AKAI Glory G1 - látványos fejlődés

Bevezető, tartozékok

Sokan emlékszünk még a videokazettás korszakra, amikor egy rossz beállítás következtében kedvenc filmünkre egy másik műsort vettünk fel. Lassan húsz éve, hogy ez a megoldás a fénykorát érte, mint ahogy az AKAI is, akiket szórakoztató elektronikai termékeikről ismerhettünk. A brand viszont értékes, így azt jelenleg egy kínai gyártó is használja, akik mindenféle elektronikai termékekkel vannak jelen szinte minden áruházban az országban; ezek közös jellemzője az alacsony ár. Van továbbá egy high-end audiotermékekkel foglalkozó üzletág is, de amennyire tudjuk, a két vállalat nem ugyanaz.

AKAI Glory G1
[+]

Az 1929-ben alapított japán brandet birtokló kínai vállalat legújabb készüléke úgy tűnik, hogy sokat fejlődött elődeihez képest. A Glory G1 papíron abszolút korrektnek tűnik, ráadásul a vonzó árról sem kell lemondanunk, úgyhogy (az általunk tesztelt készülékek közül most először) elvileg minden adott lehet a sikerhez.

AKAI Glory G1
[+]

A csomagolás sajnos ezúttal sem sikerült tökéletesre, a specifikációnál Android 4.0.9-et írnak, aminek az a legfőbb ismérve, hogy nem létezik. Maga a doboz egyébként szintén sokat javult a korábbi készülékek házához képest, még mindig nem tökéletesen trendi, de az ember azért szívesebben emeli le a polcról, mint egy sima, fehér színű kartondarabot. A szelencében először természetesen a telefont láthatjuk, alatta pedig a legszükségesebb tartozékok, azaz a headset, adatkábel és a töltőfej lapulnak. Figyelemre méltó, hogy gyárilag kapunk egy második hátlapot és egy bőrtokot is, ez nem csak ebben, de még a prémium kategóriában sem jellemző. A G1 egyébként kétkártyás változatban kapható, méghozzá fekete színben.

Külső

A kerekded formák szépek; valószínűleg e gondolatmenet alapján készülhetett a G1 is, hiszen sehol sem találunk szögletes részekkel. Az eredmény? Jól illeszkedik a kézbe, kellemes lett a telefon fogása. Mivel maga a ház sem nagy, egészen pontosan 123 x 65 x 11 milliméter, ezáltal a kijelző bármely pontját elérjük egy hüvelykujjal. Az anyaghasználat nem lenne vészes, jobbfajta műanyag és üveg váltja egymást, ám az összeszerelési minőségről nem kell példát venni, ellentétes irányba tekergetve a mobil elég erős kopogó és recsegő hangokat hallat.

AKAI Glory G1
[+]

Elölről egész klasszul néz ki a telefon, a képernyőt körbeölelő keret viszonylag vékony. Az alul látható három vezérlőgomb (menü, home, vissza) viszont a kelleténél nagyobb területen helyezkedik el, ám a nagyobb baj inkább az, hogy nincs háttérvilágításuk, vagyis sötétben nehezebb helyzetben leszünk, ha el akarjuk találni őket. Felül láthatjuk a beszédhangszórót, a VGA felbontású előlapi kamerát és az elmulasztott események jelzésére szolgáló LED-et, melynek megléte abszolút örömteli. A 4 hüvelykes kijelző 480 x 800 pixel felbontású (233 ppi), ám sajnos egy gyengébb minőségű TFT-LCD panelt kapott a G1, amiből adódóan a fényerő és a betekintési szög is viszonylag korlátozott.

Kijelző-teszt
Mérés AKAI Glory G1 Samsung Galaxy S4 mini LG Optimus L9 Prestigio 5044 DUO
Fehér fényerő 233 nit 168 nit 332 nit 449 nit
Fekete fényerő 0,46 nit 0 nit 0,4 nit 0,47 nit
Kontrasztarány 1:507 1:1680 1:831 1:976
Színhőmérséklet 8932K 8030K 8700K 10135K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

AKAI Glory G1
[+]

Oldalt egy fémnek látszódó plasztik keret fut körbe, ezzel próbálták, de csak próbálták jobban összefogni a masina vázát. A bekapcsológomb a jobb-, a hangerőszabályzó billentyű pedig a baloldalon kapott helyet. A készülék tetején dughatjuk be a headsetet, alul pedig a microUSB kábel csatlakoztatható.

AKAI Glory G1
[+]

Boldog voltam, hogy a hátlap nem egy lakkozott valami, hanem matt felületű borítás, vagyis az ujjlenyomatokat nem igazán gyűjti, plusz pofásan is néz ki. Alsó részen díszeleg az AKAI felirat, felül pedig egymás mellé szerelve látható a kamera és a LED-es segédfény. A hátlapot csak erősebb körömmel rendelkezők tudják csak leszedni, de így legalább nem is lötyög. A méretes tepsi alatt két normál SIM-foglalat és egy microSD kártyahely is megbújt.

Hardver, szoftverezettség

Belső terén fejlődött a legtöbb az AKAI készüléke, ugyanis ebben a modellben már egy 45 nanométer csíkszélességű, ARMv7 architektúrával rendelkező Qualcomm Snapdragon MSM8225 lapkakészlet található. Ez a chipset öleli fel at 1 GHz-re skálázott, két darab Cortex-A5 maggal rendelkező processzort, az Adreno 203 grafikus gyorsítót és az 512 MB RAM-ot is. A belső tárhely elméletileg 4 GB, de a gyakorlatban csak 2,2 GB érhető el, szóval nagyon is kellett a microSD foglalat, ami 32 GB-os kártyákat is képes fogadni.

Teljesítmény-teszt
Benchmark AKAI Glory G1 Huawei Ascend Y300 ZTE Blade III HTC Desire X
Quadrant Standard 2668 pont 2337 pont 1867 pont 2613 pont
Linpack for Android (single) 43,264 MF. / 1,94 s ? MF. / ? s 25,130 MF. / 3,34 s 44,474 MF. / 1,88 s
Linpack for Android (multi) 71,077 MF. / 2,37 s ? MF. / ? s 22,447 MF. / 7,51 s 75,771 MF. / 2,23 s
Smartbench 2012 Prod. 2218 pont 1921 pont 781 pont 2191 pont
Smartbench 2012 Games 1820 pont 1703 pont 1475 pont 1955 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 7342 pont ? pont ? pont ? pont
Geekbench 3 (single/multi) 250 / 437 pont ? pont ? pont ? pont

A fenti pontszámokból is látszik, hogy a lapkakészlet szerencsére hasonló teljesít, mint az ismertebb gyártók telefonjaiban, az eredmények jobbak, mint a konkurensnek tekinthető készülékeknél. Szerencsére a tényleges sebességgel sincs probléma, az apróbb kizökkenésektől eltekintve egész folyamatos a rendszer működése, gyakorlatilag ez a hardver hibátlanul ellátja az alapfeladatokat. A játékok szerelmeseinek sem kell a aggódniuk, közepes grafikával megáldott game-eket is lazán, akadásmentesen lehet futtatni.

AKAI Glory G1 screen shot AKAI Glory G1 screen shot
Két extra van: az AKAI a cég weboldalát nyitja meg, a Mobo Player pedig egy korrekt videolejátszó

Sajnos a G1 megrekedt az Android 4.0.4-en, vagyis a jégkrémszendvics még mindig visszaköszön nekünk. A felület teljesen gyári, külsőleg semmilyen módosítás nem figyelhető meg. Tesztalanyunk viszont továbbra is kötődik a Samsung másolás trendjéhez; a hangok egy az egyben a dél-koreaiak termékeit idézik, még a sima programindítás vagy billentyűzeten való gépelés hangja is ugyanaz. Az eddig látott AKAI telefonok láttán ez mondjuk nem annyira meglepő (gondoljunk csak a AKAI PHA-5830-ra). Nincs még Google Now, de legalább az alkalmazásokból ki tudunk lépni egy ujjmozdulattal.

AKAI Glory G1 screen shot AKAI Glory G1 screen shot

A Mobo Player az egyetlen szoftver, amit extraként lehet említeni, egy teljesen korrekt videolejátszóról van szó. Ezen felül kizárólag gyári alkalmazásokat találunk a rendszerben, viszont a Google applikációi tekintetében nincs hiány, mindent megkapunk, amit az Ice Cream Sandwich-től elvárhatunk.

Multimédia, kamera

A hátlapon található kamera 5 megapixeles, autofókuszos, LED-es segédfény is tartozik hozzá, mozgóképeket pedig legfeljebb 720p-s felbontásban tud rögzíteni. Ahhoz képest, hogy alacsony árfekvésű masináról esik szó, meglehetősen sok a beállítási lehetőség, hiszen megadhatunk az érzékenységet (ISO), bekapcsolhatjuk az arcfelismerést, válthatunk fókuszmódot, piszkálhatjuk a élességet, a JPEG-tömörítés mértékét, a kontrasztarányt, valamint a szaturációt. A fotók jellegét és az expozíció értékét is megváltoztathatjuk, de fehéregyensúly piszkálása sem maradt el.

AKAI Glory G1
[+]

Sajnos a viszonylag bőséges beállítási repertoár nem menti meg a képminőséget, pedig a fotózás idejére kisütött a nap, ám a G1 nem élt ezzel a mostanság egyre ritkábban kínálkozó lehetőséggel. Az AKAI felvételei nagyon gyengék, a dinamikatartomány csekély, a zajszint döbbenetesen magas, minden elmosódik, a színek rondák és a kromatikus-aberráció a lencsék nagyon gyenge minőségére is enged következtetni. Éjszakai módról nem is nagyon érdemes beszélnünk, a ledes segédfény sem nagy segítség, körülbelül egy méterig tud csak elvilágítani. A videózás is gyenge, a tesztvideón is szétesik a kép, amit itt lehet megcsodálni.

AKAI Glory G1
[+]

A zenelejátszót egy kicsit módosították, vagyis inkább színesítették az AKAI szakemberei, a végeredmény abszolút pofás lett. Alapjáraton előadók, albumok és dalok szerint láthatjuk a muzsikákat, lejátszáskor pedig a borítót, a címet és az előadót csodálhatjuk. Sajnos kimaradt a hangszínszabályzó, van viszont véletlenszerű és ismétléses lejátszás. Kihangosítva a telefon nagyon hangosan szól, a mélyebb tartományok viszont nincsenek nyilván nincsenek erősen jelen. A beszélgetős műsorok rajongói számára jó hír a beépített FM-rádió, mely sztereóban szól, az RDS-t viszont nem támogatja.

AKAI Glory G1 screen shot AKAI Glory G1 screen shot

A videólejátszó leginkább a készülékkel rögzített kisfilmek lejátszására ajánlott, a Full HD felbontással már sajnos nem tud megbirkózni a hardver, hiába van egy korrekt lejátszószoftverünk.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Sok információt nem közölt a gyártó az adatkommunikációs képességekről, ám az biztos, hogy a belül megbújt egy 802.11/b/n szabványtámogatással rendelkező, internetmegosztásra is képes WiFi modul, valamint egy Bluetooth chip is, melynek verziója nem ismert, de nem valószínűsítenénk a 4.0-t. Mobilnet használata esetén 7,2 Mbps-os letöltési és 5,76 Mbps-os feltöltési sebesség engedélyezett. GPS van, kicsit lassan, de megbízhatóan pozicionál. A hangminőséggel nincs gond telefonálás közben nincs nagy gond, az viszont kár, hogy a készülék nem dual active, csak dual standby, azaz a két SIM-kártyát nem tudjuk összeengedni egy konferenciabeszélgetésre, ha az egyiken telefonálunk, a másik nem elérhető.

AKAI Glory G1 screen shot AKAI Glory G1 screen shot

A böngésző ellátja a szükséges feladatokat, ráadásul az Ice Cream Sandwich-nek hála még a Flash is hivatalosan támogatott, de az efféle tartalom nyilván megizzasztja a hardvert. A szöveget már előre automatikusan betördeli a szoftver, de ha még mindig nagyítani szeretnénk, akkor ezt akár a kétujjas mozdulattal is megtehetjük.

AKAI Glory G1
[+]
AKAI Glory G1 vs. Sony Xperia Z

Értékelés: AKAI Glory G1
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 6 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Az akkumulátor 1800 mAh-s kapacitása nagyjából egy munkanapot bír ki abban az esetben, ha telefonálunk és az internetes szolgáltatásokat is igénybe vesszük.. A két SIM használata tud igazán beleharapni az energiaforrásba, a WiFi-n keresztül történő netezés nem merít olyan veszélyes mértékben.

Az AKAI Glory G1 az eddigi legjobb a gyártó eddig nálunk járt készülékei közül, egyértelműen látszik a fejlődés. Tesztkészülékünk ára jelenleg 30 ezer forint, méghozzá gyárilag független kivitelezésben, amiért egy elfogadható minőségű hardvert, szép dizájnt és két SIM-foglalatot kapunk. A kijelző és a kamera tekinthető a gyenge pontoknak, előbbinél példát lehet venni az Huawei Ascend Y300-ról, mely Domino kártyával ugyanennyiért vihető haza, de függetlenül 10-12 ezer forinttal drágább. A G1 esetében tehát az olcsóságnak ára van, most az említett részek jelentik ezt. Ettől függetlenül a készüléknek van esélye sikereket elérni a saját ligájában, mivel a formaterv tényleg rendben van és nagyon semmi sem gagyi rajta. Ennyi pénzért egyértelműen tetszett, örülünk a fejlődésnek!

AKAI Glory G1

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

AKAI Glory G1
AKAI Glory G1 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 123 x 65 x 11 milliméter
Tömeg 123 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál (dual SIM)
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (240 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8225
Processzor típusa 1 GHz-es kétmagos Cortex-A5
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 203
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Mobo Player, FM Radio
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz, LED segédfény
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1800 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • AKAI

Azóta történt

  • AKAI Glory L1 - csak úgy néz ki

    Újabb AKAI telefon, újabb Samsung utánérzés. És még csak azt sem lehet mondani, hogy olyan nagyon olcsó lenne, miközben több sebből vérzik.

Előzmények

  • HTC Desire 500 - vágyakozni szabad

    A tajvani gyártó egy újabb középkategóriás eszközzel rukkolt elő, szép formaterv és a legújabb Sense 5 felület jellemzi, ráadásul a sebesség is rendben van.

  • ZTE Grand X2 In - duplán Intelligens

    A kínai gyártó rálépett az Intel gázpedáljára, és készülékébe egy kétmagos, nagyon gyors Atom processzort épített, ráadásul még a kijelző is kiválóra sikeredett.

  • AKAI PHA-5830 - nagyságrendi eltérés

    Az előzőleg kipróbált AKAI mobil után nem sok bizalmam volt a nagyobb testvérben, de kellemesen csalódtam. A formaterv viszont igen komoly nyúlás.

  • AKAI PHA-3850 - inkább vegyél kazettát

    Ez most komoly így 2013 derekán? Igen, az. Jó, mert viccnek kicsit durva lenne. 256MB RAM, döglődő rendszer, rettenetes kijelző, soroljam még?

Hirdetés