár majd a ténylegesen megvásárolt darabokhoz.

Külső

Az Idol S egyértelműen az Idol formatervéből építkezik, ami nem csak a szépséget, hanem a rendkívüli vékonyságot is előrevetíti, dimenziókat tekintve ugyanis 133,5 x 66,8 x 7,45 milliméterről és 110 grammos tömegről beszélhetünk. A telefon szerintem tényleg gyönyörű, hiába a méretes képernyő, ez az oldalméret és a keskeny káva könnyen kezelhetővé teszi a készüléket, még akár egy kézzel is. Az anyaghasználat átlagos, ám a műanyag és üveg mellett némi gumírozott felület is megtapintható. Az Idol S-t nagyon összerakták, nincs recsegés vagy kopogás, még ellentétes irányban történő tekergetés esetén sem.

Alcatel One Touch Idol S
[+]

Az előlap büszkeségének a 4,7 hüvelykes HD, vagyis 720 x 1280 pixel felbontású (312 ppi) IPS LCD panel tekinthető. A kijelzőt Dragon Trail üveg védi az esetleges sérülésektől, ami ellenállósági szintet tekintve valahol a Gorilla Glass 2 és 3 között helyezkedik el. A megjelenítő fényereje kiváló, színei valósághűek, betekintési szöge pedig szintén hibátlan, még verőfényes napsütésben jól látható. Alatta három érintésérzékeny vezérlőgomb terül el, mindhárom rendelkezik háttérvilágítással. A felső részen egy fehér színben világítani képes jelzőfény, egy beszédhangszóró, valamint egy 1,3 megapixeles előlapi kamera fedezhető fel.

Alcatel One Touch Idol S
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Alcatel OT Idol S ZTE Grand S Flex LG Optimus L9 Prestigio 5044 DUO
Fehér fényerő 435 nit 378 nit 332 nit 449 nit
Fekete fényerő 0,56 nit 0,27 nit 0,4 nit 0,47 nit
Kontrasztarány 1:778 1:1400 1:831 1:976
Színhőmérséklet 8110K 7981K 8700K 10135K

A vékony dizájn kapcsán félő volt, hogy az Idol Ultrához hasonlóan itt is lemarad a fülhallgató-kimenet, de ez szerencsére nem történt meg, semmi sem hiányzik a házról. A masina jobb felére került a bekapcsológomb, közvetlenül felette pedig egy kis ajtócskát vehetünk észre, ami mögé a microSIM és microSD foglalatokat rejtették. A kivitelezéssel nincs gond, a takarórészt könnyen és pontosan vissza lehet illeszteni. A készülék tetejére odafért a 3,5 milliméteres jack aljzat, baloldalon pedig a hangerőt lehet állítani, illetve a microUSB kábelt is ide lehet becsatlakoztatni. A legalsó területet egy beszédmikrofon uralja.

Alcatel One Touch Idol S
[+]

A hátlap elválaszthatatlan társa a háznak, így nem is lehet leszedni, valamint az akkumulátorhoz sem férünk hozzá. A műanyagból készült rész egyébként nagyon szép lett, kicsit gumis, matt felületének köszönhetően nem látszódnak meg rajta az ujjlenyomatok, ráadásul biztonságosabb fogást is eredményez, mint a csúszós felületek. A hátlap ékessége egyértelműen a nagyon picit kidudorodó kamera, valamint a hozzá tartozó segédfény. A fémből készült One Touch feliratot fényesre csiszolták, az eredmény látványos lett. Jobb alul csodálható meg a hangszóró, ami mellett egyébként két oldalt egy negyed milliméternyire kitüremkedő "tartó" is megfigyelhető, ezáltal még asztalra helyezve sem feltétlenül csökken a hangszóró hatásfoka.

