Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • emiki6

    veterán

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • emiki6

    veterán

    válasz emiki6 #15699 üzenetére

    Nemrég találtam: Muscle upot erősítő gyakorlat, ami akár ajtókeretes huzirúdon is végezhető: [link]
    Olyan, mint egy robbanékony húzódzkodás, így 1 sorozatban max 5 ismétlés javasolt, cél minél magasabbra húzni magad a rúd letolása által.


    Azóta beletettem 7x 5x4-5 ismétlést és egyértelműen látszik az eredmény, könnyebbé vált a muscle up. Jobb gyakorlatnak érzem, mint a robbanékony/magas húzódkodást.

    Ha valakit érdekel, pár gondolat (gyakorlat, elmélet, alkalmazás):
    - Ez egy inga szerű gyakorlat. Kicsit előrelendülsz teljesen nyújtva, a visszaúton pedig olyan magasra fel"tolod" magad, amennyire csak tudod.
    - Mikor csinálod legyél fókuszált, minden akaraterőd tedd bele a gyakorlatba, a teljes erődet egy pillanatba. A robbanékonyság nem sima erőfejlesztés, olyan idegrendszeri fejlesztés, ahol azt tanulod, hogy egyszerre megfeszítsd az összes izomrostodat. Ha nem akarod eléggé, akkor csak pazarlod az időt. Hiába nem jutsz magasabbra, ha jobban akarod, de az eredmény jobb lesz hosszútávon: nem a magasság számít, hanem az erőfeszítés mértéke (a tudomány ezt mondja).
    - Ugye max 5 ismétlés / sorozat, ami azért kell, mert a kreatin-foszfát rendszer használjuk, ami ennyi vagy kevesebb ismétlést tud ellátni (nyilván ha szedsz kreatint, akkor több fog menni, 5 körül, ha nem szedsz és vegán vagy, akkor kevesebb). A krea-foszfát rendszer regenerálása lassabb, ezért a sorozatok között hosszabb, pl 5 perc pihenő javasolt. A jobb állóképesség gyorsabban regenerálja.
    - Nem csak a krea rendszeren múlik a dolog, hanem a szellemi állapoton is. Ha 3-4 ismétlés után elveszted a figyelmed, akkor felesleges tovább csinálni. Ha 5+ perc kell, hogy fejben regenerálódj, akkor pihenj többet. A zavaró tényezőket, melyek elviszik a figyelmedet zárd ki.
    - Mivel idegrendszeri edzés és gyakorlás, ezért érdemes az edzés legelejére tenni, amikor még frissebb vagy. Minél többet és minél gyakrabban gyakorlod annál jobb. Nem nagy izomcsoportok dolgoznak, ezért minden nap is csinálhatod. GTG is jó erre, pl naponta, 1-2 óránként 3-5 ismétlés, a nap folyamán elosztva.
    - Lehet olyat is csinálni, hogy egyszerre csak 2-3-at csinálsz és kevesebbet pihensz a sorozatok között, több sorozatot csinálsz.

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • aleister

    veterán

    Skacok, valaki el tudja magyarázni, hogy miért könnyebb a másfél kezes húzódzkodás, mint az egy kezes?
    Oké, hogy ha a segítő kézzel ráfogok a "fő" kéz csuklójára, akkor stabilabb lesz az a tartás, de ettől a teljes testsúlyt még ugyanúgy a "fő" kéz bicepsze fogja egyedül felhúzni.

    80 kiló fölött vagyok picivel. Másfél kezes húzódzkodásból megy kb 4-5 szériában. Tegnap a barátnőm rákapaszkodott a hátamra (60 kg). Esélyem nem volt egyetlen ismétlésre sem. Kb, ha félig fel tudtam húzni magam.

    emiki6:
    Köszi! Épp most gondolkoztam rajta, hogy idén kitűzöm célul a muscle up-ot. Eddig én is két részletben edzettem rá, ahogy a videóban is van (a rossz módszer :) ). Na majd kipróbálom ezt a módszert.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

  • emiki6

    veterán

    válasz aleister #15703 üzenetére

    de ettől a teljes testsúlyt még ugyanúgy a "fő" kéz bicepsze fogja egyedül felhúzni.

    Ez nem igaz. Majdnem olyan, mint egy szűk fogású chinup, csak a teljes súly a fő kéz fogását terheli. Ha a másik kézzel fogod, akkor a másik kar és hát is sokat húz, talán valamivel kevesebbet, mint a fő oldal, de 40%-ot simán rásegít (hacsak nem szabályzod le a segítséget tudatosan).
    Az egykezes huzi erőben annak felel meg kb, hogy a testsúlyod 75%-át magadrakötve tudsz csinálni egy huzit. Zsolt szerint 66%-ot magadra kötve mennie kell egynek és meg kell tudj csinálni szabadon 24-et, hogy hamar elérhesd az egykezest. De közben ismerek olyat, akinek megy az egykezes és csak 15 huzit tud, szóval... Mindenesetre a sima huzi sem erőben, sem technikailag nem fog közelebb vinni, csak erő-állóképességileg, a súllyal terhelt meg csak erőben.

    Érdekes amúgy, hogy említed, pont tegnap döntöttem úgy, hogy elkezdem gyakorolni az alkarfogásos huzit. Még évekkel ezelőtt láttam Magnus Midtbo-tól, de akkor azt hittem, hogy ez nem jó módszer, csak tehetséges volt és azért vált be neki, de azóta arra jutottam, hogy az egykezeshez technikailag eléggé közel van és valószínű az egyik legjobb megközelítés és csak rúd kell hozzá. A hybrid calisthenics csinált is egy videót hasonló, de kicsit más progresszióról: [link]

    Nekem 6-6-5 ment úgy, hogy sorozaton belül az ismétlések között letehettem a lábam, hogy újrafoghassam a fogást.
    Huzinál az 5-10 ismétlés / sorozat egy jó tartomány erő és izomfejlesztésre, így olyan progresszióval fogok edzeni, ami ezen tartományon belül van. A sima csukló alatt fogottat fogom csinálni 1-2 hónapig, heti 2-3x, oldalanként 3 sorozattal.
    Aztán majd lépkedek feljebb, de az egykezeshez közelítve majd kell trükközni azért.

    Egy dolog biztos, ha zsíros a kéz, akkor jobban csúszik a fogás és ha ráfogsz az alkarodra, akkor "összezsírozod" a kezed, így edzés, vagy edzés közben a huzi előtt érdemes szappanos vízzel lemosni az alkart és a tenyeret, hogy ne csússzon a fogás. És/vagy magnézia (bár nem szeretem a ziát, mert jobban izzad a tenyerem, ha rendszeresen használom, azaz függővé tesz. :D)

    Itt egy kis motiváció az egykezeshez: [link]

    [ Szerkesztve ]

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • aleister

    veterán

    válasz emiki6 #15704 üzenetére

    Ez a Magnus nem ember. :)
    34 másodpercig csimpizett egy kézzel. :Y
    Nálunk ez pont az egyik szám a fizika felmérőn. A korosztályomban tán 40 mp a kiváló. A saját hülyeségemből adódóan mindig a 20 évesek szintjét lövöm be. Szóval két kézzel megy az 1 perc statikus tartás, de ez az egy kezes arányaiban sokkal több lenne átszámítva.
    Félelmetes az alak.

    Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

  • aleister

    veterán

    A tegnapi linkek egyikéről jutottam el ehhez a videóhoz.
    Nagyon jó kis összefoglalás a sima és a fordított fogású húzódzkodás összehasonlításához.

    Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

  • emiki6

    veterán

    válasz aleister #15706 üzenetére

    Erről jut eszembe, akit érdekel behatóan az egykezes huzi, annak ajánlom a következő tanulmányt:
    The Problem with One Arm Pull Up
    Azért hívom tanulmánynak, mert 77 perc, kielemzi a gyakorlatot, a mechanikát, nagyon elmélyed benne, rendkívül érdekes. Pl összehasonlítja az egykezes chin up-ot és pull up-ot rúdon és gyűrűn.
    A csatorna egyéb videóit is nagy szeretettel ajánlom, mert kétséget kizáróan a legjobb cali információforrás.

    Ezen kívül amúgy meg Geek climber az, aki tudományos szemmel, kritikusan vizsgálja még a gyakorlatokat. Olyan egyedi dolgokat ismert fel, mint pl hogy:
    - A zászló előfeltétele az egykezes kézállás (falnál) és az egykezes aktív függés.
    - Ne edz egykezes huzit negatívokkal, mert technikailag nem fejleszt eleget.
    - Ha rövid a karod és kicsi a felsőtested tömege, akkor sokkal nehezebb a front lever (ilyenkor a súlymellény könnyebbé teszi).
    - Az egykezes huzis videóiban is vannak jó technikai tippek.

    [ Szerkesztve ]

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • emiki6

    veterán

    Írtam az Ares nevű gyakorlatról: [link]

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • emiki6

    veterán

    Discordon egy arcot rábeszéltem, hogy szedje össze a fogásfajtákat, fogásmódokat, mert nem igazán lettek még ezek összegyűjtve, itt a video: [link]

    Kiderült, hogy amit korábban betettem videót #15701 "Gyűrű muscle up fordított fogással", az valójában cripta grip, azaz kripta fogás. Olyan, mint a hamis fogás, csak nem a 4 ujj és azok tenyérrésze kerül a szer fölé, hanem a hüvelykujj és annak tenyérrésze. Azért érdekes ez, mert egyrészt nehezebb, másrészt ez inkább a hüvelykujj felöli csuklóhajlítót terheli, míg a hamis fogás a kisujj felülit.

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • brownus

    veterán

    Volt már olyan has, oldalhasizom izomláz, fájdalmatok, hogy nagyobb levegő vétel is nehezebben ment?
    K.rva szar érzés..
    Vagy ez rekesz izom lenne? Az alsó részén?

    Adjatok tippet mit szedjek/egyek/ igyak, hogy gyorsabb legyen az izmok regenerálódása. A test alaphelyzetbe állása. Valami hiányzik....

    Pedig eleget és jókat alszom mostanában. Sztem. Megvan a heti vitamin bevitel is, minden más is, olajjal, magvak, stb... Cl, Mg, kollagén (hal) , stb....

    Valszeg ha elmennék csontkovácshoz és masszőrhöz az sokat segítene.

    Esztergom - Dorog környékén nem ismerek jó masszőrt.

    [ Szerkesztve ]

  • aleister

    veterán

    válasz brownus #15710 üzenetére

    A glutamin jó lehet a regeneráció felgyorsítására.
    Viszont, ha ez ilyen krónikus jellegű nálad, akkor lehet, hogy túledzésről van szó.

    Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

  • emiki6

    veterán

    Akinek van gyűrűje, annak ajánlom figyelmébe a fordított fogásos tolódzkodást: [link]
    A fogás trükkös, érdemes olyan pontot keresni, ami még nem fáj, de nem is túl stabil ahhoz, hogy ne legyen kihívás megtartani.

    Egyetlen tricepsz gyakorlatnál nem éreztem még úgy a tricepszem mint itt, szóval új kedvenc. És az alkar néhány kevésbé edzett izmát is edzi.

    Sima gyűrűn tolódzkodásnál talán 2-4x nehezebbnek érződik.

    Célom vele a cripta grip ring muscle up [link]
    Össz két embernél láttam ezt a fogást gyűrűn: [link] [link] [link]

    A gimbarrosok orientációtól függően aqua és crypta fogásként hivatkoznak rá, de ők gyűrűt nem használnak. Gimbarr fogásfajták. Gyűrűnél az, hogy merre áll a fogás nem számít, én a magam részéről fordított hamis fogásnak hívnám, de egyszerűség kedvéért jó a cripta.

    brownus: nekem csak légmellem volt eddig, de az többször is. Szerencsére minding elmúlt.

    [ Szerkesztve ]

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • aleister

    veterán

    válasz emiki6 #15712 üzenetére

    Nekem sajna augusztus 15 óta hanyagolnom kell az edzést. Biciklivel volt egy csúnya bukásom terepen, és a bal vállam kicsit kiszakadt a helyéről. Az első műtét után elmozdult a fém, a második jól sikerült, de most megint nem az igazi, szóval lehet, hogy hamarosan jön a harmadik. :(( :W

    No de a lényeg, hogy pont jó lesz majd az újrakezdéshez a fegyencedzés, mert fokozatosan terhel fekvőnél, húzódzkodásnál. Persze jobban örültem volna neki, ha helyette tovább fejlődhettem volna SW-ben.

    Eladó ÚJ Adata DDR4 2 GB so-dimm ram QNAP vagy Synology NAS-ba.

  • emiki6

    veterán

    válasz aleister #15713 üzenetére

    Így megsérülni nagyon szar lehet, szerencsére nekem még nem volt törésem szakadásom, de láttam másoknál, hogy egy apró hiba és nagy árat kell fizetni. Gyászold meg ami oda lett és kezdd újra tiszta lappal, ha már jól vagy! Fozoiterápia, gyógytorna és nyugdíjas edzés felsőtestre, aztán majd fokozatosan egyre több. Nem veszik oda minden azért szerencsére.

    Nálam fél év kimaradt, mert valami szar volt a hónaljamnál, vagy a rotátorommal, vagy a tricepsz hosszú fejével (nem megsérültem, hanem valamitől kialakult)... Nemrég kezdtem újra: bolgár guggolás súllyal, az említett tolódzkodás meg huzi van most.
    Érdekes, hogy a hamis fogás nem gyengült le nagyon, egy full gyűrű muscle up még mindig megy anélkül, hogy kiesnék a false gripből, szóval hosszú idő kifejleszteni, de egész jól megmarad.

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • emiki6

    veterán

    A legfurcsább visszafejlődés a részemről idegrendszeri. Az "effort"-öt, "exertion"-t nem tudom legenerálni. Nincs meg a mentális, idegrendszeri erő, hogy még pár ismétlést csináljak, illetve x mennyiségű erőkifejtés után kimerülök és képtelenné válok nehéz dolgokat csinálni.

    Ez régebben is jelen volt, ezért is álltam át napi edzésre, mert a napi erőkifejtésigény csökkent és ha minden nap edzek, akkor felgyúródik ez a mentális erő, de ha kihagyok mondjuk egy hetet, akkor nagymértékben visszaesik. 1-2 nap nem edzés is érezhető visszaesést hoz.

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • Melorin

    addikt

    válasz Melorin #15115 üzenetére

    Még mindig aktuális a kérdésem és a problémám :D
    Létezik valami tervező, hogy egy hetem hogy nézzen ki kb? Nyílván az ismétlések számát magamnak kell belőni ahhoz képest, hogy hogy tartok, de még arra sem vagyok képes, hogy kitaláljam melyik nap mit csináljak :(((
    Ha lenne valami tervező, beírnám a naptárba, aztán igyekeznék tartani az iramot valahogy.

  • Melorin

    addikt

    válasz M3aN #15717 üzenetére

    Nekem az kínai. Mármint kérdezi, hogy mit akarok csinálni. Ahogy nézem, a fegyencedzéshez legközelebbi edzés típus az a: Bodybuilding/Start/Body Weight. Ezen belül 3 edzésterv van:
    - 6 weeks to a flat stomach
    - First HIIT
    - Slim & trim
    Mi van? Ezek mi a fenék?
    Miért kell ennek ennyire bonyolultnak lennie?

  • -Solt-

    veterán

    Urak,

    Kicsit off, de esetleg van valakinek tapasztalata összecsukható séta/futópadokkal?

    www.smart-bus.hu

  • zoltannemes

    újonc

    Physicist03 — nekem az egyik teniszedző barátom azt mondta, hogy gyakorlatok között mindig dinamikusan érdemes nyújtani, tehát rövid rugózó mozdulatokkal (óvatosan), míg az edzés végén statikusan (hosszan, fájdalmasan, lassan, mozgás nélkül).

    Az én kérdésem: egyre inkább érdekel az otthoni edzés, több cikket is olvasgattam a témában, de szerintetek mi az az eszköz, ami nélkülözhetetlen és be kell szerezni, még ha szabadsúlyosan is edzünk főleg?

  • perempe

    addikt

    Mi legyen a következő cél, ha megy már 10 chin-up? Pár napja próbáltam, összejött annyi. Széles húzódzkodásból 7 megy. A húzódzkodás tetszik igazán, mellé tolódzkodni szoktam vagy fekvőtámasz sorozatokat csinálok, előbbiből 17-ig szoktam eljutni, utóbbiból 20-ig. 5kg-os hátizsákkal 2 hónapja próbáltam a tolódzkodást (10 ismétlés) és húzódzkodást (4), 72 kg vagyok, egy hónapja múltam 45.

    Az 5-3-1 Forever-ben vannak 10 perces standardok (a 33. oldalon): 100 fekvőtámasz, 75 tolódzkodás, 50 húzódzkodás, 50 lábemelés függeszkedésben. Törekedjek ezekre?

    Beszéltem emberrel a helyi kondiparkban, aki meg tud csinálni két 10-es sorozatot húzódzkodásból, ő már csak tartani akarja azt a szintet, nem akar fejlődni, nehéz is lenne. Tartok a nehezebb variációktól (archer, egykezes). Mindig fejlődök, de nem tudok már minden héten egy ismétléssel többet megcsinálni.

    * Brahms: 4. szimfónia *

  • perempe

    addikt

    Tegnap Müpa és Puskás között 1V-n 30 húzódzkodás fordított fogással, jó vagyok.

    * Brahms: 4. szimfónia *

  • Pocee

    senior tag

    válasz perempe #15724 üzenetére

    Fejezd be...
    Főleg a hazudozást.
    A gyúrós topicban már elérted hogy nem is válaszolnak mert tudják hogy csak levegő pazarlás Veled beszélgetni.
    Most hogy ott nem fut a szekér átjöttél ide hátha valakibe belekapaszkodhatsz mert elsőre még elhiszi hogy igazat beszélsz.
    Tegyél fel videót arról a 30 fordított felhúzásról kérlek és utána keress követőket.

    Mr.Brightside

  • perempe

    addikt

    válasz Pocee #15725 üzenetére

    Elsőre csak 9 sikerült, utána 6, 6, 5, 4. Valami ehhez hasonlót kell elképzelni, csak nekem még nem mennének ezek a nehezítések, illetve nem megyek el ilyen irányba.

    Ez nem nagy szám, akik parkba járnak, általában 2-3 ismétléssel jobbak.

    [ Szerkesztve ]

    * Brahms: 4. szimfónia *

  • emiki6

    veterán

    válasz perempe #15723 üzenetére

    Huzi ism szám növelésre:
    - innen egy protokol: percenként 1 sorozat húzódzkodás 10 percen át, a maximumod 40%-ával. Azt írtad 10 volt a max, szóval percenként 4. Valahány edzésenként, fokozatosan hozzá lehet adogatni ismetléseket, pl 5 percig 5-ök, 5 percig 4-ek, idővel mégtöbb.
    - súly. Húzódzkodj súllyal.

    Vannak még módszerek, elvek, de a több információ nem biztos, hogy hasznos.

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • emiki6

    veterán

    válasz emiki6 #15728 üzenetére

    Jó, hogy eszembejutott ez a protokol, csináltam is cliffhanger huziból oldalankánt 9x4 meg 1x3-at, ami 78 db 20 p alatt.

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • perempe

    addikt

    A Fegyencedzés angol változata van meg, a 7. szintnél (uneven) hagytam abba a fekvőtámaszokat, nehezen csináltam meg 2*20-at. Ilyen díszdobozt használtam labda helyett, szerintem sérülésveszély nem állt fenn; ami volt benne, azt elajándékoztam. Jó lenne foglalkozni a témával most, hogy húzódzkodásban már elmegy szinten vagyok.

    Közben megtaláltam itt: felemás fekvőtámasz labdával.

    Lenne értelme tovább nehezíteni? Elmenjek archer vagy más irányba? Tartok a sérülésektől, a NY-i YouTube videókban is a legegyszerűbb változatokat csinálják. Húzódzkodásban is tartok az archer-től, csak a kommandóst próbáltam.

    Ha lenne kedve valakinek együtt edzeni, csatlakozhatok Egerből.

    * Brahms: 4. szimfónia *

  • itouchfan

    senior tag

    Sziasztok!

    Szeretném plusz súllyal nehezíteni az edzéseim, gondolkoztam öv + súly vagy súlymellény között, de azt gondolom utóbbira fog esni a választásom a könnyebb hordozhatóság (sokszor bringával vagy gyalog megyek ki a parkba) miatt. 15-20 kg közöttit szeretnék, van valami ajánlott darab? Az alábbiakon [link] vagy [link] gondolkodtam, lehet különbség? A 6*3 kg-os variálhatóság tetszik, de félek, hogy az kevésbé minőségi :F Szóval bármilyen tapasztalatot szívesen fogadok. :R

    „Elvetsz egy cselekvést, és egy szokást aratsz. Elvetsz egy szokást, és egy jellemet aratsz. Elvetsz egy jellemet, és amit aratsz, az a sorsod.”

  • emiki6

    veterán

    válasz itouchfan #15731 üzenetére

    Nem hiszem, hogy sok tapasztalat lenne itt. Nekem xtrain van, bár abból az újabbat venném már, a régebbiből nagyon hiányzik nekem a párnázottság.
    Nekem túl nagy macera ki be rakosgatni a súlyokat a mellénybe, egyszerűbb venni egy 5, egy 10 és egy 20 kilósat és azt vinni ami épp kell.

    Amúgy 20 kiló nagyon nehéz, ameddig rajtad van folyamatosan fáraszt, bár tuti meg lehet szokni. Azért azt parkba kivinni már-már edzés értékű.

    Illetve tudom még ajánlani a bokasúlyt a gorillasportnál vettem egy pár 4 kilósat, azzal egyből 8 kilót rá tudok pattintani a bokámra. De az egy pár 2 kilós is jó cucc (az egy kilósoknak már nem sok értelmét találtam).
    Szerintem jobb bokára tenni 8 kilót +10kg mellény, mint 18 kg mellény. Nameg a bokasúlyhoz 20kg mellény is felvehető.

    Én a mellényt igazából csak otthon, bolgár guggolás nehezítésére szoktam használni.

    A súlyöv + súly inkább konditerembe, home gymbe jó. Streetliftingre azt szokas használni, nem testsúlyokat. Bár Matteo csinált 16 kilós bokasúlyokat :D [0:13]

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • perempe

    addikt

    Milyen kiegészítő gyakorlatokat ajánlotok a könyvhöz?

    Pár hónapja voltam MEAFC kosáron, a Vasas játékosa csinált pár egylábas csípőemelést. Valószínűleg nem összevissza edzegetnek; mivel nagyon korán érkeztem, beszéltem angolul az erőnléti edzőjükkel. Utólag tudom, hogy Obrenovic, egy szerb gyerek. Gym vs Calisthenics - Alternative Exercises, itt is szerepel ez a gyakorlat.

    Rúdon inverted deadlift, ha érdemesnek találjátok, gyakorolni fogom.
    -----
    Fegyencedzésről egy volt elítélt (Jesse Pawlak)

    * Brahms: 4. szimfónia *

  • Optik

    friss újonc

    Sziasztok,

    Látom kevésbé vagytok aktívak az utóbbi időszakban, én azonban mégis ide írnék/tennék fel kérdéseket a saját testsúlyos edzéssel kapcsolatosan.
    Kb. a 2012 – es évtől már többször is végigolvastam a hozzászólásaitokat, tapasztalatokat, tippeket, módszereket, mivel jómagam is a street workout/callisthenics edzésmódszerrel barátkozom az utóbbi években.
    Szemmel láthatóan, a régebbi időszakban egy bizonyos „ kolosanyi” felhasználó/kommentelő adott nagyon sok hasznos tippet, mivel sok gyakorlati és elméleti tapasztalattal rendelkezett erről a témáról. Az utóbbi időszakban meg „emiki6” írt le hasznos tanácsokat, tartava a lelket még ebben a topic-ban.
    Én arra lennék kíváncsi, hogy aki még itt van ezen az oldalon és csak és kizárólag a sját testsúlyos edzés mellett kötelezte el magát, az milyen utat járt be? Honnan kezdte és milyen eredményeket tudhat a magáénak? Milyen gyakoriak voltak a sérülések? Mi szolgáltatott alapot, hogy elkezdjétek ezt a fajta edzésmódszert?
    Sok évvel ezelőtt végeztem súlyzós edzést, majd a Covid időszakában odahaza kezdtem el edzeni, és szép lassan magam mögött hagytam a súlyokat, meg úgy tuttó komplettó azt a világot.Sokkalta természetesebbnek, életszerűbbnek és egészségesebbnek ítélem meg a saját testsúlyos edzést és amit összességében képvisel.Itt jelezném, egyik sporttal sincs semmi problémám, de mindenki maga dönti el, mi mellett hajlandó elköteleznie magát és miben szeretne eredményes lenni.
    Tudok a Meztelen harcosról, a Fegyencekről, edzettem is az elméleteik szerint és aztán puff.. pár hónappal ezelőtt belefutottam Gödrösi Ádám you tube videóiba, ami óriási hatással volt rám, a legújabb könyve is meg van, és Ő valóban egy másik dimenzióban mutatja be a saját testsúlyos edzés miben létét. Itt az oldalon nem nagyon emlegettétek a műveit illetve az edzésfilozófiáját, amit valahol nem értek, viszont a Fegyenc még nem is oly rég ismét szóba került. A kettő elméletrendszer között azért mondanom sem kell, hogy ég és föld a külömbség.
    Ami kicsit zavart kelt a fejemben, hogy Ádám elmélete egy szépen felépített logikai sorrendet követ, viszont ha azt veszem alapul, hogy a mai világ főként a pénzről szól, akkor mi minden lehet még az, ami kimaradhatott belőlük, mármint a könyveiből, azaz direkt nem lett beletéve, hogy személyesen kérj Tőle segítséget. Nem állítom hogy ez biztosan így van, de az ellenkezőjét sem. Jakus Leventéről is olvastam és Ő például egyik bejegyzése alatt azt írta, : „ egyik könyvből sem fogsz tudni megtanulni edzeni”...igaz ez még valamikor 10-12 évvel ezelőtt volt.Hogy azóta ez mekkorát változott, nem tudni. Általában azt szokták mondani, hogy járj nyitott szemmel és olvass a sorok között, ezért is van bennem némi kétely hogy bizonyos módszerek, tippek a könyebb elsajátításhoz, vagy technikák, amik átlendítenének egy holtponton nincsenek megosztva velünk, amit oké, értek is, mert valahol jogos. Ezért is érdekel, hogy Ti miket tapasztaltatok meg a saját testsúlyos edzés világában?
    Valóban érdemes egyvalaki edzésmódszerére hagyatkozni, pl. hogy miket csinálj, miből hány sorozatot hány ismétléssel, vagy hogyan lehetséges fenntartani egy folyamatos fejlődési ingert, hogy ne térj tévútra? Értem ez alatt, hogy maga a gyakorlatok ( már az alapok is ) felépítése és kivitelezése rengeteg dolgot megkövetel, amelyek megint csak arra inspirálják alanyunkat, hogy mindent is csináljon, ami hosszú és gyakori edzésekhez vezet, amely egyenes út a túledzés, sérülések,stb. bekövetkeztéhez. Tehát figyelj a kézfejtől a lábujjakig egy csomó dologra, hogy a megfelelő formában mehessen végbe az adott gyakorlat, de közben magára az adott gyakorlat végrehajtására sem fogsz tudni odafigyelni, amitől szétesik az egész, úgy ahogy van. Érdekelne, hogy aki jártas ebben a témában az hogyan látja ezeket a dolgokat?Másik oldalról megnézve meg, ha nem olvasnánk könyveket, nem néznénk videókat, akkor miből építkeznénk?!!Sajnos a személyi edzőhöz való fordulás több okból sem kivitelezhető sokunknak, nem csak az anyagi oldalára gondolok itt.
    Végezetül pedig felvetnék még egy koránt sem elhanyagolható témába vágó dolgot, ez pedig az a bizonyos Sommer edzőnek a módszere lenne ( megint más szemszögből), amelynek a lényegét még annó „kolosanyi” kommentelő is szépen felvázolta.
    Szóval értem én ezt a káoszt teremteni a fejekben dolgot, de mégis Ti például melyik módszernek szavaztok hitelt? És egy átlag, amatőr sportoló melyik irányba induljon el, ha eredményt is szeretne elérni ebben a sportban?És ez mennyi edzést jelentene, milyen időtartammal, hogy azért a központi idegrendszerünket sem égessük ki?Ja, és apropó, mindezt egy egészséges egyensúly keretében szemlélve, tehát nem aképp, hogy csak az edzésnek éljek, de nem is aképp hogy amikor kedvem van, akkor csinálok valamit.
    Elnézést kérek a hosszú sorokért, remélem lesz közületek, aki végigolvas és válaszra méltat.

    Köszönöm előre is.

  • emiki6

    veterán

    válasz Optik #15734 üzenetére

    Túl kusza a hsz. Nem gondoltad át, fogalmaztad meg, szerkesztetted meg eléggé és nem priorizáltál, csak tekintet nélkül ránk ömlesztetted a benned felhalmozódott kételyeket. Kapzsi egy dolog. :D Nem kell ám mindenre egyszerre választ kapni, ahogyan nem is kell minden kérdést egyszerre feltenni. Lehetetlen erre az áradatra lelkiismeretesen megírt választ adni.

    Emelj ki a hsz-edből egy témát, amivel kezdjük (gondold át, ha gondolod át is fogalmazhatod). A többi témára kitérhetünk később. :R

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • Optik

    friss újonc

    Helló!

    Először is köszönöm, hogy rávilágítottál a problémákra, igyekszem majd a jövőben ehhez igazodni.
    Másodszor pedig, azt rögtön leszögezném, hogy nem bántó szándékkal írtam, amit írtam, és senkit sem akartam/akarok rossz fényben feltüntetni.

    Vegyük akkor górcső alá a saját testsúlyos edzés alapgyakorlatait, mint : fekvőtámasz, fordított evezés, tolódzkodás, húzódzkodás, függeszkedésből lábemelések és láb gyakorlatok.

    Ami a sorozatok és ismétlések számát illeti, mennyiben megengedett eltérni pl. egy adott személy vagy könyv által javasoltaktól?
    Teszem azt, mi van ha én megelégszem ezekből a 3 x 10 ismétléssel, és utána ha ezt teljesítettem, akkor inkább az intenzitást variálnám, mint az erőkar megváltoztatása, az időtartam variálása vagy pedig plusz külső súly használata?

    Ugye van aki 20+ ismétléseket is javasol, van aki 10-15 és van aki inkább a 3 x 3 vagy 5 x 5 -ös sorozatokat. Képben vagyok, hogy melyik sorozat és ismétlésszám melyik tartományt fedi le : tehát hogy állóképességről, erő-állóképességről vagy erőről van szó.

    Azzal tisztában vagyok, hogy ezt is egyénreszabottan kell tudni majd igazítani, mivel nem alkalmazható teljes mértékig mindenkire ugyanaz a program.

    Hogyan tudod pl. egyensúlyba hozni,ha erősebb vagy a tológyakorlatokban, mint a húzókban – vagy fordítva, viszont edzésnapon mindkettőt végzed, a maximumod előtti 1-2 ismétlésig?

    Sokat nem írtam még magamról, de idővel kialakul majd a kép rólam, viszont azt tudnod kell, hogy már jóval korábban is megértettem, hogy legyen szó bármilyen edzésről, azt meg kell tanulni, fel kell építeni, és ehhez nem csak hogy sok türelem kell, hanem kitartás, tudatosság is, a másik oldalról meg minőségi táplálkozás és pihenés. Egyedül edzem, odahaza az udvarunkban.Egész évben. A motivációm nem csökken. Nem szeretnék irreális célokat kitűzni magam elé, ezért is furdal a kíváncsiság, hogy mit érhet el egy átlag, 4x -es amatőr sportoló ebben a sportágban, úgy, hogy nem csak edzésből meg étrendtervezésből állnak a hétköznapjaim.
    De tudom, a válasz erre nem könnyű, meg a közhelyes dumák hogy „amennyit beleteszel, annyit kapsz”..na ja, csak sokszor pofáraesés a vége.

  • emiki6

    veterán

    válasz Optik #15736 üzenetére

    mennyiben megengedett eltérni pl. egy adott személy vagy könyv által javasoltaktól?

    Megengedett. A könyvek edzéstervei általában generalista sablonok, hogy aki nem tudja mit csináljon, az kapjon egy iránymutatást. Ezek általában nem hatékonyak, határokat annyira nem feszegetik, így viszonylag biztonságosak is.

    Viszont kezdőként az ember mindentől fejlődik, így egy szuboptimális edzésterv is jól tud működni. A másik dolog pedig, hogy kitartani huzamosabb idejig bármilyen edzésterv mellett egy eredmény,érdem, ami fontosabb, mint hogy a terv mennyire hatékony.

    A fegyencedzés progressziója hosszútávon időpazarlás, sőt tévút is, de fél-egy évig rendben van.

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • Optik

    friss újonc

    válasz emiki6 #15737 üzenetére

    Köszönöm a válaszod.

    Igen, ezzel a Fegyences dologgal maximálisan egyetértek, és szinte kb. nálam ez az általad írt periódusig tartott, nem tovább.

    Tudod, az az én bajom, hogy alapvetően nem vagyok egy kezdő, - sok évnyi súlyzós, terembe járós edzés van mögöttem, és csak kb. 3 év saját testsúlyos, amiből alig jutottam 1-ről a 2-re. Húzódzkodtam, tolódzkodtam, sőt plusz súllyal is végeztem őket, aztán ahogy olvasgatok, videókat nézek a kivitelezésükről, rájöttem, hogy totálisan rosszul végzem őket, így léptem vissza és kezdtem az elejéről.Majd ez a visszalépéses/elölről kezdéses folyamat legalább mégegyszer megtörtént, ha nem kétszer, mert ilyenekre, mint váll, lapocka pozicionálása, vagy a könyök mozgása, légzés stb. számomra vadidegen fogalmak voltak.És itt jött képbe G. Adám (tudom ez nem a reklám helye ), aki helyre rakott bennem nagyon sok dolgot. Előtte is szemezgettem én innen-onnan és kezdtem felfogni, hogy ennél a sportnál azért több dolog is befigyel egy-egy gyakorlatnál, nem csak kimegyek, nyomok-húzok párat és jól van...
    Képben voltam én már több dologgal is, mert mint azt Írtam, csináltam a Fegyencet is, jóval előtte meg a Meztelen harcosból megtanultam a két gyakorlatot...akkor persze még az izomfeszítés,légzés, statikus dobbantás fogalma sem volt világos számomra, de valahogy kiviteleztem.
    Ezek a fogalmak mind mára, hogy úgy írjam megértek bennem, Ádám módszere pedig még sok mással is kiegészítette.És a gyakorlatba is át tudom ültetni őket. Tisztább a látásom, de csak bizonyos dolgokban.

    Olvasva a hozzászólásaidat Te már mérföldekre jársz tőlem. Sokkal tapasztaltabb vagy. Megkérdezhetem, hogy mióta edzel és hogy az elején hogyan kezdted?

    Mivel én most csak teljes testes ( fekvő+evezés+láb) edzéseket végzek heti 3 x, nyújtással, bemelegítéssel, izületi előkészítéssel, belevághatok statikus elemek megtanulásába, mint az ülőtartás vagy könyökmérleg, vagy hasonlók?

  • emiki6

    veterán

    válasz Optik #15738 üzenetére

    2013 decemberében kezdtem, 17 évesen (183 cm, 55 kg, számtalan izmom efektíve nem létezett, nem volt keresztmetszete, pl mellizmom nem látszott csak a bordakosár. Most vagyok 186 cm és 72 kg.) Konditeremben, majd megtetszett a sw. Konditermi edzésidőszakok következménye mindig az lett, hogy visszavágytam a sajátsúlyoshoz.

    Eleinte túl csapongó volt az edzésem, nem az alapokra fókuszáltam, mindent akartam csinálni, gyakorlatvideók miatt új gyakorlatokat hoztam be, másokat elengedtem. Impulzivitás, következetlenség.

    Az első években nem volt konzisztencia. Edzésidőszakok és kihagyások váltogatták egymást. Ezt az szakította meg, hogy elmentem csoportos edzésre (sajátsúly + kettlebell), 1 évet jártam folyamatosan, ami nagyon jó alapot adott a szokáshoz is és persze sokat tanultam.

    Otthoni edzésben nagyon jól bevált az edzés "minden nap". Pihenőnapot nem kellett betervezni, mert az élet mindig úgyhozza, hogy heti 1-2 pihenőnap becsússzik. A gyakorlatokat meg ugy kell összeválogatni, hogy az izomláz ne hátráltassa a következő napok edzéseit. Itt alapvetően a húzas-tolás-láb bontás kézenfekvő.

    Jelenleg megint nincs meg a konzisztencia, néha kimaradnak hetek, ritkán hónapok. Most megint próbálok visszaerősödni arra a szintre ami már megvolt csak elenyészett. Próbálok visszaszokni arra, hogy kedvtől függetlenül eddzek rendszeresen.

    Jelenleg a cliffhanger huzi, fordított fogásos gyűrű toli és a gyűrű muscle up van fókuszban. Biceps curlt, török felállást, pluszsúlyos bolgár guggit éshaskereket szoktam még. Mint látod ez nem sok gyakorlat, de ennyi most elég. Fekvő, fej fölé nyomás és evezés jellegű gyakorlatok jelenleg nincenek is képben, de ha nő az edzéskapacitásom, akkor juthat nekik hely majd.

    -

    aztán ahogy olvasgatok, videókat nézek a kivitelezésükről, rájöttem, hogy totálisan rosszul végzem őket, így léptem vissza és kezdtem az elejéről

    Ezért kell igazából az edző. Főleg az elején. Persze én se mentem edző közelébe sem, amikor kezdtem, csak így utólag latom mennyire hasznos lett volna. Ezért ajánlom minden kezdőnek, meg úgy bárkinek, hogy ha teheti menjen el csoportos edzésre. Heti 2x1 óra csoportos edzéssel is nagyon jó eredményeket lehet elérni.

    -
    Nyugodtan csináld az ülőtartást meg a könyökmérleget.
    Meg próbálj szerezni egy hózódzkodóalkalmatosságot, fontos a huzi.

    Angolul értesz amúgy?

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

  • Optik

    friss újonc

    válasz emiki6 #15739 üzenetére

    Elnézést kérek, amiért csak most válaszolok, de a délutáni, esti időszakban egyelőre kevésbé tudok időt szakítani erre. De majd igyekszem.

    Köszönöm a részletes beszámolód, és bár jóval fiatalabb vagy nálam, azért véltem felfedezni több hasonlóságot is az edzés világában eddigi bejárt utunkról.

    Angolul csak nagyon halványan értek/gagyogok, ezért próbáltam olyanoktól olvasni,tájékozódni ilyen témákban, akik kiolvastak angol könyveket és a lényeget nagyjából át adták.Persze, nem sok ilyen van.

    Egy edző,aki érti is mit miért tesz/mond, ahogyan írtad is, biztosan kulcsfontosságú, ellenben több okból szóba sem jöhet, legalább is nálam.

    Ellenben Veled, ( bár azt nem tudhatom, miért voltak kihagyásaid, megszakításaid, illetve hogy másra kellett az az idő vagy sérülések bekövetkezte miatt ), én igyekeztem mindig betartani az adott hétre tervezett edzésmennyisséget, és csak nagyon kevés alkalommal történt másként ( betegség vagy egy nem várt program, vagy erős fáradtsag érzet miatt maradt ki. ).
    És jó is, hogy erről beszélünk, illetve hogy említetted Te is ezt az edzésgyakoriságot, mert úgyszint érdekelne, hogy más hogyan látja ezt?!Mondjuk Te a toló/huzó/láb napot említetted, én meg a későbbiekben egy vizszintes/függőleges/láb nap irányába terveznék menni, csak mivel azért kellene az a pihenőnap is, igy legtöbbször 1 lábnap jutna egy hétre, ami nem sok, viszont, mivel nem erőemelés ill. testépítés a cél, így ebben a sportban nem előny a nagy izomzatú láb, főleg majd a különféle mérlegtartások gyakorlásánál.Persze attól még erős lesz az. Szóval itt kicsit bizonytalan vagyok még, hogy mit is csináljak.Nem szeretném a szépen felépített fekvőmet és evezésemet elhagyni a tolódzkodás és húzódzkodás párosért. Bár tény, hogy mind a 4-nél szinte ugyanazok az izmok vannak bekapcsolva a munkába, csak más a szög.

    Ami az eszköztáramat illeti, nos, szinte van mindenem odahaza, mivel amikor eldöntöttem, hogy mostantól csak és kizárólag ezzel a fajta sporttal szeretnék foglalkozni, rögtön, persze fokozatosan el is kezdem beszerezni hozzá mindent. És itt szoktam sokszor hangosan felnevetni, hogy ugye a saját testsúlyos edzéshez nem kell más, csak a tested...jahh, meg egy rakatnyi eszköz még,ami valljuk be azért már túlzás.Kapdosom a fejem, amikor jönnek itt hogy ilyen meg olyan erőre tehetsz szert ha a bordásfalon/fa létrán, ezt meg azt végzed, továbbá,amikor valaki rendelkezésére áll egy komplett tornaterem és onnan prédikál, hogy kötélmászás, bak, szaltók meg felemás korlát....mi van ember???legtöbbünknek egy húzódzkodó állvány elhelyezése vagy egy egyszerű gyűrű felszerelése elég nagy kihívást jelent, nem hogy kötél, meg bak ,meg bordásfal....Véleményem szerint kicsit megborultak itt is már a dolgok.

  • emiki6

    veterán

    válasz Optik #15740 üzenetére

    Hogy hogyan bontod, az lényegében mindegy. A húzó-toló bontás előnye, hogy az egyik által okozott izomláz nem nagyon kavar be a másiknak. A vízszintes-függőlegesé meg hogy antagonista mozgások vannak egy napra téve és pl az egyik toló gyakorlat nem kavar annyira be a másik toló gyakorlatnak.

    Az adott napi edzést persze úgy érdemes rendezni, hogy bemelegítés után ügyességi gyakorlat (szabad kézállás, lendületes muscle up stb ilyenek) > nehéz erőgyakorlat (lassú muscle up erőelemek, az amiből kis ismétlésszám megy) > sima erőgyakorlat, ami egésztestes (huzi, toli, fekvő stb) > izolációs gyakorlatok (bicepsz, tricepsz, rotatorköpeny gyakorlatok). Elején kell azt csinálni ami a legtöbb figyelmet és/vagy erőt igényli és vegen ami legkevesebbet, tehát először technikás könnyű gyakorlat, aztán technikás nehéz gyakorlat, majd rutin gyakorlat és végül izoláció.

    Nálam a konzisztencia hiánya a lelki alkatom miatt lehet, nem vagyok "szorgalmas" tipus. Volt persze sérülés is, de volt hogy sok lett a munka és kiestem a szokásból stb.

    Az alapgyakorlatok lényege az, hogy egészen addig, amíg csinálod őket, az általános erőd szinten lesz tartva vagy nőni fog. 1 db húzás és 1 db tolás gyakorlat bőven elég arra, hogy az embert az átlagos szintből kiemelje és meg fejlődni is tudjon. A transzferhatás meg lesz, a tolódzkodás fejleszti a fekvőt es viszont. Persze a fekvőt a fekvő fejleszti legjobban, mert a fekvő, akar a többi gyakorlat nem csupán erő gyakorlat, hanem kell hozzá technika, skill, ügyesség, hatékonyság.
    Érdemes fekvőzni is és tolódzkodni is és fej fölé nyomni is ugyanez igaz a húzásokra is. Az hogy én csak tolódzkodok meg húzódzkodok jelenleg az az én döntésem, az én helyzetemre igazítva.

    viszont, mivel nem erőemelés ill. testépítés a cél, így ebben a sportban nem előny a nagy izomzatú láb, főleg majd a különféle mérlegtartások gyakorlásánál

    Tudod, ez nem más mint megmagyarázás, kifogáskeresés. Mérlegtartásoknál hátrány az izmos láb? Oszt akkor mi van? A magasság is hátrány, de aki emiatt alacsonyabb akarna lenni...
    Ne a gyakorlat végrehajtása legyen a cél, hanem az erő.
    Fontos a láb, legyen az is annyira izmos amennyire tud. Nem vagy fiatal, nem is testépítesz, mázsányi súlyaid sincsenek otthon, szóval ha lelkiismeretesen is csinálod a lábedzést sem lesznek a lábaid kifejezetten izmosak. Neked már arra is kell gyórnod, hogy 20+ év múlva minél több izmod maradjon és azért már most el kell kezdened dolgozni. :R
    A láb izmosodása amúgy erősíti a felsőtest izmosodását, teszto szint növelésére is az egyik alap ajánlás az orvoslásban a lábedzés.
    Lábizmot visszafogni max az élsportolóknak lehet érdekes.
    Nők is a segget nézik, nem a kart... :DDD

    Lábedzést csinálhatsz "aszinkron" is, tehát nem heti 1 láb és 2 pihi v 2 láb 1 pihi, hanem páros héten egyik, páratlanon másik.
    Pl:
    Víz függ láb víz függ láb pihi
    víz függ pihi víz függ láb pihi
    Vagy:
    Víz függ láb pihi víz függ láb
    Pihi víz függ pihi víz függ láb
    Stbstb.
    Vagy 4 napos blokokat ismételsz és nem hét naphoz igazítod.

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

Új hozzászólás Aktív témák