Alcatel One Touch 990 - érintsd meg a droidot

Bevezető, tartozékok

Az android már egyáltalán nem a felső kategória kiváltsága. A zöld robotos operációsrendszerrel szerelt telefonok ellepték a középkategóriát, mostanában pedig az alsó árszegmens felé is kacsintgatnak. Nem csoda tehát, hogy a kisebb cégek is megpróbálkoznak a saját megoldásaikkal.

Alcatel OT-990
[+]

Ilyen az Alcatel is: a francia gyökerekkel rendelkező kínai gyártó is kipróbálta magát, mit tud kihozni a Google mobil operációs rendszeréből, ebből született az OT 980 névre hallgató modell. Éles váltás ez, hiszen a cég elsősorban alsó kategóriás, úgynevezett feature phone-ok gyártására specializálódott, lapunkon is több zárt rendszerrel szerelt Alcatel gyártmányról lehet olvasni. Már egy ideje szállingóznak a hírek a gyártó újabb androidos telefonjáról, a One Touch 990 névre keresztelt mobilról, a hírek egy közepes hardverrel szerelt droidos masina képét rajzolták ki, amely a formatervével és a kedvező árával a fiatalok körében lehet népszerű. Nemrég meg is érkezett hozzánk egy tesztpéldány, amely beigazolta a híreket, kellemesen csalódtam a cég második zöld robotos mobiljában.

Alcatel OT-990
[+]

Hozzánk egy fehér dobozos prototípus érkezett, így a végleges csomagolásról nem tudok nyilatkozni. A tartozékokról viszont igen: a dobozban egy hálózati töltő, egy microUSB kábel, egy 2 GB kapacitású microSD kártya és egy sztereó headset lapult, a piaci forgalomba kerülő modell mellé egyébként egy felhasználói kézikönyvet is kapunk majd. A füles kőkemény műanyagból készült, így a viselése néha kényelmetlen lehet, a hangminőség pedig erős közepes: a hangerő masszív, a magas és mély hangok viszont nem nagyon jelentkeznek zenelejátszás közben.

Hirdetés

Külső

A telefon kimondottan fiatalos külsővel rendelkezik, ezt a lekerekített formaterv mellett az okostelefonok körében szokatlan színvilágának is köszönheti. Végre egy cég, aki nem kizárólag feketében és fehérben gondolkodik, ha a telefon borításáról van szó. A mi tesztpéldányunk piros színben pompázik, emellett egy lila, illetve egy sötétkék modell is forgalomba fog kerülni. Bár a borítás plasztikból készült, ez nem ront az összképen, a készüléken egyáltalán nem érezni, hogy egy főleg belépő szintű feature phone-ok gyártására szakosodott cég gyártósoráról került le. A méreteket tekintve egy átlagos okostelefonnal van dolunk: a 116 x 62,2 x 12,15 milliméteres méret az arany középutat követi, a 144 grammos tömege pedig egy kicsit nehezebb a megszokott átlagnál.

Alcatel OT-990
[+]

Bár a készülék több színösszeállításban is kapható, az előlap minden esetben fekete. Felül található a hangszóró, amely mellett a másodlagos kamera kapott helyet, alattuk pedig egy ezüstös Alcatel felirat olvasható. A hangszóróhoz tartozik, hogy telefonáláskor a beszédminőség korrekt; ez egyébként mindkét félnél igaz, tisztán és érthetően szól a masina. Az előlap legnagyobb részét a 3,5 hüvelykes képátlójú kijelző foglalja el, szerintem ezzel semmi meglepőt nem mondtam. Egy 320 x 480 pixeles felbontású, multitouch-képes TFT panellal van dolgunk, amely 262 ezer színárnyalatot képes megjeleníteni, az érintéseket pedig kapacitív módon érzékeli. A viszonylag nagy betekintési szög mellé kissé fakó színek társulnak, a korrekt fényerő ellenére viszont tűző napfényben nem nagyon látható a kép; igaz, ez szinte minden telefonra igaz, a kivételt az LG Optimus Black és a Samsung GalaxyS II megjelenítői képzik. A megjelenítő alatt három, szintén kapacitív gomb található (beállítások, keresés és vissza), legalul középen pedig a fizikai home billentyűt püfölhetjük; utóbbi a képernyő feloldására is szolgál.

Alcatel OT-990
[+]

A telefon hátlapja kimondottan szép, a selymes tapintású plasztik és a kissé lekerekített sarkok miatt kényelmesen a tenyérbe simul a mobil. A hátlapon a kötelező One Touch és with Google feliratok mellett két egyéb elemet találunk. Az egyik az 5 megapixeles kamera, amelyet egy LED-es villanóval is megtámogattak az Alcatel mérnökei. Közvetlenül mellette kapott helyet a külső hangszóró, amelynek kvalitásai megegyeznek a tartozék fülesével: korrekt hangerő és tompa hangzás jellemzik a gépet.