Hirdetés

Hardver, szoftverezettség

A belső erőről az ARMv7 utasításkészletet használó, 28 nanométeres gyártástechnológiával készülő Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8930 gondoskodik), mely többek között két darab 1,2 GHz-es órajelen futó Krait 200-as processzormagból és egy Adreno 305-ös grafikus gyorsítóból áll. A mai kor igényeinek megfelelő, de nem kimagasló az 1 GB központi memória, a 4 GB belső tárhely viszont elég szerénynek mondható annak fényében, hogy ténylegesen mindössze 2,2 GB terület érhető el róla. A microSD-bővítőhellyel a probléma persze orvosolható, de ettől függetlenül kellemesebb lett volna, ha mondjuk ennek a mennyiségnek a két-háromszorosa állna a felhasználók rendelkezésére.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Alcatel OT Idol S Sony Xperia SP ZTE Grand S Flex Samsung Galaxy Express
Quadrant Standard 4700 pont 7752 pont 4644 pont 4627 pont
Linpack for Android (single) 135,226 MF. / 0,62 s 191,400 MF. / 0,44 s 148,915 MF. / 0,56 s 144,044 MF. / 0,58 s
Linpack for Android (multi) 246,661 MF. / 0,69 s 353,599 MF. / 0,48 s 251,366 MF. / 0,67 s 261,094 MF. / 0,65 s
Smartbench 2012 Prod. 2663 pont 4767 pont 2603 pont 2579 pont
Smartbench 2012 Games 2551 pont 2912 pont 2408 pont 3119 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 13342 pont ? pont 14186 pont ? pont
Geekbench 3 (single / multi) 415 / 773 pont ? pont 427 / 772 pont ? pont

A készülék sebességével nincs probléma, hozza az elvárt szintet, ami alapján úgy tűnik, hogy az eszköz optimalizálását nem vették fél vállról a mérnökök. A táblázatból jól látszik, hogy a felső-közép kategóriában tanyázó LTE-s telefonok nagyjából egy szinten vannak. Szerencsére nem csak a szintetikus tesztekben, hanem a tényleges használat során is kiváló a sebesség, akadozást nem tapasztaltam, ráadásul a hardver a nagyobb igénnyel rendelkező játékok futtatásához is elég erős. A multitaskingnál viszont az 1 GB-os RAM miatt érdemes mértékletesnek lenni, pár szoftver még vidám elfut a háttérben, de túl sokat nem érdemes egyszerre futtatni. Komoly igénybevétel esetén egyébként a készülékház felső része egy picit langyos lesz, de ezt talán túlzás is lenne melegedésnek nevezni, mivel a jelenség egyáltalán nem zavaró.

Alcatel One Touch Idol S screen shot Alcatel One Touch Idol S screen shot

Az Idol S-en az Android 4.2.2 (Jelly Bean) operációs rendszert fut, ezáltal minden olyan kényelmi vagy szoftveres fícsört megkapott a telefon, ami a rendszer sebességét vagy kezelhetőségét növeli. A felület a gyáritól eltérő, átszabott külsővel rendelkezik, mind az ikonok, mind a háttér más, de természetesen az alap koncepció megmaradt, személyre tudjuk szabni a főoldalakat, a zárolt képernyőről több alkalmazásba is eljuthatunk, a menü pedig rácsos nézetben szemlélhető. Nincs külön multitasking gomb, előhívásához így a menü billentyűt kell hosszan megérinteni. Tárcsázáskor sajnos nincs gyorskeresés, azaz a számokat nem tudjuk betűként is használni, ami számomra elég szomorú pillanatokat okozott.

Alcatel One Touch Idol S screen shot Alcatel One Touch Idol S screen shot

A gyári applikációkat nem érdemes már annyira elemezni, hiszen valószínűleg mindenki találkozott már böngészővel, Google alkalmazásokkal, lejátszóprogramokkal, hangrögzítővel. Az igazi érdekességek az értéknövelő extra szoftverek, melyek kapcsán az Alcatel igyekezett nagyon a felhasználók kedvében járni. A kétféle dokumentumolvasó (Kingsoft Office, OfficeSuite), a jegyzetelésre használható Evernote, az AVG AntiVirus, a zseblámpa, a valutaváltó mind-mind hasznos cuccok, de a játékos kedvűek is örömüket lelhetik, ugyanis ilyen tartalom is került a repertoárba, bár többnyire demók formájában. A One Touch Live további kedvezményes appok beszerzésére jogosít fel, a Media Share segítségével pedig a multimédiás tartalmat oszthatjuk meg DLNA-n keresztül.

Multimédia, kamera

A kamera 8 megapixeles, autofókuszos, gyengébb fényviszonyok között a ledes segédfény világítja meg neki a témát. A szoftverben érdekes módon igencsak kevés beállítási lehetőséggel találkozhatunk. Az alap kamerafelületen a vakut tudjuk bekapcsolni, valamint az elő- és hátlapi kamerák között válthatunk. Egyébiránt égyféle üzemmód közül választhatunk, aktiválhatjuk a mosolyfelismerést, a sorozatfelvételt, a panorámaképet, valamint a HDR-t. A teljes képernyős nézettel az egész képernyő keresőként szolgál, az egyérintéses felvételt bekapcsolva pedig a megjelenítő megnyomása után exponál majd rögzít a szoftver. Videóknál HD és Full HD felbontás engedélyezett, a segédfény pedig folyamatos megvilágításra használható, lévén ledes.

Alcatel One Touch Idol S
[+]

Láttunk már példát arra, hogy a kevés néha több, de ez jelen esetben sajnos nem igaz. A kamera messze a leggyengébb pontja a telefonnak, pozitívumnak egyedül a viszonylag korrekt színeit lehet nevezni, de egyébiránt tényleg nem túl fényes. Ez az egyik konkrét gond, a dinamikatartomány ugyanis olyan alacsony, hogy napos időben szinte lehetetlen olyan felvételt készíteni, ahol nem tapasztalható ki- vagy beégés. A fő gond viszont az, hogy az egyébként teljesen remegésmentesnek mondott kezemben is rendszeresen bemozdultak a felvételek, ami valószínűleg a telefon hibája, de szoftveresen talán meg fogják tudni oldani. Ez a makró fotók készítésekor sem jön jól, sötétben pedig szintén hajlamosak elmosódni a felvételek. A tesztvideó megtekintéséhez ide érdemes kattintani.

Alcatel One Touch Idol S
[+]

A zenelejátszó előadók, albumok, dalok és lejátszási listák szerint képes szétválogatni a muzsikákat. Zenehallgatáskor a keverés és az ismétlés is beállítható, a hangeffektusok menüpont alatt pedig további finombeállításokat végezhetünk. Zenéinket megoszthatjuk, törölhetjük, vagy beállíthatjuk csengőhangnak. Kihangosítva közepesen szól a masina, fülessel viszont sokat javul a helyzet, a gyári headset hangminősége sem vészes, de azért nem közelíti meg a jobb darabokat. FM-rádió is került a telefonba, működéséhez headsetet kér a szoftver.

Alcatel One Touch Idol S screen shot Alcatel One Touch Idol S screen shot

A videolejátszó nem támogatja a DivX/XviD formátumokat, de az általa ismert kiterjesztésekkel a 720- és 1080p-s HD-fájlokat is akadás nélkül le tudja játszani. Szoftverek letöltésével egyébként a támogatott formátumok száma is könnyedén növelhető.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs téren a legnagyobb előrelépésnek a 4G/LTE támogatás tekinthető, hiszen így optimális helyeken akár a 100 Mbps letöltési sebesség is elérhető. Pozitív dolog, hogy a WiFi modul már a 802.11a/b/g/n szabványokat is támogatja, valamint képes internetmegosztásra és DLNA-ra. Az A2DP-vel felvértezett 4.0-s Bluetooth chip mellett A-GPS egységet is találunk a burkolat alatt, a pontos helymeghatározáshoz néha az ideálisnál kicsit többet kellett várni, de ha adatforgalommal erősítjük a térképen való elhelyezést, pár másodpercre is csökkenthetjük ezt az időt. NFC chipet sajnos nem építettek be, pedig ennél a szolgáltatáskínálatnál és készüléknél ez elvárható lett volna. Telefonáláskor a hangminőség viszont szerencsére kiváló, támogatja az egyre divatosabbá váló HD hangminőséget, plusz a másodlagos mikrofon is jól szűri a háttérzajokat.

Alcatel One Touch Idol S screen shot Alcatel One Touch Idol S screen shot

A böngészők többsége a Jelly Bean óta nem támogatja a Flash tartalmakat, ám ez a szabályozás megkerülhető, ha az Adobe honlapjáról letöltjük az Ice Cream Sandwich-hez kiadott .apk fájlt, az ugyanis még mindig aktiválja a Flash-t bizonyos készülékeken; ezen például megteszi. Internetezni persze akkor is élmény a készülékkel, ha ezt nem tesszük meg, hiszen az oldalak gyorsan betöltődnek, két ujjal is rá tudunk nagyítani a szövegre, ha pedig duplán rábökünk a képernyőre, akkor tördel is a program. Kérhetünk ezen felül asztali nézetet, létrehozhatunk könyvjelzőket, valamint elmenthetjük az honlapokat offline olvasásra is.

Alcatel One Touch Idol S
[+] Alcatel One Touch Idol S vs. Apple iPhone 4S

Értékelés: Alcatel One Touch Idol S
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A burkolat alatt rejtőző akkumulátor kapacitása 2000 mAh, ami azért elég soványkának tűnik manapság, bár ilyen vékony házba nehéz is ennél nagyobb telepet szerelni. Közepes használat esetén egy napig képes kiszolgálni minket az erőforrás, visszafogott nyomkodás, kevesebb netezés esetén ez az érték akár másfél napra is kitolódhat. Nagyon erős igénybevétel esetén viszont lehet, hogy a hosszabb napokat nem bírja ki egy töltéssel.

Az Alcatel minden erejével igyekszik kitörni a "B brand" szerepköréből, látszik a nagy akarás, melynek jelen esetben nem nyögés, hanem siker lehet a vége. Az One Touch széria olyan termékeket ölel fel, melyek tényleg jó ajánlatnak tűnnek, az árazásban sem szállt el a francia-kínai gyártó, dizájn terén pedig kimondottan előremutatók és egyediek a telefonok. A vékony külső mellett az Idol S-nél már a képernyőre sem lehet panasz, a méret és a felbontás bőségesen elegendő, nem melegszik, a hardver pedig minden szükséges igényt kiszolgál. Az LTE modem által garantált sebesség egyértelmű, az Alcatel is nagyon büszke erre, nem utolsó sorban pedig a legnagyobb hazai szolgáltató is felveszi ennek okán a kínálatába. A kamera viszont a legkritikusabb pontja a telefonnak, eléggé elszórakozák ezt a részt, kicsit fenékbebillenti az összképet a gyenge optika. Az Idol S tehát szép, vékony, kompakt és gyors, és ha minden igaz, akkor ez lesz az egyik legolcsóbb 4G képességekkel rendelkező androidos okostelefon a szolgáltatók kínálatában. A Sony Xperia SP még mindig erős konkurens mindenki számára, ZTE Grand S Flex pedig a szoftverfrissítés után közelítheti meg az Alcatel bajnokát. A pontos ár bejelentéséig még várni kell, addig tetszettet kap, de ha nagyon olcsó lesz, ez könnyen módosulhat egy ajánlottra. Talán addig a kamerával is csinálnak valamit.

Alcatel One Touch Idol S

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Alcatel One Touch Idol S
Alcatel One Touch Idol S Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 133,5 x 66,8 x 7,45 milliméter
Tömeg 110 gramm
Színvariációk sárga, sötétkék, piros, zöld, rózsaszín, türkizkék
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 720 pixel (312 ppi)
Kijelző típusa kapacitív IPS LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16,7 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8930)
Processzor típusa 1,2 GHz-es kétmagos, Krait 200
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 305
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB (2,2 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
LTE 800/1800/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps / 100 Mbps
LTE van
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, WiFi hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Google Maps, AVG AntiVirus, Barcode Scanner, Cloud Backup, Currency Converter, Evernote, Foursquare, Iránytű, Kingsoft Office, Office Suite, PicSay, Rádió, Wonder Zoo, Asphalt 7
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autófókuszos, led segédfény
Másodlagos kamera 1,3 megapixeles
Videófelvétel van (max. 1080p @ 30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő ?
Zenelejátszási idő ?
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés