A Blackberry rendszer

BES, a rendszer lelke

A Blackberry elsősorban cégek, nagyvállalatok számára hasznos. Egy olyan rendszerről van szó, amely lehetővé teszi, hogy az irodából kilépve is utánunk érkezzenek a céges leveleink, azokra válaszolhassunk, és még a naptárunkat is online szinkronizáljuk. Ez így nem hangzik túl nagy durranásnak, de ha mélyebbre ásunk, akkor kiderül, hogy a rendszert gyártó kanadai RIM gyakorlatilag mindenre gondolt, és egy olyan eszközt ad a vásárlók kezébe, amellyel gyakorlatilag idő- és forint-milliókat spórolhatnak meg. A Blackberry rendszer lelke a céges informatikai hálózatba telepített szerver, amely a Blackberry Enterprise Server nevet kapta. Ezt röviden BES-nek nevezik, a cikk további részében így fogunk rá hivatkozni. Első lépésként a BES-t fel kell telepíteni egy közepesen erős, a céges hálózatba kötött gépre. A BES kétféle levelezőrendszert ismer, a Microsoft Exchange és a Lotus Domino az a két legelterjedtebb vállalati e-mail szerver, amelyekkel kommunikálni tud a Blackberry szerver. Tegyük fel, hogy zökkenőmentesen bekerült a domainbe a BES, kommunikál mondjuk a céges Exchange-dzsel is MAPI kapcsolaton keresztül, és kilát az internetre is a tűzfalon át.

Most lépnek képbe a készülékek. A RIM által gyártott Blackberry telefonok saját oprendszert futtatnak, melyet nem meglepő módon Blackberry OS-nek hívnak. Nemrég mutatták be a készülékek új generációját, de a cikk írásának időpontjában még csak Nyugat-Európában kezdték meg a 7100 forgalmazását. Itthon általában a 7200-as széria fut, amely leginkább egy Palmra emlékeztet, hiszen nagy kijelzővel és QWERTY billentyűzettel áldották meg a tervezők. Használatba vétel előtt minden készüléket össze kell ismertetni a BES-sel. Ekkor generálódik egy közös kulcs, amit csak a BES és csak az az egy adott Blackberry készülék ismer. Ezen kulcs alapján titkosítják és fejtik majd vissza az adatokat, jelenleg a 3DES titkosítási algoritmust használva. Ha ez megtörténik, és a SIM kártyán is adott az operátor részéről a szolgáltatás, akkor elvileg nem menekülhetünk többé céges leveleink elől. A rendszer működése viszonylag egyszerű. A levél megjön az Exchange vagy a Domino szerverre, amellyel kapcsolatban áll a BES. A BES leszipkázza onnan a levél másolatát, és az internetet használva továbbítja azt a mobilszolgáltatónak, aki GPRS hálózaton keresztül továbbítja a készülékre. Visszafele ugyanez, csak fordítva. A Blackberry telefonok folyamatos TCP kapcsolatban állnak a szerverrel, aminek így egyből leszedik a levelet, ha érkezik. A dolog szépsége az azonnali szinkronizációban rejlik.

Nézzünk egy példát! Kis Pista, a Pistacég dolgozója vicces leveleket küld körbe a céges hálózaton, amely Word csatolmányt is tartalmaz. Kovács Géza épp házon kívül van, de a Blackberry készülékére megérkezik a levél. Amint megnyitja a levelet, az olvasott státuszba kerül, ha tehát Géza másnap bemegy dolgozni, akkor a benti gépén olvasottnak fogja látni. Géza szereti Pista poénjait, ezért megnyitja a dokumentumot, ám észreveszi hogy vallási vicc van benne, ami őt idegesíti. A Blackberry rendszer nagyon gazdaságosan bánik az adatmennyiséggel, a leveleknek, csatolmányoknak mindig csak akkora részét küldi le, amely elfér a kijelzőn (2KB), és ha felhasználó lentebb görgeti a szöveget, a BES pumpálja a további 2KB-os kis csomagokat. Géza ezért mindösse 2KB-os adatforgalmat generált azzal, hogy megnyitotta a csatolt fájlt, majd be is csukta. Géza tudja, hogy a cég legjobb nője, Noémi vevő az ilyen poénokra, és biztos nem kapta meg Pistától ezt a levelet, ezért továbbítja neki. Ilyenkor nem megy vissza a teljes levél a BES-re és onnan ki Noémihez, hanem csak a parancs Géza készülékéről, amit a BES továbbít a céges levelező szervernek. Újabb adatforgalom spórolás. Mindezek után Géza elégedetten törli Pista csatolmányos levelét, amely azt fogja jelenteni, hogy ha másnap bemegy dolgozni, akkor már nem lesz a postafiókjában ez az e-mail, hanem lehet, hogy Noémi randira hívó levelét olvashatja. Ha nem kapcsolja ki a Blackberry készüléket, akkor még munkába menetel előtt megtörténhet ez.

Készülékek

A 7200-es széria inkább nevezhető céleszköznek, mint telefonnak. A készülék híján van mindazoknak a képességeknek, amelyek manapság egy mobiltelefont népszerűvé tudnak tenni. Nincs benne kamera, MMS, Bluetooth, vagy polifonikus csengőhang. A kijelző is inkább fakó, mint fényes, ám minden fényviszonyok közepette jól olvasható. A telefonhoz járó műanyag tok pedig övre csiptethető, és amint a Blackberry készüléket belecsúsztatja a felhasználó, rögtön ki is kapcsol mindennemű világítás. Ezzel rengeteg energiát spórol meg a készülék, és egy feltöltéssel, aktív használat mellett akár egy hetet is kibír. Ebben a szériában még csatolmánykezelés sincsen, a készülék csak a txt formátumot ismeri, ezért csatolmányos levél esetén a szerver a doc, pdf, ppt, xls, rtf formátumú fájlokat txt-vé alakítva küldi le.

A nemrég bemutatott 7100-ás széria már mindenben felveszi a versenyt a hagyományos telefonokkal. Kecsesebb is lett, hiszen teljesen újszerű klaviatúrát pakoltak a kijelző alá. Egy gombhoz a QWERTY elrendezést használva két billentyű tartozik. A RIM állítása szerint a direkt ehhez a megoldáshoz fejlesztett TrueType szoftver segítségével észre sem vehető a különbség. Kérdés, hogy a magyar nyelvvel vajon hogy fog boldogulni. A RIM más úton is elindult. A Blackberry licenszét eladta többek között a Siemensnek, a Microsoftnak és a Symbiannak is. A Siemens már piacra is dobta első, Blackberryként is működő telefonját, az SK65-öt, és a közeli jövőben várható, hogy a mobil oprendszerek piacán világelső Symbian alá is kijön az első Blackberry emulátor. Miután operációs rendszert futtatnak maguk a készülékek is, ezért nem meglepő, hogy telepíthetőek programok is rájuk. Az eszköz Java képes is, ezen a nyelven írodott alkalmazásokat is képes értelmezni. Ám biztonsági okok miatt csak és kizárólag olyan szoftverek telepítése lehetséges, amelyeket a RIM ellenőrzött. Ez viszont azt is jelenti, hogy az alkalmazások esetenként igen borsos áron érhetőek csak el, ám nem árt figyelembe venni, hogy olyan programok is íródtak Blackberry eszközökre, ami ritkaságszámba megy a mobiltelefonok világában. Ilyen például a távoli bejelentkezést lehetővé tevő SSH.

A fejlődés nem áll meg, a RIM várhatóan még az idén új verziószámú szervert is piacra dob, és most, hogy már a készülékek is felnőttek arra a szintre, amit egy mobiltól elvárunk, nem lennék meglepve, ha hamarosan a nagy multik, akik megengedhetik maguknak, középvezetői szintig céges telefonként Blackberryt adnának a dolgozóknak.


Hirdetés