Alcatel OT-990
[+]

A telefon oldalát egy krómszínű, műanyagból készült csík futja körbe, ezen kaptak helyet az interfészek és a billentyűk. Felül találjuk a 3,5 milliméteres kimenetet és a microUSB aljzatot, a hangerőszabályzó billentyűk pedig jobb oldalt csücsülnek. A ki- és bekapcsolásra, illetve a képernyő lezárására és feloldására használatos gomb a telefon bal oldalán, alul található, a kialakítása sajnos egy kissé szerencsétlen. Míg a hangerőgombok egy pár millimétert kiemelkednek az oldalsó panel síkjából, az on/off billentyű teljesen egy szintben van a lappal. Persze ki- és bekapcsoláskor ez nem zavaró, a képernyőt pedig az előlapon található fizikai gomb segítségével is feloldhatjuk, lezárni viszont csak ezzel lehet, ami így egy kissé kényelmetlen műveletté fajul.

Hardver, rendszer és felület, sebesség

A mobilban egy Qualcomm MSM7227 teljesít, amelyben a processzor 600 MHz-en pörög, a grafikus számításokat pedig egy Adreno200 GPU végzi. Ezek mellé 512 MB RAM-ot és 150 MB ROM-ot is kapunk, utóbbit bármikor kibővíthetjük egy microSD kártyával, amelyből egy 2 GB kapacitásút kapunk is a mobil mellé. A foglalat az akkumulátor alatt található, így nincsen hot swap funkció, azaz újra kell indítanunk a telefont, ha memóriakártyát cserélünk.

Alcatel OT-990 Alcatel OT-990

A telefonon az Android rendszer 2.2-es, FroYo névre hallgató változata fut, amely bőven nem a legújabb verzió. A FroYo már 2010 május 20. óta elérhető, így egy több, mint egy éves verzióról van szó; a jelenlegi legfrissebb variáns a Gingerbread (Android 2.3), az Alcatel ígéretei szerint a boltok polcaira kerülő modelleken már ez fog futni. Kapunk egy saját felhasználói felületet is, három eltérő témával; a készenléti képernyő fixen öt oldalból áll, amelyre az alap androidos minialkalmazások mellé néhány egyedi widgetet is feltűzhetünk. A lockscreen dizájnát is átszabták, valamint egy gyors navigálásra használható funkciót is kapunk: ha az ujjunkat nyomva tartjuk a főmenü gombon, alul megjelennek az egyes oldalak kicsinyített másai. Az alkalmazásokat tartalmazó menü kapott egy új nézetet, amelyben kategóriákra bontva böngsézhetjük a programokat, ezekbe mi sorolhatjuk be az egyes alkalmazásokat, valamint saját csoportok létrehozására is van lehetőség. Kapunk egy TouchPal névre hallgató virtuális billentyűzetet is, amely bár nem rossz, az alap klaviatúra azért jobban teljesít nála, természetesen erre bármikor átválthatunk.

Alcatel OT-990 Alcatel OT-990

Bár a készülékben található CPU messze elmarad a mai csúcskészülékekben használt processzoroktól, a rendszer átlagos sebessége megfelelőnek mondható. Bár kisebb akadásokat simán lehet tapasztalni, a sebességérzet még bőven a kellemes kategóriába esik. A kétpontos nagyítás egy kissé nyögvenyelős, a menü és a főképernyő oldalainak görgetése is produkál néhány nemkívánatos szaggatást. Futtatunk néhány benchmarkot is, a Quadrant Standard 465 pontot, a SmartBench 419 / 438 pontot produkált, a LinPack pedig 6,935 MFLOPS / 12,09 sec eredménnyel fejezte be a futást.

Minialkalmazások, szoftverek

Mint már említettem, az alcateles srácok néhány egyedi minialkalmazással egészítették ki az alap androidos widget-kínálatot Az AccuWeather az aktuális időjárást jeleníti meg, az Adatforgalom be/ki azt kínálja, amit a neve is mutat, az Adatkorlátozóval pedig egy adatforgalmi maximumot adhatunk meg, amelyet elérve jelez a rendszer. Kapunk még egy Twidroyd nevű Twitter-alkalmazást és egy egyedi zenelejátszó-widgetet, valamint egy digitális és egy analóg és egy világóra is tiszteletét teszi.

Alcatel OT-990 Alcatel OT-990

Az alapfunkciók ellátására a beépített androidos szoftvereket kapjuk, némelyiküket kissé átrajzolták az Alcatel dizájnerei, ezek azonban nem okoznak semmilyen belső változást. Azaz a telefonkönyv, az üzenetkezelő, az e-mail kliensek, a naptár, a jegyzetelő alkalmazás, a galéria és a Talk névre hallgató G-talk kliens is szinte egy az egyben megegyezik az alap androidos kínálattal, a gyártó nem cserélte le őket valamilyen alternatív szoftverre. Persze ez egyáltalán nem baj, hiszen a Google több éve tökéletesítgeti és foltozgatja a gyári programokat, amelyek ennek követketében nagyon jól teszik a dolgukat; cserébe le kell mondanunk az egyediségről az alternatív kínálat hiánya miatt.

Alcatel OT-990 Alcatel OT-990

Kapunk néhány extra szoftvert is, ilyen a zenék felismerésére használható Shazam, a Twidroyd nevű Twitter-kliens, egy Facebook-alkalmazás, az adatforgalmat szabályozó (egyébként igen hasznos) Adatkorlátozó, valamint a Palringo névre hallgató IM-program. A LED zseblámpa pontosan azt teszi, amit a neve is sugall, a DRM alkalmazás segítségével védett tartalmakat játszhatunk le, a Barcode Scanner segítségével vonal- és QR-kódokat olvashatunk be, a kissé csalóka nevű Médiaalbumban pedig egyfájlkezelőt tisztelhetünk. Kapunk egy próbaverziós Office Suite nevű irodaszoftvert is, az Android Manager segítségével USB-n és WiFi-n keresztül szinkronizálhatunk, valamint egy Easy Installer nevű alkalmazást is találunk a csomagban, utóbbival többek között az applikációk SD-kártyáról történő telepítését is megoldhatjuk.

Multimédia

A telefon hátlapján található autofókuszos kamerával maximum 5 megapixeles, azaz 2592 x 1944 képpontos felbontású fotókat lőhetünk, valamint 800 x 480 pixeles felbontású videókat is rögzíthetünk. Utóbbi esetében a videó- és audió-tömörítőt mi határozhatjuk meg, előbbi MPEG4, H263 vagy H264, utóbbi pedig ARMNB vagy AAC lehet; a tesztvideő itt érhető el. A kameraszoftverben állíthatunk az expozíció-korrekción (-2 és +2 között), hat jelenetből választhatunk, módosíthatjuk a fehéregyensúlyt, a képméretet és a minőséget, a fényérzékenységet is átkalibrálhatjuk (ISO100, 200 és 400), valamint maximum háromszoros digitális zoomot is alkalmazhatunk.

Alcatel One Touch 990

A készült fotók minősége távol áll a tökéletestől: a zajszűrő algoritmus miatt kissé elmosott képeink lesznek, a világos részek hajlamosak beleégni a fotókba, néhol pedig a kromatikus aberráció nyomait is fel lehet fedezni. A makró mód nem az igazi, 8-10 centiméterről fényképezve már elromlik a fókusz, így az objektumok homályosak lesznek. A LED-es villanó fénye gyengécske, maximum pár méteres hatótávolságú, az éjszakai történések megörökítésére tökéletes, komolyabb fotózásra viszont alkalmatlan. Persze sokkal többet nem is lehetne elvárni, mivel mobilról van szó.

Alcatel OT-990 Alcatel OT-990

Az alap androidos zenelejátszó felületét igen komolyan átrajzolták az alcateles srácok, egy háromdimenziós hatást keltő UI-t kapunk, ezen csúszkálnak ki és be az albumborítók. MP3, AAC, AAC+ és WMA formátumokat játszhatunk le, a zenéket előadók és albumok szerint csoportosított nézetekben böngészhetjük, a program kezeli a lejátszási listákat is, a hangszínszabályozó viszont hiányzik, ezt a gyenge minőségű füles miatt nem volt olyan jó ötlet kihagyni. Természetesen rádiózásra is lehetőségünk van, ehhez viszont csatlakoztatnunk kell a fülest (vagy egy egyéb, 3,5 milliméteres aljzattal rendelkező kiegészítőt), mivel a készülék azt használja antennaként. A program képes az állomások automatikus hangolására (persze kézzel is megadhatjuk a frekvenciákat), valamint a velük kapcsolatos információkat is meg tudja jeleníteni. Kapunk egy igen alap videólejázsót is, amely az MPEG4, H.263, H.264 formátumú fájlokat képes megnyitni; a tekerésen és a megállítás/lejátszás funkción kívül semmire nem képes az alkalmazás.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az adatkommunikációs képességek közepesek: a borítás alatt egy négy sávos GSM modult (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz) és egy két sávos UMTS chipet (900 / 2100 MHz) találunk, ezek mellett 7,2 Mbps letöltési sebességű HSDPA-t, Bluetooth 3.0-át és WiFi-t (802.11 b/g WPS támogatással) kapunk, valamint az internet megosztására (tethering) is van lehetőség, ezt USB-n és WiFi-n keresztül is megtehetjük. Internetezni a beépített, szintén alap androidos böngésző segítségével lehet, amely egyszerre több lapot képes kezelni, az oldalakat megoszthatjuk és elmenthetjük könyvjelzőként, működik a kétpontos nagyítás, dupla érintésre pedig a megfelelő szélességűre törtedli az adott bekezdést. Kapunk egy a-GPS modult is, amelyet négy alkalmazás (Maps, Latitude, Layar és Navigáció) ki is használ; bár a térképek betöltése és a zoomolás egy kissé nyögvenyelős, jelet egészen gyorsan talál a masina.

Alcatel OT-990 Alcatel OT-990

A telefonban egy 1300 mAh kapacitású lítiumos akkumulátor található, amellyel elvileg 550 órányi készenlétre és 6 órányi beszélgetésre képes a masina. Ez körülbelül helytálló, masszív használat mellett (A2DP-n keresztüli zenehallgatás, pár órányi beszélgetés, folyamatos WiFi és 3G, gyakori szinkronizálás és maximumra tekert fényerő) egy napot simán kibírt a gép, estére azonban már hangot adott az energiaéhségének. Szolídabb használat mellett szerintem 2 napot simán kibír a gép, bár szerintem soha nem árthat, ha éjszakára töltőre dugjuk a masinát, nehogy nap közben merüljön le a mobil.

Alcatel OT-990
[+]

Értékelés: Alcatel One Touch 990
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Gondolom a cikkből is kiderül, hogy az Alcatel legújabb androidos telefonja kimondottan kellemesre sikeredett. A külső frissítően hat a sokak által csak tepsimobilként aposztrofált, egy kaptafára készült telefonok tengerében, a színhasználat is a fiatalabb célcsoportnak kedvez. Bár a legtöbb alapfeladat elvégzésére nem kapunk egyedi szoftvert, az extra alkalmazások mennyisége nem rossz, ráadásul a One Touch 990 többnyire hasznos programokkal operál. Persze hibák és hiányosságok is akadnak: a kamera által készített fotók minősége felejthető, a külső hangszóró béna, a videólejátszó igen fapados, a ki- és bekapcsoló gomb kialakításán és elhelyezkedésén is lehetett volna még tornászni. A 600 MHz-es processzor pedig nem egy mai darab, és bár nagyjából kellemes sebességet produkál, azért érezni rajta, hogy a rendszer elviselt volna még pár megahertzet.

A telefon hivatalos ára egyelőre nem ismert, ha minden jól megy, kártyafüggetlenül 44 900 magyar forint kicsengetése után már haza is vihetjük az Alcatel One Touch 990-et, szolgáltatóknál természetesen kedvezőbb konstrukciókban is megkaphatjuk majd a telefont. A nyitóár igen kedvező, cserébe nem tökéletes a telefon, hiányosságokért és gyermekbetegségekért nem kell a szomszédba menni. Ár-érték arányban viszont nagyon ott van, ha valaki most szeretne megismerkedni az Android rendszerrel, és körülbelül ennyit szánna egy telefonra, nem fog rosszul járni az Alcatel modelljével. Plecsni szinten valahol a tetszett és az ajánlott között helyezkedik el; mivel a remek ár-érték arány mellett az együtt töltött idő is kellemes volt, megelőlegezem neki az ajánlottat.

Alcatel One Touch 990

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Alcatel OT-990
Alcatel OT 990 Általános
Technológia GSM / UMTS
Méret 116 x 62,2 x 12,15 milliméter
Tömeg 80 gramm
Színvariációk piros, lila, kék
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262 ezer
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső memória 512 MB RAM / 150 MB ROM
Memória bővíthetősége microSD (SDHC, max. 32 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
UMTS 900 / 2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g, tethering
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van, alkalmazással
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok nincsenek
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek Facebook, Twidroyd, OfficeSuite, Easy Installer, Android Manager, Barcode Scanner, LED zseblámpa, Médiaalbum, Adatkorlátozó, Shazam, Palringo, DRM alkalmazás, TouchPal input
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles,autofókuszos, LED-es villanó
Másodlagos kamera 0,3 megapixeles
Videófelvétel WVGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1300 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő 550 óra
Beszélgetési idő 6 óra
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés